pkem
05.06.16,15:03
Dobry den,

Zaujimalo by ma, ci je moznost zistit ci ista firma podala platobny prikaz na inu firmu. Pricom v ziadnej z tychto firiem nie som.

Zaujima ma to z dovodu, ze firma ktora mi nevyplatila fakturu sla do konkurzu. Predtym ako sla do konkurzu, som dal navrh na platobny prikaz. Ten presiel. No stalo sa to bezpredmetne, kedze sla firma do konkurzu.

Viem, ze tejto firme tiez nevyplatili faktury. Zaujimalo by ma preco rovnakym sposobom tato firma nepodala navrh na platobny prikaz. Mam podorzrenie, ci pravo v tejto oblastnie nie je kratke. (Nevyznam sa vsak, preto sa obraciam tu.) Teda, ze firma nepodala platobny prikaz zamerne aby mohla ist do konkurzu a nikdy nevyplatit svoje dlhy.

Dakujem za kazdu radu.
Consultix
05.06.16,18:39
Ak vychadzame zo standardneho pravneho vztahu beznych firiem (teda nie pripady Vahostavu), tak plati nasledovne:
Tvoj dlznik, ktory isiel do konkurzu (dalej "upadca") ma svoj zavazok potvrdeny sudom (ak teda PR nadobudol pravoplatnost).
Spravca konkurznej podstaty by mal vyzvat veritelov k prihlaseniu pohladavok. Znamych veritelov oslovi priamo, ostatni by mali sledovat Obchodny vestnik.
Spravca konkurznej podstaty bude vymahat pohladavky upadcu a nasledne sa z tohoto vytazku uspokojia veritelia (teda aj Ty).
Upadcovi pred zacatim konkurzu nic neprikazuje podavat navrh na vydanie platobneho rozkazu, boli to ich peniaze, ak ich nechali prepadnut, tak ich hlupost. Tak ci tak je lehota premlcanie v obchodnom vztahu stvorrocna, pricom navrh na vydanie PR sa casto podava az pred bliziacim sa premlcanim.
Mozes sa obratit na spravcku konkurznej podstaty a informovat sa. Za pokus to stoji.
Neskor bude zvoleny vybor veritelov, ktory bude zastupovat vsetkych veritelov, takze nebude spravca komunikovat s kazdym veritelom osobitne (vo veci rozhodovania v postupoch tykajucich sa vymahania pohladavok a uspokojovania veritelov).
rudolf83
23.02.17,11:53
Ovšem vyššie uvedená odpoveď vychádza z predpokladu majetnosti dlžníka v konkurze. Nevieme z otázky, či bolo len začaté konkurzné konanie na dlžníka, alebo bol aj vyhlásený konkurz. Ak len začalo konkurzné konanie a predbežný správca nezistí majetok spoločnosti podľa § 9 ods. 2 vyhl. MS SR č. 665/2005 Z.z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenie zákona č. 7/2005 Z.z. o konkurze a reštrukturalizácii a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len vyhláška),súd zastaví konkurzné konanie pre nedostatok majetku právnickej osoby (§ 20 ods. 1 ZKR) vtedy, ak
zistí, že majetok dlžníka právnickej osoby nemá hodnotu ani 6.638,78 €
Dáša_
23.02.17,13:25
neviem, máte niekto pocit, že ak by boli vo výkazoch pohľadávky, tak by predbežnému správcovi prešlo, keby vyhlásil nemajetnosť? V prípade, že nie sú premlčané... Správcovia pravidelne dávajú súdu správu. A aj keď by súd zameitol návrh na konkurz, vždy sa môže dlžník odvolať,,,,
trisestri
25.07.17,16:47
ako dokladovat vysku pohladavky,ak cast platieb isla z uctu banky ktora cca pred 15 rokmi krachla /IRB/?