maped
05.06.16,16:23
Poprosím o poradenie vo výpočte priemernej ceny PHM ak: vždy klientovi počítam mesačnú priemernú cenu-spočítam všetky doklady za tankovanie v danom mesiaci a použijem pre výpočet ceny PHM pri pauš.cest. náhrade. Keď bol zostatok v nádrži, vždy sa táto priemerná cena preniesla do nasl.mesiaca.
Teraz mám prípad, že klient natankoval ešte 31.05.16 ale cestovný príkaz je ukončený 26.5.16. Teda celé tankovanie bolo nepoužité. Zahrnuli by ste do priemernej mesačnej ceny PHM aj tento tankovací blok, alebo použili tento blok aj s jeho priemernou cenou na doklade v júni?
Cestovné likvidujeme vždy na konci mesiaca 30.,31.
Ďakujem pekne za poradenie.
rexogazda
05.06.16,18:28
páči sa mi takáto precíznosť. ale komplikuje to život a je to trochu už nad rámec povinností. pri použití súkromného auta by som vôbec neriešil zostatok v nádrži.

daniari idú hlavne po tom, či sa reálne uskutočnila pracovná cesta a akú má súvislosť s príjmami firmy. takúto precíznosť si ani nevšimnú.

presná cena PHM je tak trochu vedľajšia záležitosť a zákon o cestovných náhradách udáva aj alternatívny spôsob:

§7 odst. 5
Cenu pohonnej látky preukazuje zamestnanec dokladom o kúpe pohonnej látky, z ktorého je zrejmá súvislosť s pracovnou cestou (ďalej len „doklad o kúpe“). Ak zamestnanec preukazuje cenu pohonnej látky viacerými dokladmi o kúpe, cena pohonnej látky sa môže vypočítať aritmetickým priemerom preukázaných cien. Ak zamestnanec nepreukáže cenu pohonnej látky dokladom o kúpe, na výpočet sa použije cena pohonnej látky, ktorá platila v čase nástupu na pracovnú cestu zistená Štatistickým úradom Slovenskej republiky (ďalej len „štatistický úrad“).
maped
05.06.16,18:36
ďakujem :-) tento § som čítala. Takto som si to začala ale počítať a teraz som ostala rozmýšľať, čo s týmto prípadom. Ak bola vykonaná pracovná cesta do 26.5.16, zrejme ten priemer za máj by mal byť iba do 26.5.2016 a posledné tankovanie zahrniem do priemernej ceny phm do 6/2016? Urobiť priemerku od 31.5.2016-30.6.2016 ? To už ale nebude mesačná, len mi to dáva logiku.

Ešte raz ďakujem za názor! Pekný podvečer!
rexogazda
05.06.16,19:07
v zákone o dani z príjmov sa hovorí o cene v čase nákupu PHM. nie v čase spotreby.
súkromné auto sa používa aj inak ako na pracovné cesty, takže nie všetky nákupy PHM majú súvislosť s cestou.
myslím že teraz debatíme pod rozlišovacou schopnosťou - záujmom daniarov :))))
Consultix
05.06.16,21:26
Ak zamestnanec nakupil PHM 31.05.2015 tak mozeme uvazovat nad nasledovnymi alternativami:

1. Dna 31.05. Bol na pracovnej ceste, ktora bola v ten den aj ukoncena (pricom PC sa mohla zacat aj skor). V tomto pripade cenu nakupu zapocitam do priemeru.

2. Dna 31.05. bol na PC, ktora trvala aj 01.06., tak vyuctovanie predlozi v juni a nakup PHM z 31.05. jendoznacne suvisi s danou cestou, takze zapocitam do priemeru.

3. Dna 31.05. nebol na pracovnej ceste s vlastnym MV. Tento doklad je pre vyuctovanie za mesiac maj nepodstatny.
3a. Ale ak nasledne v mesiaci jun bol na PC a PHM spotreboval z nakupu 31.05., tak dany doklad mozem zapocitat do junoveho priemeru, kedze pocas danej SC spotrebovaval zamestnanec PHM nakupeny v tej cene.

ZoCN niekde neurcuje obdobie, za ktore sa priemer pocita (z pohladu datumu nakupu PHM), urcuje ale vypocet priemeru z tych nakupov, ktore suvisia s vyuctovanymi PC.
Na druhej strane mozem na takyto "problemovy" doklad v podstate aj "zabudnut", nakolko zakon neurcuje jednoznacne (aj keby to bolo celkom logicke) povinnost zdokladovat cely objem PHM spotrebovany pocas PC. Pravda, pocul som uz o pripade (nezarucena informacia), ze pri kontrole uznali ten taky pomer vyuctovanych PC, k akemu boli predlozene doklady PHM, co povazujem za blbost, nakolko takato povinnost v zakone neexistuje a dokonca je moznost cenu nezdokladovat vobec, ale vychadzat z hodnoty podla SUSR.
avalik
05.06.16,21:37
cenu podla SU SR moze pouzit len u zamestnanca, zadavatelka nepise ci ide o zamestnanca alebo o SZCO, ktora musi cenu preukazat dokladom o nakupe PHL
avalik
05.06.16,21:40
"Klient" je v postaveni zamestnanca alebo SZCO? Ak SZCO, ide o vlastne vozidlo?
Consultix
05.06.16,21:45
Ale ja som na zaciatku uviedol, ze hovorim o zamestnancovi...
avalik
05.06.16,21:46
jasne, ja len aby niektori to nebrali vseobecne
Consultix
05.06.16,21:48
Upresnenie sa prijima :)
Consultix
05.06.16,21:52
A este odpoved na otazku :)
Doklad z 31.05. nezapocitame do priemeru za maj, nakolko sa netykal PC vyuctovanych za maj.
Ak v juni netankoval pred prvou PC, a spotrebovaval PHM ri PC z tohoto nakupu, tak predmetny doklad zapocitam do priemeru za jun.
Ak v juni opat tankoval este pred prvou PC, tak na doklad z 31.05.nebudem prihliadat.