Katka41
05.06.16,19:42
Ahojte. S priateľom by sme si chceli kúpiť byt. On má príjem už 2 roky. Ja som aktuálne nezamestnaná, ale chcem zakladať živnosť. Byt a hypotéku však chceme na 1/2. Je to možné? Viete mi poradiť? Ďakujem
bubkoch
05.06.16,18:21
vsetko je mozne ...
ale hypo vezme aj tak len jeden, v tvojom pripade priatel ... 100%
ty budes len ako spoludlznik.
to v akych podieloch kupite byt je len na vas, ak to bude 1/2 kazdy, ok.
uprimne: robite blbost
ivka70
05.06.16,18:44
ako nezamestnana ci zacinajuci podnikatel ani ako spoludlznik nebude pre banku zarukou
jelalim
05.06.16,19:09
Byt nech kupi len priatel. On ma prijem. On moze mat uver v banke a ty mu budes len na ostaru ako nezamestnana. Ak planujes zalozit zivnost, tak nasledujuce 2 roky to tak bude. minimalne.
Katka41
05.06.16,19:23
Prečo blbosť?
Katka41
05.06.16,19:28
:))) na oštaru mu nebudem. Keby som chcela byť, tak nenapíšem, že chcem splácať hypotéku 1:1. Keby som nemala garantovaný slušný príjem po založení, tak by som bola. Len papierovo to nemám ako dokázať.
Oliwa
05.06.16,20:10
Garantovať Ti môžeme akurát to, že ak si tú hypotéku vezme/vezmete, bude ju treba aj splatiť. Do posledného centu. Bez ohľadu na to, či sa Tvoje predstavy o slušnom príjme zo živnosti splnia alebo nie...
Katy a R
05.06.16,20:26
je to možné - ale čo sa týka hypotéky - treba splniť podmienky banky (zábezpeka). možno bude treba založiť nejakú nehnuteľnosť (napr rodičia môžu pomôcť). ty - ako spoludlžník s nulovou bonitou - "nic moc" ;)
Kúpiť môžte na polovice - ale nezabudnite si to riadne ošetriť pre všetky možné prípady (nevieš, čo budúcnosť prinesie).

A nečuduj sa skeptickým odpovediam ... veľakrát sa aj tu na porade riešili problémy s delením nehnuteľností a úverov pri rozchode. nie je to nič príjemné
buchač
05.06.16,20:32
Katka41 (Dnes 22:23) Prečo blbosť?
================
Jasné jak facka.
Čo v prípade, ak sa rozídete ? To nie je ako manželia pri rozvode...
Anika61
05.06.16,20:36
Pokiaľ nie si zamestnaná a nevieš zdokladovať žiadny príjem nemôžeš byť ani ako spoludlžník.Katka 41 najlepšie bude keď "obehneš banky a priamo tam zistíš možnosti.....nemyslim si,že si špina ako piseš vyššie....
Ak plánujete spoločný život tak ak partner s tým bude súhlasiť nech zoberie úver na seba s tým,že akonáhle budeš zárobkovo činná začneš prispievať na hypotéku/tiez právne podchytiť/potom ti môže polovicu bytu napr. prepísať.
Ako píšu vyššie radim tiež dobre to právne ošetriť...nikdy nevieš,čo sa môže stať hoci za hodinu...želám ti do nového života veľa šťastia.
misoft
05.06.16,20:48
Garantovaný slušný príjem po založení? HALÓ!!!!! Zobuď sa! Nič nie je garantované! A najmä pri živnosti - dupľom! Stačí, aby jeden, dvaja nezaplatili - a je po garantovanom príjme, odrazu budeš v červených číslach.
Katka41
06.06.16,03:48
Vieš keby som chcela byť špina poviem chlapovi ber hypotéku a viac sa neserem. Ale hľadám riešenie. No nik zatiaľ nenapísal o stavebnom úvere z PSS ani o pôžičke pre mladých ani o ničom podobnom čo by mi aspoň trochu pomohlo situáciu riešiť. Všetci sú len prehnane doležitý. Ak žijú dvaja ako pár a zo spoločných peňazí odchádza splátka na byt ktorý ti patriť nikdy nebude ani len časťou tak to tiež nie je bohviečo. A aby si priateľ kúpil teraz byt a ja o 2 roky keď už budem mocť oficiálne niečo dostať škeblila, zme teraz si kúpme nový lebo aj ja už možem mi príde choré. Keďže si nechceme kúpiť 1 izbový ale už plne fuknčný aj pre budúcu rodinu.
buchač
06.06.16,05:05
Katka41 (Dnes 06:48) No nik zatiaľ nenapísal o stavebnom úvere z PSS ani o pôžičke pre mladých ani o ničom podobnom čo by mi aspoň trochu pomohlo situáciu riešiť.
======================
Vidím, že možnosti ovládaš...šak si vyhľadáš predsa aj sama...zvládneš to ?
---------------------------
PSS by som v dnešnej dobe absolútne neriešil...už to nie je to, čo bývalo.
Pôžička pre mladých má tiež svoje kritéria.
----------------------------

ALE aby som nebol dôležitý...tu ide aj o to, že tí, čo Ťa odrádzajú od tohoto kroku už niečo za sebou majú....aj tém na Porade je na túto problematiku do bludu.
ivka70
06.06.16,05:37
Zoberte sa a potom rieste hypoteku, rozhodne menej problemov ...
ivka70
06.06.16,05:41
Nikto tu nie je dolezity, ale uvedom si, co vlastne chces od priatela: aby si zobral hypoteku (je jednio ci pre mladych alebo uver z PPS) na cely byt a v katastri zapisal vlastnictvo len polovice a druhu polovicu ti velkodusne napise.
On je aktualne jediny, kto zaraba peniaze.
Ako som ti napisala, ani ako spoludlznika ta banka neprijme, kedzen emas prijem a ani ten zaciatok podnikania ti nepomoze.

A v pripade rozchodu priatelovi ostanu oci preplac, lebo vlastni polovicu bytu a cely uver.
ivka70
06.06.16,05:42
Na ostaru mu budes v banke, pri ziadosti o uver.
Katy a R
06.06.16,08:02
katka - ale konkrétne podmienky banky si musíš sama - každý prípad je iný, inak sa posudzuje (hádam si nečakala, že ti tu niekto urobí presný výpočet a ponuku konkrétne pre tvoju situáciu?). a PSSka je tiež banka - a ako všetky ostatné, má svoje podmienky. Ja (na rozdiel od buchača) by som tam išla najskôr. obávam sa ale, že v tvojom prípade bez založenia nehnuteľnosti nepochodíš nikde ... treba vyskúšať :)