denial
06.06.16,01:50
Dobry den,
pred pol rokom sme so znamym zalozili sro, kde sme obidvaja konatelia (samostatne) a obidvaja spolocnici (50%). Cele ZI 5000 eur som vlozil na ucet ja zo svojho.
V spolocenskej zmluve ale je, ze kazdy dal ZI 2500 eur za seba.
Znamy sa ukazal ako neriadena strela, takze som rychlo vybral 5000 z uctu a doteraz sa neviem zbavit funkcie konatela ani spolocnika v danej sro.
Firma nevykonava ziadnu cinnost (on si zacal podnikat sam na zivnost). Viete mi, prosim, poradit, aky by bol pre mna najvhodnejsi scenar vystupenia z tej sro?
Firma, ktora nam tu sro zakladala ponukla nejake moznosti ako odpredat ju (nie je platcom dph, takze asi bude nezaujimava) alebo likvidacia - co ak druhy spolocnik bude robit prietahy?
Dozvedel som sa tiez, ze na toho mojho znameho je exekucia - moze exekutor predat jeho 50% podiel v sro a ziadat vyplatenie jeho podielu na ZI 2500 eur ktore do firmy nevlozil a teraz vlastne vo firme ani nic nie je.
Mal by som vlozit naspat na ucet 2500 eur za seba a trvat na tom, aby svojich 2500 eur tam vlozil aj on?
V pripade ze by suhlasil s predajom sro tretej osobe, da sa sro predat bez ZI [realnych penazi] ?
Prosim o radu.
Dakujem.
ivka70
06.06.16,05:46
Raz darmo, na sro treba neparny pocet spolocnikov a traja je vela :D
Consultix
06.06.16,05:57
Opat najhorsi mozny scenar pri sro: dvaja spolocnici s rovnakym podielom. Kombinacia, pred ktorou varujem kazdeho klienta... Ale k rieseniu:

K zakladnemu imaniu:
ZI musi splatit kazdy spolocnik minimalne vo vyske 30% pred vznikom spolocnosti. Ak ste cele ZI splatili vy, tak z pohladu OR je ZI splatene v plnej vyske a dalo by sa argumentovat, ze ste druhemu spolocnikovi poskytli pozicku vo forme, ze ste za neho splatili ZI.
Vas vyber z uctu sro bol neopodstatneny a neopravneny, vznikom spolocnosti sa ZI stalo sucastou jej aktiv, uz to nie su prostriedky spolocnikov, ale spolocnosti.
Mali by ste teda na ucet spolocnosti vratit celu sumu. 2500 za seba je bohuzial riziko podnikania, 2500 za neho je Vasa pohladavka voci nemu ako obcanovi z titulu pozicky.

K jeho zivnosti:
Ak podnika v rovnakej oblasti, ako je predmet podnikania sro, porusuje zakaz konkurencie v zmysle par 136 ObchZ.

Vystupenie z sro:
Spolocnik nemoze zo spolocnosti vystupit, moze ale poziadat sud, aby zrusil jeho ucast v spolocnosti, ak nie je mozne od neho spravodlivo poziadat, aby v spolocnosti zotrval. Toto je realne, ale zdlhave riesenie.

Likvidacia, predaj sro:
Ci uz k predaju, alebo k likvidacii bude pravdepodobne potrebny suhlas obidvoch spolocnikov. Ak ste sa nedohodli doteraz, asi sa nedohodnete ani potom...

Exekucia:
Exekutor moze vykonat exekuciu aj predajom obchodneho podielu, k comu ale asi nepristupi, nakolko je spolocnost nemajetna (okrem ZI).

Predaj sro:
Prevod obchodneho podielu nesuvisi s realnou ekonomickou situaciou spolocnosti. Spolocnost ZI ma a to kokretne u Vas v pokladni. Ak prostriedky nevratite, alebo ich miniete za inym ucelom ako v suvislosti s podnikanim sro, tak sa dopustate trestneho cinu sprenevery. Su to totiz peniaze sro.

V kazdom pripade by som sa obratil na niekoho, kto sa v tej problematike vyzna a vie Vam kvalifikovane poradit. Aj v tomto pripade vidime, ze sro Vam zalozia na kazdom rohu ako na beziacom pase, ale akonahle dojde k nestandardnej situacii, tak navrh rozumneho riesenia bohuzial absentuje...
Consultix
06.06.16,15:11
Vystihla si to uplne presne :)
ivka70
06.06.16,16:51
to ani tak nie je z mojej hlavy, to je zivot