mondes
06.06.16,09:55
Ahojte poraďáci. Veľmi pekne Vás prosím o vaše cenné rady a skúsenosti.
Známy plánuje podnikať v medzinárodnej preprave osôb do Švajčiarska. Chce si kúpiť auto na prepravu max. 8 osôb + šofér. Pýta si rady, no ja s tým skúsenosť nemám:
1. Môže podnikať aj ako SZCO a môže viesť JU? (Totižto viem, že pri určitej preprave je SZČO povinný viesť PU. Len neviem, či sa to vzťahuje aj na prepravu osôb, alebo len tovaru)

2. Ak by si založil dopravnú spoločnosť s r.o., stále je tam ZI minimálne 5 000 eur? (Tvrdí mi, že pri dopravnej spoločnosti je ZI 9000 eur, no ja som to nikde nenašla)

3. Aká forma podnikaniaa je preňho výhodnejšia? On by radšej SZČO a vedenie JU, je to finančne menej náročnejšie, len aké možné riziká ho môžu postretnúť? napr. nedajbože pri autonehode?

4. Čo sa týka DPH, je to oslobodené od DPH, správne?

Prosím Vás, kto máte s tým skúsenosti o radu. Ďakujem veľmi pekne.
avalik
06.06.16,10:48
prestudovat zakon 56/2012 Z. z. o cestnej doprave
podnikanie na zaklade licencie, nie zivnostenskeho listu, musi byt zapisany v OR SR a teda viest PU
prestuduj temy tu na porade
mondes
06.06.16,11:17
Ďakujem veľmi pekne. Práve som si čítala § 5 zákona o cestnej doprave, ktorý si ty v minulosti niekomu "prilepila". :)
Ale, ty tvrdíš, že musí viesť PU. No ja som v tomto § našla aj toto:

(4) Odseky 1 a 2 sa nevzťahujú na prevádzkovanie taxislužby a na cestnú dopravu prevádzkovanú podnikmi podľa osobitných predpisov.1

Môj známy chce kúpiť taký 9 miestny nazvime to mikrobus a v tomto prípade to spadá pod prevádzkovanie taxislužby a preto tam nie je podmienka zápisu do OR SR a teda nemusí viesť JU.

Dúfam, že som to správne pochopila. Srdečná vďaka ti.
mondes
06.06.16,11:37
Prosím ťa, avalik, ak by začal známy podnikať ako SZČO a viedol by JU, tak takáto osobná preprava nespadá pod príjmy zo živnosti, nebude mať živnostenské oprávnenie, ale bude podnikat na základe nejakej koncesie. Čo si myslíš, bude to príjem z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov, riadok 3 DP? Ďakujem.
avalik
06.06.16,12:13
som na mobile, ak nikto neporadi, ozvem sa vecer
misoft
06.06.16,17:47
mondes
06.06.16,17:49
áno, to som čítala, je to presne tak, že to spadá pod taxislužbu a môže ako SZČO viesť aj JU.