cibinka
06.06.16,13:44
Ahojte. Zo strany mesta nám prišiel list ohľadne užívania pozemkov pod garážou. Dali nám ponukovú cenu za prenájom, ako aj za odkúpenie uvedeného pozemku. My máme záujem o odkúpenie. Mesto ale žiada okrem kúpnej ceny za pozemok aj úhradu vo výške 2 mesačného nájomného. Z našej strany ale žiadosť o odkúpenie bola podaná už v roku 1996. Doteraz mesto nereagovalo. Ak nám ponúkli teraz predaj alebo nájom (my chceme kúpiť pozemok), majú nárok žiadať aj dvojmesačný nájom okrem kúpnej ceny? My predsa nemôžme za to, že sa až teraz "zobudili" !!!! Ďakujem.
ivka70
06.06.16,12:12
Teoreticky mozu ziadat najom 3 roky dozadu.
cibinka
06.06.16,12:18
Ďakujem. To je hrôza!!!
misoft
06.06.16,15:11
Áno - teoreticky môžu žiadať. Treba sa však brániť! Odpovedať mestu, že žiadosť o odkúpenie pozemku pod garážou im bola predložená už v roku 1996 a do dnešnej doby mesto sa ani neunúvalo vašu žiadosť čo i len vyhodnotiť a vôbec na ňu neodpovedalo.
Požiadajte ic preto, aby vzali do úvahy i fakt, že už 20 rokov nereagovali na vašu ponuku a teraz chcú od vás cenu za pozemok riadne navýšenú.
Pokiaľ máte kópiu žiadosti (z 1996) a je na nej razítko, že to zaregistrovali (preto - aspoň ja - si dávam akúkoľvek žiadosť potvrdiť na druhopis ich pracovníkmi) - otrepte im o hlavu, že sa budete brániť i tým, že oni ako samospráva si neplnili svoje povinnosti.
buchač
06.06.16,16:32
Neviem síce, o akú sumu sa jedná...
Asi dosť nadnesiem rozmer pozemku, povedzme že 15 m2.
Koľko asi môže byť nájom za pozemok o veľkosti jednej garáže...toť je otázka.
Prenájom celej garáže je od 30-100€...podľa lokality (Blavu neriešim, tam nie sú normálni).

Cenu odkúpenia pozemku som nechal schválne bokom. Garáž je predsa postavená, takže snáď sa jej nebudete chcieť vzdať.
Vy nemusíte kúpiť pozemok...budete ďalej v prenájme. No nik nezaručí, že cena sa kľudne zvýši.
Nespomínam ani iný aspekt, t.j, že garáž bez samotného pozemku, čiže s vecným bremenom na katastri nehnuteľností má oveľa nižšiu cenu.

Takže ak sa cifra za nájom pozemku / dva mesiace pohybuje vo výške 100€, tak sa nemá význam ani len zapodievať touto problematikou.
Parkovacích miest bude len a len menej...a bude sa za ne už aj platiť a to aj na sídliskách (ako tak sledujem vývoj situácie vo viacerých mestách).

Na vašom mieste by som rozhodne nešpekuloval a akceptoval aj to 2 mesačné oné ... že výpalné.
jslancik
06.06.16,17:36
20 rokov ste neplatili nájomné, tak snáď teraz zvládnete tie 2 mesiace... Buď rada, že to nie sú tri roky.
Od mesta máš potvrdené, že ste to v tom ´96 podali? A očividne vás to nijako netlačilo, keďže ste na to 20 rokov aj vy kašlali. Kľudne ste si užívali cudzí pozemok a nejaké nájomné vás netrápilo. Myslím, že tie dve platby sú iba symbolické a bolo by to fajn tak prijať.
Laurinkai
07.06.16,08:38
Mas pravdu. A nema zmysel zostavat v prenajme, lebo mozno sa to predrazi. A potom je dobre mat to na svojom vlastnickom liste. O cenach sa tu nehovori, tazko radit. Ale urcite by som bola za vysporiadanie. Ja mam podobny problem. Chcem ziadat najomne za 3 roky dozadu. Ide o uzivanie bytu v rod.dome o rozlohe cca 28m2 + uzivanie zahrady a dvora. Stanovit cenu je tazko a tak rozmyslam, ze by som to dala vypracovat asi realitke, lebo si myslim, ze ked to dam na sud, sud to bude brat ako odborny podklad. Dobre rozmyslam? Je tazke len tak nahodit z brucha cenu. Dotycny tam byva uz 3 roky bez akejkolvek zmluvy a ani nechce priestory uvolnit. Vyzvy su zbytocne,
ivka70
07.06.16,08:41
otazky sa nezadavaju do komentarov inych odpovedi ....
Laurinkai
07.06.16,10:09
Jasne. Dala som novu temu.
Ferdosondo
07.06.16,11:24
A odkiaľ máš, že keď si dáš žiadosť na odkúpenie pozemku od mesta, tak mesto Ti ho musí predať. Predáva sa vždy za aktuálne ceny. Okrem toho si mesto môže nárokovať spätne nájomné za tri roky vo výške 1/6 ceny pozemku. Ja na ich mieste by som pekne krásne zaplatil a poďakoval za dvadsaťročné bezodplatné užívanie
misoft
07.06.16,12:23
A kto písal, o povinnosti odpredať? Ja som písal o tom, že 20 rokov sa mesto ani neunúvalo tým zaoberať, dokonca ani neodpovedali.
Či žiadosti vyhovejú, alebo nevyhovejú - to záleží na meste, ale ak je niečo oficiálne podané, tak sa má na to odpovedať.
A pred 20-timi rokmi boli i ceny pozemkov iné.....