zzmeski
06.06.16,17:58
Dobrý deň,

neviem už ako ďalej, čo by ste mi skúsenejší poradili?

14.2.2013 som začal na TPP pracovať pre spoločnosť "X". Dňa 30.6.2015 som podpísal dohodu o skončení pracovného pomeru. Výplatný termín kedy mi mala byť vyplatená mzda za 6. mesiac 2015 bol dátum 31.7.2015. V auguste 2015 som posielal predžalobnú výzvu zamestnávateľovi a v septembri 2015 som podával trestné oznámenie nevyplatenia mzdy. V máji 2016 mi z polície prišiel list, kde je písané že trestné konanie bolo prerušené. Dôvod nasledovný:
Spoločnosť "X" zmenila konateľa ešte máji 2015 predtým než som podpísal výpoveď na nejakého slováka v Bratislave a následne v júli 2015 na araba vo Francúzsku. Následne a momentálne je konateľom spoločnosti "X" mexičanka žijúča v USA - interpolom nevypátrateľná. Neškôr som zistil, že konateľ ktorý mi podpísal výpoveď už v danom čase v danej firme nefiguroval a teda mi výpoveď nemal čo podpisovať (výpoveď mi doniesla personálna aj s novou prac. zmluvou u "novej" spoločnosti).

Do dnešného dňa (6.6.2016) som nedostal ani mzdu, ani preplatenie dovolenky, ani výplatnú pásku, ani potvrdenie o zdaniteľných príjmoch za rok 2015 (daňové som podal z výplatných pások ktoré som mal).

Chcem sa teda opýtať skúsenejších, ako sa domôcť svojich práv a financií. Priemerná mzda v roku 2015 od januára do mája vrátane činila 750€ mesačne + nebolo vyplatených 20 dní nevyčerpanej dovolenky.

Z garančného poistenia nedostanem nič - nebol vyhlásený konkurz a sídlo firmy je momentálne v Bratislave (pôvodne bolo v Žiline, kde som aj pracoval).

Od koho vymáhať nevyplatenú mzdu? Od spoločnosti "X" nedostanem nič. Má zmysel napadnúť súdnou cestou (alebo najskôr poslať predžalobnú výzvu) bývalému konateľovi ktorý mi neoprávnene podpísal výpoveď? Alebo si finančné prostriedky vymáhať od zamestnanca personálneho ktorý mi výpoveď dal podpísať aj keď možno vedel a možno nie o tom že daný konateľ už vo firme nefiguruje?

Mne samotnému sa už z toho začína točiť hlava a neviem kde sa mám teraz chytiť a začať.

ďakujem.
Consultix
06.06.16,16:04
Pravdepodobne bude spolocnost coskoro zlucena s inou firmou, alebo pojde do konkurzu. Bohuzial je to celkom casta prax...
V kazdom pripade sleduj obchodny vestnik, aby si sa dozvedel, ci nieco sa vo firme / s firmou nedeje. Vo vestniku mozes vyhladavat podla ICO, na tejto adrese:
https://www.justice.gov.sk/PortalApp/ObchodnyVestnik/Formular/FormulareZverejnene.aspx
Pre Teba moze byt zaujimava informacia o zluceni, kde mozes si uplatnovat prava voci nastupnickej spolocnosti, alebo informacia o vstupe do likvidacie, ked musis likvidatorovi oznamit svoju pohladavku, alebo zaciatok konkurzneho konania, kde Ti vznika narok z GF (plati aj pre pripad nastupnickej spolocnosti).
zzmeski
06.06.16,16:14
Užitočná rada, ďakujem. Problém je však v tom, že človek ktorý vlastnil túto spoločnosť už podobne "utopil" aj iné svoje bývalé spoločnosti (predchodcov tejto) a aj keď som sledoval vestník tak ani pri jednej z nich sa žiadne zlúčenie ani konkurz nekonal a som presvedčený že ani konať nebude:-(
zzmeski
06.06.16,16:18
ešte by som doplnil, že pred tým než som vo firme skončil, posielali sme všetkým obchodným partnerom ktorý dlhovali spoločnosti financie (faktúry pred splatnosťou) tlačivo, e-mailom aj poštou, v ktorom bolo uvedené že všetky pohľadávky aj záväzky spoločnosti "X" preberá spoločnosť "Y". Omylom som pri veľkom množstve e-mailov poslal aj na svoj. Nie je to však nejako podložené alebo overené notárom. Je tam len podpis konateľa spoločnosti "X" a spoločnosti "Y" a je to len PDF v e-maily.
sibalka
08.06.16,11:10
Bohužiaľ, toto je presne aj môj prípad spred cca 4 rokov a bežne sa to na Slovensku robí takto, pretože to zákon nezakazuje. Ja som skončila na polícii ako svedok spolu s ďalšími zamestnancami, ale nepomohlo. Mzdu som nikdy nedostala a ani nedostanem, mám sa skrátka s tým zmieriť. No a pán podnikateľ si veselo zakladá ďalšie spoločnosti a usmieva sa na svet.