sybila3
21.06.06,11:16
Ahojte, môže mi niekto poradiť ako sa robí v MS3 v JU samozdanenie, či cez interné doklady?
Lebo mám to urobené cez počiatočné stavy DPH ale myslím, že to nie je dobre. vďaka za skorú odpoveď
neznama22
21.06.06,09:54
Ahoj, samozdanenie je najlepsie robiť cez Záväzkové doklady
Postup by mohol byť nasledovný:
- faktúra prijatá z iného členského štátu - členenie DPH bez vplyvu na daň - 1000 EUR /kurz 40,00/
- na samouplatnenie dane a vznik daňovej povinnosť využijeme modul ostatných záväzkov (účtovníctvo - ostatné záväzky - zoznam záväzkov - pridať záväzok).
Záväzok bude obsahovať dve položky

1. samozdanenie , v záložke podrobnosti nastavíme členenie DPH - pr. r. 4

2. samouplatnenie dane , v záložke podrobnosti nastavíme členenie DPH - pr. r. 16

cena na jednotlivých položkách bude uvedená v Sk, typ ceny bez DPH, sadzba DPH 19%

Takýto spôsob zabezpečí správne zobrazovanie v zostave Daňového priznania k DPH.
sybila3
21.06.06,11:48
Pôjdem to hneď vyskúšať, potom sa ozvem, či sa mi to podarilo. ďakujem
sara-ke
22.06.06,08:03
dobry neviete mi niekto poradit ako sa robi samozdanenie v Omege, kde mam co zadat aby to bolo spravne,a ako ma vyzerat danov. priznanie k dph, v akych riadkoch to mam byt uvedene prosiiiim poradte, este som to nerobila :confused:

diiik
sybila3
22.06.06,14:22
Neznáma urobila som to podľa tvojho návodu, celkom mi to išlo, lenže na fa mám predkontáciu V za tovar a členenie dph mám r. 16.
V tom záväzku:
1. samozdanenie , som dala čl. dph r. 4, ale neviem predkontáciu sumu som dala 5226 dph mi vyrátalo 993
2. samouplatnenie, som dala čl. r. 16 ale tiež neviem predkontáciu a tie isté sumy, keď som sa potom pozrela na doklad bolo to tam všetko spočítané, suma bola dobre, ale mi tam nesedelo, že uhradiť 12.438, ked cez pokl. som uhradila 5552,- Sk. Už som z toho magor.
Ď
Marianna01
22.06.06,20:09
Ja to robím takto:
faktúra - členenie DPH - 05UR04 - len základ 0% DPH
interný doklad- členenie DPH 05PR16 len DPH 19%, tento sa mi nezapočítava do záväzkov vo výkazoch
Ľuba
23.06.06,12:02
Ja to robím takto:
faktúra - členenie DPH - 05UR04 - len základ 0% DPH
interný doklad- členenie DPH 05PR16 len DPH 19%, tento sa mi nezapočítava do záväzkov vo výkazoch

:confused: a daň na výstupe máš kde ?
Marianna01
27.06.06,19:35
Ja to robím takto:
faktúra - členenie DPH - 05UR04 - len základ 0% DPH
interný doklad- členenie DPH 05PR16 len DPH 19%, tento sa mi nezapočítava do záväzkov vo výkazoch

Vidíš, je to taký skvelý program, že to tam všetko spraví sám...:)
V riadku 04 sám vypočíta 19%, do riadku 16 zadávam v ID.
Je to správne, prešlo v prvom štvrťroku 206 daňovou kontrolou... :)
ivab
21.08.06,09:56
Prosím Vás a ako zadávate do ID členenie DPH, mne to tam neponúka... Treba si to snáď nejako nastaviť?
Atreides
21.08.06,12:41
Interne doklady v JU nemaju moznost zvolit si clenenie DPH. Preto sa pri RCH v JU vyuzivaju zavazkove doklady.
ivab
22.08.06,13:24
Atreides mohla by si mi popísať podrobne ako robíš samozdanenie v money ty? díK
Marianna01
24.08.06,18:56
Interne doklady v JU nemaju moznost zvolit si clenenie DPH. Preto sa pri RCH v JU vyuzivaju zavazkove doklady.

Ano, v JU využívam záväzkové doklady.
Atreides
25.08.06,04:52
Samozdanenie v JU by som urobil nasledovne:

Prijata faktura bez vplyvu na DPH.

Vytvorim si zavazkovy doklad s dvoma polozkami.
1. samozdanenie, typ ceny bez DPH, 19%, r04
2. samouplatnenie dane, typ ceny bez DPH, 19%, r16

Takyto doklad vstupi do priznania DPH namiesto prijatej faktury. Aby neovplyvnoval stav zavazkov a pohladavok, uhradim ho ID v plnej vyske.
ivab
25.08.06,06:38
Ďakujem, už rozumiem a aj mi to funguje :)
ivab
25.01.07,08:17
Prosím Vás a ako robíte samozdanenie prijatého dobropisu z EU?
sybila3
25.01.07,08:43
Prosím súrne potrebujem poradiť: mám vystavené zahr.fa oslob. od dph + dobropis na vrátený tovar, ale keď si dám vytlačiť súhrnný výkaz tak tam nemám zohľadnený dobropis, neviem či do súhr.výkazu mám dať len sumu vystavených fa bez dobropisu, alebo odrátať vrátený tovar, lebo potom riadok v dph mi nesedí so sumou v súhrnnom výkaze, prosím súrne, díky.
ivab
25.01.07,09:26
No v Money to nedoriešili od 3Q, kedy som ja volala do cigleru aby to vyriešili. Takže si to musíš ručne upraviť, ale nie v programe, ale už na vytlačenom.
ivab
25.01.07,09:27
Prosím Vás a ako robíte samozdanenie prijatého dobropisu z EU?

A odpovie niekto aj mne?
sybila3
25.01.07,09:32
Takže suma musí sedieť? áno? to som chcela vedieť, díky
Jarka 1
17.07.08,07:07
Pridávam jednu z možností na prevedenie samozdanenia v JÚ program Money. Zdá sa mi veľmi praktická a najmenej pracná.
Cez uzávierkové operácie vojdem do počiatočných stavov DPH a dám si pridať. Do karty poč. stavu DPH ako doklad zadám číslo, pod ktorým fa evidujem a ako prijatý doklad číslo faktúry.Zadám členenie do riadku 18,19 a vyplním tabuľku k DPH. Potom kartu skopírujem a opravím len členenie DPH do riadku 5,7. Vytlačím si
oba doklady a priložím k faktúre. Faktúru si zaevidujem do faktúr bez DPH tak, ako je vystavená. Takto mi vstúpi DPH len do daňového priznania a neovplyvní mi peňažný denník. Nič nemusím likvidovať internými dokladmi.
Snáď tento spôsob pomôže aj iným.
Určite by sa dalo oponovať, že pri samozdanení mi vznikne záväzok voči štátu a ten nemám zaevidovaný v záväzkoch. Ale už tu raz niekto písal, že JÚ má byť jednoduché. Myslím, že mnou uvedený spôsob je dostatočne prehľadný aj pre prípadnú kontrolu.


Teraz som zistila, že počiatočný stav sa nedá vytlačiť. Takže to až také jednoduché nebude, ako som si myslela. Ak to nevytlačím, budem to mať v DP DPH, ale k fa nebudem mať nič priložené. Skúsim vytiahnuť nejaký podklad zo zoznamu DPH.
monik111
18.07.08,14:30
Prosím o radu ako účtujete samozdanenie v OBERONE?
Ak niekto vie prosím poradte. Ďakujem.
monik111
21.07.08,06:14
Prosím o radu ako účtujete samozdanenie v OBERONE?
Ak niekto vie prosím poradte. Ďakujem.
Vie mi niekto poradiť:confused:??
Ľuba
21.07.08,14:12
Zadaj si otázku do sekcie OBERON.