nordic
06.06.16,21:19
Ahojte, som uplny zaciatocnik v pestovanie. Na Mate sa mi objavili take biele bodky alebo az flaky. Nevedeli by ste mi poradit co to je alebo tak ?

Stretol sa stym niekto ? Snazil som sa najst nejake info ale vzdy som videl az 2-3 moznosti, bud premokrenie alebo parazity alebo moc velke slnko.Mam balkon orientovany na Juh a slnka si uzije ozaj vela, Ale rastie uplne ukazkovo podla mna a vlahy ma dost. Nie az moc by som povedal.

Bol by som rad keby to niekto vedel isto :)
afrikánka
07.06.16,08:04
Mäta je spravidla odolná bylina, obľubuje polotieň až tieň, Zmeňte stanovište, alebo sa ju snažte zatieniť, aby nemala celodenné slnko. Zostrihnite a počkajte na nové výhony.
terezamaria
07.06.16,09:12
Rastlina vyzerá zdravá, až na niektoré vrchné listy, kde vidieť biele škvrnky. Môže to byť aj z kyslých dažďov, ktoré často bývajú, treba najviac poškodené odstrániť a vyčkať, či sa to bude znovu opakovať.
nordic
07.06.16,18:08
zistil som asi ze je to mozno nejakym parazitom, nejake vosky alebo neviem to identifikovat. je to strasne malinke. alebo sa mi to zdalo :O
Antea
07.06.16,18:20
Môžu to byť strapky http://www.semena-osiva.sk/article/79-znami-skodcovia-molice-vosky-a-svilusky ,to akože svilušky lebo však musíme používať češtinu
Anika61
07.06.16,19:46
Môže sa jednať o cicavý hmyz-méry Psylloidea,ktoré sa živia cicanim šťavy z listov/treba pozrieť lupou/,prípadne o virusovu chorobu mäty -bledú škvrnitosť mäty.....podľa foto by som tipovala skôr škodca ako chorobu :-)
kukučka
07.06.16,20:48
Postriekaj odvarom z chilli papričiek a potvory zmiznú.
arizona
08.06.16,02:35
Tiez si myslim,ze ide o nejaky cicavy hmyz.
Matu obstrihaj,na susenie nevadi,da sa este vyuzit. Bude rast dalej,mata je ako burina.

Bylinky v teplom obdobi casto napadaju rozny skodcovia. Preto je dobre rastlinky sledovat a hned zasiahnut ostrihanim,aby sa choroba,ci hmyz nesirili dalej.