tibor1000
07.06.16,09:17
Prosim Vas, uctovanie v s.r.o., nahrady za PHM, a nahrady za km,
ako uctujete, vyplatenie z pokladnice konatelovi 1 sumou na konci roka,alebo po mesiacoch?
dakujem
veronikasad
07.06.16,09:20
konatel čaká na výplatu do konca roka ? Alebo sú to len fiktívne náklady s.r.o. ?
Tweety
07.06.16,10:04
Zákon o účtovníctve.
§ 11
Účtovný zápis
(1) Účtovný zápis sa zaznamenáva v účtovných knihách.
(2) Účtovná jednotka je povinná podľa tohto zákona zaznamenávať účtovné zápisy v účtovnom období priebežne.
(3) Účtovný zápis nemôžu účtovné jednotky vykonať mimo účtovných kníh.
rexogazda
07.06.16,10:27
pozor na obmedzenie platieb v hotovosti. ak takáto kumulácia záväzku voči konateľovi za vyúčtovanie cestovných náhrad prekročí hodnotu 5tEUR, tak na takýto záväzok sa podľa zákona pozerá v celku ako na jeden záväzok a nie je možné ho uhradiť v hotovosti a ani jeho časť.
tibor1000
07.06.16,10:40
je to vypocet nahrad za km a za PHM,za cely rok,dovtedy to plati z "vlastneho"
tibor1000
07.06.16,10:41
napocitam 1.1-31.12,a tato suma nesmie presiahnut 5000 Eur,tak? inak to musi byt cez banku. A moze byt vyplateny rok 2015, z banky ,v r.2016 ? dakujem pekne
Consultix
07.06.16,15:00
Treba sa pozriet aj do zakona o cestovnych nahradach!

§ 36 Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad
(7) Zamestnanec je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa skočenia pracovnej cesty alebo inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona predložiť zamestnávateľovi písomné doklady potrebné na vyúčtovanie náhrad a vrátiť nevyúčtovaný preddavok, ak nie je v kolektívnej zmluve, alebo v písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá, alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa určená dlhšia doba, najdlhšie však do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola pracovná cesta alebo iná skutočnosť zakladajúca nárok na náhrady skončená.
(8) Zamestnávateľ je povinný do desiatich pracovných dní odo dňa predloženia písomných dokladov vykonať vyúčtovanie pracovnej cesty alebo inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady podľa tohto zákona a uspokojiť nároky zamestnanca, ak nie je v kolektívnej zmluve, alebo v písomnej dohode so zamestnancom dohodnutá, alebo vo vnútornom predpise zamestnávateľa určená dlhšia doba, najdlhšie však do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom boli predložené písomné doklady.
Takze pekne, po poriadku, kazdy mesiac!
veronikasad
07.06.16,15:30
Čo platil z vlastného?
rexogazda
07.06.16,17:01
nie tak celkom. zákon o cestovných náhradách upravuje záležitosti medzi zamestnancom a zamestnávateľom. znenie zákona je rozhodujúce pri pracovno-právnych sporoch.

konateľa, ktorý prinesie cestovné náhrady za celý rok v decembri nemá kto zažalovať ani sankcionovať. nebol porušený ani zákon o dani z príjmov ani zákon o DPH a ani zákon o účtovníctve. finančná správa je úplne OUT. inšpektorát práce je tiež mimo kompetencie, pretože nedošlo k porušeniu práv zamestnanca.

ja ako konateľ si pošlem 1mld EUR ako preddavok na výdavky a nechám si ho 20 rokov. aký zákon som porušil? žiaden. nemá ma kto žalovať. zákon o cestovných náhradách je tu na ochranu zamestnávateľa pri takýchto preddavkoch. finančná správa je úplne mimo možnosti žaloby. ide predsa o slobodné nakladanie s majetkom.
Consultix
07.06.16,17:09
OK, ked sa chces hadat a obhajovat extremne vyklady zakonov, tak v pohode, ale to bohuzial nie je boj, do ktoreho by som sa ja pustal. :) Osobne zastavam nazor, ze treba konat zodpovedne, moralne a v sulade so zakonom, pricom obchadzanie zakona nepovazujem za rozumnu cestu, ani ked dany postup nepurusuje ziadnu pravnu normu. Zijeme v slobodnej krajine, takze kludne postupuj vyssie uvedenym sposobom, ja sa nadelej budem riadit tym, ze podla par. 1 ods 2. pism. b) sa pre ucely ZoCN povazuje konatel za zamestnanca a vztahuju sa na neho vsetky ostatne ustanovenia prislusneho zakona.
rexogazda
07.06.16,17:14
všimol som si tvoje podráždené reakcie aj v iných príspevkoch.
vidíš v mojom príspevku nejaké arogantné správanie?
sa v niečom mýlim? OK však toto je amatérske fórum. ja neberiem peniaze za príspevky.
je toto diskusné fórum?
mám si od niekoho pýtať povolenie prispievať?
Consultix
07.06.16,17:21
Neviem co je podrazdene na smajliku. Obaja mame pravo verejne si povedat svoj nazor a prezentovat svoj postoj. Mrzi ma, ze som sa Ta nevedomo dotkol v takej miere, ze si presiel do slusneho utoku. Osobne preferujem mier, tak skusme to touto cestou :)
PS, aky iny prispevok?
Consultix
07.06.16,17:25
Prepac, ze opat reagujem, ale Zakon o obmedzeni platieb v hotovosti hovori:
§ 8 Zákaz podľa § 4 sa nevzťahuje na platby v hotovosti odovzdané alebo prijaté
odovzdávajúcim alebo príjemcom, ak povinnosť odovzdať alebo prijať platbu v hotovosti ustanovuje osobitný predpis. 16)
Poznamka c. 16) znie: Zákon č. 191/1950 Zb. zmenkový a šekový v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 73/1998 Z. z. o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
§ 14 zákona č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách a o doplnení zákona Slovenskej národnej rady č. 323/1992 Zb. o notároch a notárskej činnosti (Notársky poriadok) v znení neskorších predpisov.

Vyplatenie cestovnych nahrad teda predstavuje vynimku zo zakona.
rexogazda
07.06.16,17:27
ok. beriem.

mal som pokus rozdebatiť iba žalovatelnosť porušenia toho zákona o cestovných náhradách. že ak to neurobí zamestnávateľ voči zamestnancovi alebo naopak, že ja nevidím reálnu možnosť to urobiť zo strany nejakej štátnej inštitúcie.
Consultix
07.06.16,17:32
Mozno mas v tomto pravdu, nezamyslal som nad tym nejako v suvislostiach, ale myslim si ze inspektorat prace by ulozil pokutu aj za predpokladu mozneho odvolania sa zamestnavatela. Zasadnym problemom je, ze v zmysle ZoCN je konatel povazovany za zamestnanca, pricom podla ineho zakona (napr. ZP) je zamestnanec definovany uplne inak. A to nehovorim o vyklade tohoto pojmu v inych pravnych predpisoch, napr. o sluzbach zamestnanosti a podobne. V mnohom su nase zakony nesuvisiace a nekonzistentne. Ale to este neznamena, ze musim vsade hladat klucku :)
Consultix
07.06.16,17:35
Ak by neplatila vynimka, ktory uvadzam nizsie, tak by si tak ci tak neriesil obdobie jedneho roka, alebo uctovne obdobie, ale trvanie pravneho vztahu, predmetom ktoreho je dana platba.
rexogazda
07.06.16,17:45
ten inšpektorát - zažil som asi 3 či 4 prepadovky z inšpektorátu. vlastním elektrotechnickú firmu so 40 zamestnancami. stále to bolo v pozícii ochrany zamestnancov.
nemám energiu študovať zákony okolo inšpektorátu. ale asi nikdy nekonal na ochranu zamestnávateľa pred zamestnancami. to by bolo asi sci-fi :))
no a keď som majiteľ aj konateľ zároveň tak ma nemôže žalovať nikto ani z pozície majiteľa za nejakú spôsobenú škodu.
Consultix
07.06.16,17:47
Mohol by si sa sam zazalovat :)
rexogazda
07.06.16,17:53
jasné :)))
keby náhrada škody bola vo firme daňovým výdavkom a u mňa ako FO by bol príjem oslobodený od dane tak sa zažalujem aj zajtra. pri dobrých peniazoch aj do basy by som išiel na 1/2 roka. :))))
karakul
07.06.16,17:57
... robím účtovníctvo dodávateľsky, neviem a ani ma nezaujíma počet a rozsah použitia súkromného vozidla konateľa pre účely jeho firmy - je to jeho zodpovednosť...
rád by som však videl konateľa jednoosobovej s.r.o., ktorý používa súkromné vozidlo na cestu do banky, na poštu, každodennú rutinnú vybavovačku v mieste firmy, že si vypisuje na každú jednotlivú cestu (lebo zákon hovorí, že na každú cestu treba) cestovný príkaz a mesačne predkladá v zákonných lehotách vyúčtovanie náhrad...
Ak to urobí raz ročne, nemám dôvod nezaúčtovať to jednou sumou v mesiaci, v ktorom to predložil....
Citovať zákon je jedna vec, riešiť veci v praxi druhá...
Ing. Ľubomír Janoška
07.06.16,19:58
@rexogazda
Moja osobná skúsenosť - keď chcem mať ako konateľ také práva ako zamestnanec, aby som si mohol vyúčtovať pracovné cesty, tak beriem aj to, čo je mi nevýhodné, teda cesťáky a mesačné vyúčtovania. Robím to hlavne preto, aby mi niekto neškrtol cestovné z nákladov kvôli porušeniu hlúpych lehôt.
Consultix
08.06.16,18:34
Dodrziavat zakon je tretia vec (aj ked bohuzial je casto zakon nezmyselny). Pre mna je to ta najpodstatnejsia vec.
Asi preto z principu neprijimam klientov, ktori nepristupia ason na kvartalnu bazu spoluprace. Uctujem bezmala 20 rokov a naucil som sa povedat nie :)