makaaa
07.06.16,13:05
Dobry den. Chcem sa opytat. Chcem kupit pozemok na ktorom je rozostavany dom. No je to stary dom, ktory stoji 30 rokov (teda vtedy ani stavebne nebolo potrebne). Nema popisne cislo. Ako ma zniet zmluva, len o pozemok a nehnutelnost na nom. No ako ju nazvat, pokial nema popisne cislo. Viete mi niekto poradit? Aku zmluvu vytvorit? Nasiel som nieco taketo: http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/obcianske-a-ludske-prava/obciansky-zakonnik/kupna-zmluva-na-dom/ Dakujem
zeron
07.06.16,13:19
chcete kúpiť dom, ktorý je rozostavaný a nemá stavebné povolenie? aj pred 30timi rokmi bolo stavebné povolenie nutné.
makaaa
07.06.16,13:30
nie nemali lebo som bol v štatnom ARCHYVE a mi povedali oni sami že v tedy povolienie nepotrebovali tak neviem čo mam teraz spravit?
zeron
07.06.16,13:40
to je hlúposť, neviem kto vám to povedal, stavebné povolenie bolo treba aj pred rokom 1990. Odporúčam ísť na príslušný stavebný úrad a informovať sa, čo je vo veci. Možno v archíve nevedia nájsť staré stavebko, mnoho dokumentov už neexistuje. Otázka je, čo s tým domom chcete robiť. Previesť vlastnícke právo sa dá totiž aj bez toho, aby mal popisné číslo a bez zápisu do katastra. Ale neviem, čo potom, ak ide o čiernu stavbu, ktorej užívanie môže byť sankcionované, čo by ste zrejme nechceli.
makaaa
07.06.16,13:55
ok dakujem pekne za odpoved
makaaa
07.06.16,13:58
ešte jednu otazku mam poradili by ste mi odkial si možem stiahnut kúpnopredajnu zmluvu na dom a pozemok?DA sa spravit dodatok zmluvy ak sa chcem postarat o STRIKA ale nechcem aby bol v ZMLUVE napísaní ako TARCHA??
zeron
07.06.16,14:30
to stiahnutie zmluvy nie je dobrá otázka na mňa, nakoľko ja sa právnym poradenstvom živím, tak neviem, kde sa takéto dokumenty sťahujú. Okrem toho neviem či existuje nejaký vzor, ktorý by bol vhodný na Vašu situáciu bez podstatnejšieho prepracovania. a k tomu strýkovi - on je teraz majiteľ domu a Vy mu chcete čo garantovať? Bývanie?starostlivosť?
makaaa
07.06.16,14:45
ano presne tak že sa oneho postaram JA a že mu spravim pohreb
zeron
07.06.16,14:55
Vy aj tak nemáte vecné bremeno k čomu zapísať, nakoľko dom nie je v katastri evidovaný. Záväzky by čisto teoreticky mohli byť obsahom inominátnej dohody, ktorej vymožiteľnosť je ale otázna.
makaaa
07.06.16,18:35
ešte jedna vec ma Zaujima koľko možem dat Najnišiu sumu na rozostavaný dom a pozemok?
zeron
08.06.16,04:27
v podstate si môžete dojednať cenu akú chcete, aj 1 EUR. Každý môže narábať so svojim majetkom ako uzná za vhodné. Avšak, ak je dojednaná cena príliš nízka, môže to byť dôvod na napadnutie platnosti zmluvy, a toto dokonca môžu napadnúť aj prípadní dedičia predávajúceho (toto sa v praxi už viac krát stalo). Okrem toho treba, aby kúpna cena bola preukázateľne zaplatená a ak bude vyššia ako 15tis EUR, musí sa zaplatiť bezhotovostne cez bankový účet, nakoľko zo zákona sú obmedzené hotovostné transakcie medzi FO prevyšujúce sumu 15tis. EUR.
vicktor
09.06.16,13:05
Zajdi na miestny urad a opytaj sa na dokoncenie stavby a kolaudaciu, co oni na to.

Ak ti niekto povedal, ze vtedy stavebne povolenie nebolo potrebne, tak sa vykruca.