Patrik1997
07.06.16,15:07
Podával som na jednu osobu trestné oznámenie zato, že o mne povedala nepravdu a porušila psychologickú mlčanlivosť. Ďalej za spôsobenú psychickú traumu kt. som doložil správami od psychiatričky, klinickej psychologičky a z psychiatrie. Trestné oznámenie ale aj tak vyšetrovateľ podal za ohováranie aj keď som chcel za spôsobenú psychickú traumu. No napísané tam bolo aj o tom, aké nepravdy o mne povedala a aj psychické problémy ktoré mi spôsobila. Mne však toto trestné oznámenie zamietli, že sa nejedná o trestný čin a o ohováranie a poslali mi k tomu list že sa dokazovaným šetrením oznámenia čo som podal zistilo že sa jedná (iba) o priestupok proti občianskemu spolunažívaniu. Pri tom, som si čítal zákon a tam sa písalo, že psychológ nemôže povedať nič, čo sa dozvie počas sedenia s klientom. A táto psychologička, vo výpovedi uviedla vec, ktorú zistila počas sedenia. Príde mi nespravodlivé, že to bolo zamietnuté a berú to (iba) ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu.
misoft
07.06.16,13:16
Môžu....
sosak
07.06.16,14:56
§ 3
Povinnosť mlčanlivosti

(1) Psychológ je povinný zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel v súvislosti s psychologickou činnosťou s klientom.

(2) Povinnosti mlčanlivosti môže zbaviť psychológa len klient alebo jeho zákonný zástupca. Ak by to malo byť na škodu klienta, psychológ dodrží princíp mlčanlivosti aj napriek súhlasu na jeho porušenie.

(3) Vo verejnom záujme môže bez súhlasu klienta alebo jeho zákonného zástupcu zbaviť psychológa povinnosti mlčanlivosti Predsedníctvo Slovenskej komory psychológov.
http://www.zakonypreludi.sk/zz/1994-199

a) obrátiť sa s podnetom na komoru, ktorej je lekár členom. Zákon o poskytovateľoch, ako aj Etický kódex zdravotníckeho pracovníka zdravotníckeho pracovníka zaväzuje , aby : „zdravotnícky pracovník nijakým spôsobom nesmie zneužiť dôveru a závislosť pacienta. Všetky informácie získané pri výkone povolania sú dôverné počas života pacienta, ako aj po jeho smrti.“ Komora môže začať disciplinárne konanie, ktorého výsledkom môže byť uloženie pokuty, podmienečné vylúčenie z Komory až vylúčenie z Komory.

b) Ak by disciplinárne opatrenie nebolo adekvátne vzniknutej škode, ktorá vznikla v príčinnej súvislosti s pochybením lekára, je tu možnosť obrátiť sa na súd, a teda iniciovať:
a) civilné konanie, a to podaním žaloby na súd (v prípade, že bola narušená ochrana súkromia, ľudská dôstojnosť, došlo k poškodeniu povesti, a teda prichádza do úvahy náhrada nemajetkovej ujmy a pod.), alebo
b) trestné konanie podaním trestného oznámenia orgánom činným v trestnom konaní (za predpokladu, že došlo k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi podľa § 374 Trestného zákona).
http://www.pravo-medicina.sk/otazka/281/porusenie-mlcanlivosti---potencialna-vypoved

Podaj nové TO na psychológa za neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi podľa par. 374 Trestného zákona.

Môžeš v civilnom konaní podať žalobu na súd podľa bodu a)

Obrátiť sa na komoru, ktorej je lekár členom.

Pôvodné TO ti mohli zamietnuť, pretože paragrafy sú pokrútené a dokazovanie, že traumu ti spôsobila psychologička by si musel dokazovať, čo nie je jednoduché, na čo nestačia tebou predložené posudky, preto vyšetrovateľ TO zamietol.
jslancik
07.06.16,17:50
Štefan, si to ty?