mondes
07.06.16,16:50
Ahojte, prosím Vás je možné zarátať do mzdy aj preplatenie starej dovolenky? Ako to prosím Vás urobím v Olympe? Ďakujem pekne.


Už viem, nie je možné preplatenie starej dovolenky. Len pri ukončení PP. Však? :) Ďakujem pekne.
Tweety
07.06.16,17:27
V zásade áno. Pozri §116 ZP.
avalik
07.06.16,17:28
Odpoved najdes v Zakonniku prace. A nie je to len pri ukonceni PP.
mondes
07.06.16,17:34
Áno, práve si čítam § 116 ZP:

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.


Takže ak má 8,5 dňa starej dovolenky z r. 2015 a nebol dlhodobo PN, ani MD, RD, tak sa to nedá preplatiť. Chápem to dobre? Srdečná vďaka.
Tweety
07.06.16,17:35
Koľko je ročný nárok?
veronikasad
07.06.16,17:38
ak pracovný pomer trvá, najskôr v decembri 2016, za predpokladu že má nárok viac ako 4 kal.týždne.

Ak mu zamestnávatel do 30.6.2016 neurčí nástup na dovolenku, termín dovolenky si určí sám a oznámi to zamestnávatelovi najmenej 30 dní vopred. (§ 113 odst. 2 ZP)
mondes
07.06.16,17:38
25 dní
mondes
07.06.16,17:40
Ďakujem veľmi pekne.
avalik
07.06.16,17:41
Neviem ci to chaoes dobre, kedze neuvadzas, ci jeho rocny narok presahuje alebo nie, zakladnu vymeru dovolenky.
Tweety
07.06.16,17:41
Možno mu časť preplatiť ale až ked si ju nevyberie ani ten rok. Tak ako je tam v tom §.
mondes
07.06.16,17:43
Avalik, napísala som, že nárok má na 25 dní. :)
mondes
07.06.16,20:43
Dievčatá, nie som mzdárka, máme len dohodárov a jednu zamestnankyňu na TPP, ktorá má minim. mzdu, takže žiadne nejaké vykrúcačky tam nie sú. :)
Až dnes sa ma zamestnávateľ pýtal, či môže jej preplatiť 2 dni starej dovolenky. Nárok má na 25 dní/rok. Starej dovolenky má ešte 8,5 dní.
Ak si čítam ten § 116, tak odsek 3 sa ma v tomto prípade netýka, pretože nejde o ukončenie PP.
A odseku 2 až tak nerozumiem. :)

"Za časť dovolenky, ktorá presahuje 4 týždne zákl. výmery dovolenky...... Chápem to takto, že zákl. výmera je 20 dní a teda 5 dní z tých mojich 8,5 môžem preplatiť? A prečo až najskôr v decembri? Ďakujem Vám veľmi pekne.
Tweety
07.06.16,20:48
Lebo D si môže ešte tento rok čerpať. Prečítaj si ešte raz odst.2.
mondes
07.06.16,20:50
Ďakujem. A teda správne chápem, že max. 5 dní z týchto 8,5 môžem v decembri preplatiť?
Tweety
07.06.16,20:53
Ved aj tento rok bude mať nárok a bude čerpať D, tak si najprv vyčerpe starú, tak jej neostane , či?
mondes
07.06.16,21:04
Tak určite, že áno. Neviem prečo chce preplácať. Vraj tá zamestnankyňa vravela, že v bývalej firme im preplácali. Možno až v decembri.
Takže ani na žiadosť zamestnanca sa skôr stará dovolenka ako v decembri preplatiť nedá?
Tweety
07.06.16,21:05
Treba sa držať zákona.
Tweety
07.06.16,21:06
Možno preplácali v rozpore so ZP a možno nie.
avalik
07.06.16,23:33
mondes, dovolenka je urcena na oddych a zotavenie zamestnanca, nie na preplatenie - zamestnavatel urcuje nastup na dovolenku (veronikasad vyssie uviedla vynimku) ... a najprv sa vycerpa dovolenka z minuleho roka a az potom dovolenka z naroku na aktualny rok.

a k otazke: "Takže ani na žiadosť zamestnanca sa skôr stará dovolenka ako v decembri preplatiť nedá?" - citala si poriadne § 116? Vidis tam niekde moznost preplatit na ziadost? Zamestnankyna ma pol roka na to aby si staru dovolenku vybrala a aby jej neprepadla.
mondes
07.06.16,23:54
Ok, ďakujem pekne.