LauraL07
07.06.16,16:55
Moja mama zadala remeselnikovi rekonstrukciu kupelne. On od nej vopred zobral zalohu okolo 50tis. CZK- nedal jej prijmovy doklad, dal len "cenovu ponuku" a potom aj fakturu na cca 100 tis.CZK. Nic mu nepodpisovala, ani on jej, na okamih odovzdania penazi nie su svedkovia (ziadna zmluva, ziadny odovzdavaci protokol, cenova ponuka nie je potvrdena mojou mamou). Kupelnu zfusoval- niektore obkladacky su rozbite alebo krivo nalepene, dal jej sprchovy a zrkadlo ktore nechcela, obklad je iny, ako si vybrala (vyzera, ze jej dal zvysky z inej zakazky)+ pokazil este v byte aj ine veci: prebural sa (no to opravil- no nevymaloval, takze v kuchyni ma betonovy flak), rozbil obklad v kychyni, dlazbu v chodbe, dorezal dve drevene stolicky, atd. Mama mu odmietla doplatit dalsie peniaze, vysvetlila mu vsetky svoje staznosti a nespokojnost, on na to zareagoval tak, ze zacal pomocou nejakej podvodnej firmy vymahat celu povodnu ciastku- zaprel jej teda to, co uz mu dala. Ta firma psychicky tlaci na mamu pomocou obycajne poslanych listov a telefonatov...
- Moja otazka je: ma sa maminka bat?
- Ma on nejaku sancu dostat z nej zakonne co len korunu?
- Mama s nim nechce mat uz nic spolocne ani mu to dat opravovat- co by mala urobit, aby to cele ukoncila?
Dakujem za tipy
Mirati
14.06.16,13:26
Maminkinu nezaplatenu faktúru si môže kľudne uplatniť na súde a nárokovať od nej zaplatenie. To, či mu to už súd priklepne (a v akej výške) alebo nie, je už na posúdení sudcu. Remeselník musí dokázať, že to vyfaktúroval na základe nejakéj objednávky, ústnej dohody alebo vykonanej práce, skrátka, že existoval jeho nárok na fakturovanú sumu. To, že tvoja mamina zapalatila 50 000 CZK bude musieť dokázať ona, nie on. Na druhej strane ona si môže nárokovať náhradu škody, ktorú jej spôsobil, ale toto sa už nedá rozpisovať do komentára na porade, je to príliš komplexné a chýbajú informácie. Odporúčam určite kontaktovať právnika. V celom príspevku nie sú napísané dátumy, kedy sa to stalo, preto sa nedá vyjadriť ani k prípadnému premlčaniu.

Bohužiaľ sa takáto situácia nedá vyriešiť bez toho, aby s tým už nemala nič spoločné. Skrátka sa treba zmieriť s tým, že ak to chce vyriešiť, bude sa k tomu musieť postaviť čelom, lebo v opačnom prípade, ak by nepodnikla nič, mohlo by sa jej ľahko stať, že by to skončilo aj exekúciou äv závislosti od informácií, ktoré nemáme). Ešte by veľmi pomohla informácia, ako si ho mamina objednala, či prebehla medzi nimi nejaká napríklad písomná alebo emailová komunikácia, či náhodou nedošlo k uznaniu dlhu a podobne.
LauraL07
14.06.16,18:43
Dakujem za nazor, no som presvedcena, ze sama faktura nie je doklad, ze mu mama nieco dlhuje... Paralelne: dodam niekomu napr. flasu najlacnejsieho vina a predlozim fakturu na 100€. Tiez ju nemusi platit a moze napr. odstupit od zmluvy. Inak mama si ho dohodla iba ustne, k uznaniu dlhu nedoslo, no nedoslo praveze ani k dokonceniu a teda aj prebratiu diela, a na to zda sa budeme spoliehat aj pri pripadnej konfrontacii. Je to cca 3 mes., co sa videli posledny krat, kde mu jasne povedala, ze nie je spokojna... Ano, je mi jasne, ze to vyzera normalne oslovit pravnika, spisat asi odstupenie od zmluvy+ vycislit a ziadat nahradu skody...