diuska1
08.06.16,08:54
Dobrý deň, prosím vás, ak bude konateľ a zároveň spoločník vykonávať vo svojej firme aj práce nad rámec konateľstva, musí mať pracovnú zmluvu, resp. dohodu na výkon tejto činnosti? Napr. v stavebnej sro bude konateľ pokladať podlahu, alebo v účtovnej firme bude konateľ viesť pre klientov účtovníctvo. Ak by zmluva nebola, nebralo by sa to ako čierna práca? Ďakujem pekne
upchpp
08.06.16,07:47
prečo nelegálna práca? však spoločník vytvára zisk pre svoju spoločnosť...a zisk vykonáva nejakou činnosťou..píšeš že konateľ je zároven aj spoločník...
Ing. Ľubomír Janoška
08.06.16,08:45
Ak by mal mať konateľ pracovnú zmluvu, tak by musel vykonávať závislú prácu v podriadenom postavení a na základe pokynov zamestnávateľa, čo je v rozpore s jeho postavením štautárneho predstaviteľa spoločnosti. Naopak, ak využíva postavenie konateľa - podľa môjho názoru - využíva právo a povinnosť konať v mene spoločnosti, lebo nikde toto "konanie" nie je obmedzené na podpisovanie právnych úkonov; samotné slovo "konanie" sa v legislatíve a právnej praxi používa s oveľa širším významom - "niečo robiť". Zo znenia § 66 ods. 3 obchodného zákonníka vyplýva, že spoločnosť a konateľ si zmluvne dohodnú práva a povinnosti konateľa, pritom nie je možné jeho zákonné kompetencie obmedziť => čiže konateľská zmluva rozširuje kompetenciu konateľa nad rámec "podpisovania právnych úkonov".
PS: "Zlé zákony sa nedajú dobre aplikovať" (prof. Plank).
diuska1
08.06.16,12:32
ďakujem veľmi pekne, pomohli ste mi.
diuska1
08.06.16,12:38
áno, tiež si to tak myslím, že konateľ a spoločník musí urobiť všetko, aby dosiahol zisk a aj keď celú svoju činnosť vykonáva bez nároku na odmenu konateľa, zisk dosiahnuť chce a chce si ho potom rozdeliť. Ale nebola som si vôbec istá ako sa to v praxi berie a chcela som sa opýtať na skúsenosti, možno niekto v takej veci už niekedy mal kontrolu napr. z inšpektorátu práce a tak....
karakul
08.06.16,13:15
Ing. Ľubomír Janoška
08.06.16,14:06
Prečo by to bola nelegálna práca? Mám tam nejakú chybu?
diuska1
08.06.16,14:37
áno, ale ani tu to nie je jednoznačne povedané.....:/