sojka
04.11.04,18:04
Dobrý deň,

máme hotel a pripravujeme balíky pre cestovné kancelárie a aj pre individuálnych záujemcov. Balík zahŕňa letenku /zakúpili sme ju my/, pobyt v hoteli so stravou, požičanie auta /požičali sme si ho my/. Ako je to s DPH? Zaťažím ňou celý balík alebo len pobyt a požičanie auta?

Napr.

letenka - kúpená za 10.000,- /lety v rámci EÚ/
pobyt so stravou - 10.000,- bez DPH
požičanie auta - 10.000,- bez DPH

Cena balíka bez DPH 30.000,- + 19 % DPH = 35.700,- - cena, za ktorú budem balík predávať?

Je tento postup správny? Nemala by byť letenka vyňatá zo zdanenia? Je postup rovnaký pri predaji individuáleho klienta /cudzinec/ ako aj pri predaji zahraničnej cestovke?

Vopred ďakujem za pomoc!!!
marcelaStanakova
10.12.04,08:12
Dobrý deň,

veľmi rada by som Vám poradila, ale toto isté by som potrebovala vedieť mám taký istý problém:
napr.letenky pre klientov zakúpené na faktúru od inej firmy- 150.000,-
vlastné cestovné služby 50.000,-
celková cena zájazdu 200.000,-
AKO ÚČTOVAŤ DPH v tomto prípade?
Ako účtovať letenky zakúpené od inej firmy zaradiť do vstupu na DPH?Alebo výstup na DPH bude len, z ceny vlatných služieb.
Poprosila by som niekoho kto,má skúsenosti s takoutou cestovnou službou.
Veľmi pekne ďakujem!
marcelaStanakova
10.12.04,10:23
Tak som tu znovu.

Chcela by som sa ešte poradiť ohľadom cestovných kancelárii a účtovanie DPH v týchto účtovných jednotkách.

Príklad: Cestovná kancelária vystavuje svojim klientom Cestovnú zmluvu/tzv.prihláška/ , ktorá obsahuje celkovú sumu zájazdu na základe ktorej klient uhradí čiastku za zájazd.Stačí tento doklad ako daňový doklad pre DPH, alebo treba vytvoriť faktúru s rozpisom DPH pre každého klienta.

Uznáva sa odpočet DPH za nákup leteniek od iných firiem, alebo cestoviek na základe faktúr.
Prosím poraďte!!!!!!!!!!!
Vladimír Ozimý
10.12.04,11:47
Zmluva o obstaraní Vám nesplna náležitosti daňového dokladu, to by ste tam museli mat vycislenie zakladu dane atd. My vystavujeme ku kazdej jednej zmluve interny doklad, kde sa vsetko vycisluje. Pozor od 1.5. plati že ste povinny do 15 dni vystaviť danovy doklad aj na zálohu. To jest klient pride a zaplati 50% zálohu tak ak to do 15 dni nedoplati, danova povinnost vam vznikla uhradou zalohy a treba vystavit doklad kde sa vsetko vycisli.(to je chore ale co uz). Co sa tyka tych leteniek, no pokial ich ponukate klientovi na sukromnu spotrebu, nie na podnikatelske aktivity, tak Vam vstupuje cena aj DPH do vypoctu a nemate narok na odpocet na vstupe. Zdanite len prirazku, co je cena, ktora sa chape aj s DPH.

Co sa tyka tej prvej otazky. Letenku by som vynal len vtedy ak by som ich sprostredkoval na meno leteckej spolocnosti. Pokial sa to ponukne ako produkt CK dal by som to do vypoctu. Co sa tyka poskytovania vlastnych sluzieb CK, vchadza do rozdieloveho vypoctu aj s danou.
marcelaStanakova
10.12.04,13:23
Ďakujem pán Ozimý toto mi fakt pomohlo,pretože naši klienti platia zálohovo no čaká nás hodne práce s DPH to je vážne choré.
sojka
11.12.04,15:01
mala som kontrolu DPH. Nepacilo sa im velmi, ze nevystavujem klientom faktury - to ale nie som vobec povinna nakolko nejde o firmy, ale o sukromne osoby.

pri platbe zalohy im vystavujeme voucher. Viem, ze to nie je danovy doklad, ale dohodli sme sa s kontrolormi, ze mi ich budu uznavat, ak na ne napisem vsetky potrebne info, ktore oni potrebuju na kontrolu DPH. T.z., ze rukou nan dopisem:

napr:
zaloha prijata dna 15/4/2004 /vypis c. 28/ vo vyske 7.000,- , z toho DPH odvedena vo vyske 1117,60 v aprili 2004
doplatok prijaty dna 10/6/2004 /vypis c. 35/ vo vyske 10.000,- z toho DPH odvedena vo vyske 1596,60 v juni 2004
marcelaStanakova
13.12.04,15:21
Dnes som sa dozvedela, že DPH podľa § 65 pre cestovné kancelárie sa odvádza iba z prirážky.
No zaujímalo by ma to ako je to potom na vstupe s réžijnými nákladmi napr. nájomné kancelárie, telefóny, fax, mobil, reklama v televízii a podobne to sa predsa nezahrňuje do ceny zájazdu , alebo áno?Uplatňuje sa v takomto prípade odpočet na DPH?
ik-a
13.12.04,15:27
Rezijne naklady, ktore nie su v kalkulacii zajazdu, uplatnujes DPH v plnej ciastke podla dokladu-faktury,zmluvy.
accad
11.01.05,18:23
Dnes som sa dozvedela, že ak CK alebo CA predáva zájazd, ktorý sa uskutoční mimo územia EU, je prirážka CK alebo CA oslobodená od dane a vstupuje do koeficientu. Máte niekto s tým koeficientom skúseností?
Účtujem klienta, ktorý má v živnosti činnosť CA, v roku 2004 kúpil od inej CK zájazd do krajiny mimo EU, tento ďalej predal svojim klientom ako ZPC. CK mu vyfaktúrovala cenu zájazdu bez DPH a aj ich prirážku oslobodenú od DPH.
Klient-CA to ďalej vyfaktúrovala svojim klientom ako ZPC bez DPH a svoju prirážku ( o niečo vyššiu ako prirážka od CK) oslobodenú od DPH.
Vstupuje táto prirážka oslobodená od DPH do koeficientu?
Nemám s týmto skúsenosť a zatiaľ v hlave zmätok, takže ak je už niekto v tomto zbehlý rada si nechám poradiť.
misurka
22.06.05,10:57
V prípade, že konateľ ide na 1-dňovú pracovnú cestu do Belgicka, avšak nebude robiť cesťák, môžem samostatnú faktúru za letenku zaúčtovať na 512 al. 518?
Denda
22.06.05,10:58
V prípade, že konateľ ide na 1-dňovú pracovnú cestu do Belgicka, avšak nebude robiť cesťák, môžem samostatnú faktúru za letenku zaúčtovať na 512 al. 518?A je to pracovná cesta?