zk24
09.06.16,09:58
Ahojte,

dostali sme rozhodnutie, že... citujem: "vzdialenosť od hlavnej komunikacie (ulicna ciara): 6,0m".

A tu by som sa chcela spýtať, môj pozemok nezačína presne tam kde končí cesta, teda hned pri obrubníku, ale medzi pozemkom a cestou je cca 1m volnej plochy. Odkial sa tých 6m počíta? Od obrubnika (hranice cesty) alebo od hranice pozemku?

Našla som na nete ilustračný obrazok. Naša situacia je ako tí vpravo. Cesta, 1m "niečo" a potom pozemky. Ide o uplne novu ulicu, takže sa nemôžem riadiť susedmi, kedze ešte nikde nič nestoji.

Dakujem.
Katy a R
09.06.16,10:10
keď 6 metrov od tej čiary .... pohľadala som;) a cit :
ULIČNÁ ČIARA
Je to čiara, ktorá vymedzuje verejný uličný priestor, pričom je možné od nej ustúpiť do hĺbky zástavby, resp. prekročiť ju architektonickými prvkami (napr. balkónom), ak to v danej lokalite povoľuje územný plán.
https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwi7_MKG2prNAhVBqiwKHaE3AgkQFggaMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.archiportal.sk%2F2010%2F05%2F 18%2Fako-sprvne-umiestnovat-obytn-budovy-na-pozemok%2F&usg=AFQjCNFUHLfeQ4e_SUtFwN09-gQQ_BC7fQ
zk24
09.06.16,10:54
Dakujem Katy, Ja som aj z tohto hlúpa ale :) Co je verejný uličný priestor? Ciste ulica/cesta, alebo ten trávnatý úsek je tiež uličný priestor? na inej stranke píšu zasa toto: "uličná čiara je odstup od pozemných komunikácii alebo chodníkov".... Verejný uličný priestor je pre mna rovnako španielska dedina ako ulična čiara :D
zk24
09.06.16,11:20
Neviem prečo to nazvali "vzdialenosť od hlavnej komunikácie".... a v zátvorke uličná čiara... to mi totiž znie protichodne. Od komunikácie mi to znie ako od toho obrubníka, a "uličná čiara" mi znie ako od hranice mojho pozemku... Som z toho jelen
vicktor
09.06.16,13:02
Cau, ja som staval pre 16 rokmi a pojem "ulicna ciara" som si vylozil ze je to vzdialenost od cesty po mury. (Spravnejsie by bolo po presahujucu strechu?)
Moju situaciu komplikoval tiez fakt, ze "ulicny mur" nemam rovny :) , ale s predsunutou garazou. Predpis obecneho uradu na 7m som si svojvolne prisposobil na 6m. Nikto nenamietal. Snad aj preto, ze vedla uz stala hospodarska budova vzdialena od cesty 4m.
Na urad ste nepredlozili nakres aj s odstupom od cesty? Kolko je tam ta vzdialenost? A tuto otazku by ti urad zodpovedal rychlesie nez si tu ty napisala prispevok.
misoft
09.06.16,16:22
Uličná čiara (podľa mňa a logiky): v prípade ulice BEZ chodníkov - id hranice, kde sa končí povrch vozovky, v prípade S chodníkmi, od okraja chodníka (vonkajšieho od vozovky, v prípade komunikácie s odvodňovacími rigolmi od vonkajšieho okraja rigolu.
Ak je medzi vozovkou a chodníkom trávnatý pás - ten sa počíta pripočítava a platí ako s chodníkom.
Verejný priestor - obecný priestor, určený pre verejnosť, v prípade cesty to môže byť i trávnatý pás od uličnej čiary po hranicu verejného (obecného) pozemku.
Ing. Ľubomír Janoška
10.06.16,06:12
"Uličná čiara (podľa mňa a logiky): v prípade ulice BEZ chodníkov - id hranice, kde sa končí povrch vozovky" - tiež to tak poznám z praxe, ale neviem sa dopátrať, či to je aj niekde záväzne definované.
misoft
10.06.16,16:51
Preto píšem podľa mňa a logiky....:)
viktorviktor
11.06.16,18:57
uličná čiara je priestor kde končí verejný priestor a začína tvoj pozemok,
kedže pojmy nie sú definované v zákone každý si ich vykladá po svojom, ten zelený pás nech kosí obec, ale pred domom na tráve mi nikto nebude parkovať
http://www.vyvlastnenie.sk/clanok/a/verejne-priestory-diskusia/
misoft
12.06.16,13:27
Pravdu máš - čiastočne. A kladiem dôraz na slovíčko "uličná" - odvodené od slova "ULICA" - teda komunikácia. Nemôže sa preto vzťahovať uličná čiara na všetky verejné priestory (napr. na parky, sady, mestské a obecné zarastené plochy stromami) - pretože to nie sú ulice!
viktorviktor
12.06.16,18:27
môže byť, ale poznám cestnú premávku, nie uličnú premávku, dľa mňa ulica zahrňa cestu /vozovku/ a bližšie okolie, je uličná banda a môže byť aj cestná
misoft
12.06.16,20:35
Ja som nikde nespomínal premávku - čítaj poriadne - spomínam len slovo komunikácia. A pokiaľ prečítaš komentár vyššie - a to by si mal! - spomínam rôzne prípady komunikácie (bez chodníka, s chodníkom, s chodníkom a oddeľovacím pruhom, s odvodnovacím rigolom....). Tak - prosím ťa - NEPLEŤ sem nejakú cestnú premávku!
viktorviktor
13.06.16,14:28
pozri čo je komunikácia, chodník, oddeľovací pruh, odvodnovací rigol.... zahŕňa ulica
http://www.cdb.sk/sk/Cestna-siet-SR/Charakteristika-a-rozdelenie.alej
misoft
13.06.16,15:41
Ja teda neviem, ale ty asi si natvrdlý, alebo nechápejš pojmy a dojmy.
My sa to bavíme o POZEMNEJ komunikácii a nie o CESTNEJ PREMÁVKE. My sa bavíme o mieste, ploche a nie o pohybe vozidiel, bicyklov, vozov, osôob po tej kominikácii.

Už si to konečne PREBER a zobuď sa a nepleť dve na tri.
viktorviktor
13.06.16,19:46
máš pravdu, nevieš, ale ty asi si natvrdlý, alebo nechápejš pojmy a dojmy.
zk24
26.07.16,14:10
Medzičasom, čo som riešila tuto uličnu čiaru, vyrástlo 5 domov na našej ulici a ani jeden z nich nema 6m uličnu čiaru. 2 stavaju 5m od hranice a traja 3m od hranice pozemku. Ako je toto možné? Je možné že stavebný úrad scvhali každému niečo ine? Alebo maju oni v projekte 6m a aj tak stavaju 3m od hranice a vykašlali sa na to? Neviete ake pokuty sa udeluju za nedodržanie uličnej čiary? Nakoniec budem jedina blba ktora stavia oficiálne 6m od hranice ?