sasi01
09.06.16,19:30
Čo si myslíte o mojom návrhu domu? Čo by ste zmenili? Dom má 10,5x8,25m. Pozemok sa nachádza pod Tatrami 700 mnm.
buchač
09.06.16,17:45
Keď sa tak na ten nákres pozriem ?
Na prvý pohľad sa mi tento dom páči...ak by som šiel stavať, tak rozhodne niečo také.
Proste paráda, nádhera,niečo neskutočné.
Škoda, ja už mám domček svojich predstáv...nebudem predsa búrať. ;)
marleau
09.06.16,17:45
Ja by som zmenil všetko, aj ženu.
bodliak
09.06.16,17:49
moc velke na moj vkus.
bjuty smis
10.06.16,06:19
že prestan blbnúť a našetri si tých 500-700 evri na katalogový projekt..
buchač
10.06.16,06:38
Ak má niekto solídnych pár desiatok tisíc eur na stavbu domu, tak by mal mať aj na projekt...a aj na iné nepredvídané výdavky.

To je ako keby si išiel kúpiť BMW 6 a pýtal sa na voľbu farby.
vicktor
10.06.16,12:22
Potrebujes taky velky suteren? Svagor stavbar tvrdi, ze to su najdrahsie priestory "vdaka" vykopom a hydroizolacii.
Kuchyna by mala byt aspon ciastocne oddelena od obyvacky.
Strieska nad vchodom je ozaj robena na kolene.
Neviem posudit strmost schodiska.
vicktor
10.06.16,12:28
moc velke???
ty ako byvas? ved je to pre rodicov a 2 deti.
my mame 6 spalni, 3 kupelne, 2 kuchyne, 250(?) m2 a nebolo by zle pristavit, lebo je nas 8 v 4 generaciach. :)
vicktor
10.06.16,12:31
Katalogovy projekt - 90% su nepodarky.
Naopak, setrit musi na individualny projekt, ten je drahsi.
bodliak
10.06.16,13:46
chváliš sa ?
misoft
10.06.16,15:36
A podľa mňa.... klišé.......
buchač
10.06.16,16:47
vicktor (Dnes 15:28) moc velke???
ty ako byvas?
====================
victor...tu nejde o to, že ako býva bodliak alebo Ty.
Dotyčný sa pýta na názor, čo si kto myslí...nuž ho dostal.

ALE keď si už načal ten Tvoj generačný dom ?
Nuž ja by som zasa takto veru nevedel fungovať..NEEXISTUJE !

Poznám viacero prípadov, že takto bývali...starší sa pominuli a následne bol dom priveľký vo všetkých ohľadoch...
...a v konečnom dôsledku je plno takých prípadov, domov, rodín, dedičov, ktorí sa stretli na súde, lebo sa nevedeli dohodnúť.
buchač
10.06.16,17:54
Sa smejem nad tým hodnotiteľom ...

Ako môže dať niekto že "komentár", keď ide o vyslovene subjektívny pohľad na daný dom.

Veď je položená otázka..."ČO si myslíte o mojom návrhu ?"

Oni by sa dalo aj náležite odpovedať, no dotyčný "projektant" by sa mohol aj uraziť. No aj napriek tomu dám aj iné hodnotenie.

Proti gustu žiaden dišputát, no vyzerá to na poriadnu chujovinu.
bjuty smis
10.06.16,18:09
Mozno ty.....
afrikánka
11.06.16,13:16
Vidieť, že o návrhu domu sa uvažovalo...umiestnenie izieb v nočnej časti a dennej časti domu je v súlade uvedených svetových strán. Možno by sa dalo pouvažovať nad malou teraskou v detskej izbe? Ale zrejme by to nebolo v súlade s exteriérom, alebo prekážkou vzdialenosti od suseda...Veľkosť suterénu je v poriadku, 80 m2 je optimálna - kotolňa, skladovacie priestory...Trochu uvažujem nad dverami v priečelí domu, nebolo by lepšie osadiť okno? Iba ak by ste chceli využívať ako východ z jedálenskej časti na malé posedenie mali by dvere opodstatnenie, v tomto prípade by som dom posunula smerom do záhrady, ovšem ak to dovoľuje terén. V niektorých krajinách je bežné sedieť pred domom, popíjať kávičku, obedovať...na Slovensku sa "ukrývame" za domami. Dom je v súlade s dnešnou architektúrou, a hodí sa do podtatranského prostredia. Prístrešok na parkovanie auta je tiež v poriadku, hoci garáž by vzhľadom na studené podnebie bola asi vhodnejšia...Mne osobne sa návrh pozdáva, je dnešný, moderný, nič megalomanské, či gýčové. A veľká denná izba s kuchyňou je v dnešnej dobe prospešná pre celú rodinu, dáva možnosť popri varení hlavne matkám a manželkám byť v spojení s členmi domácnosti. Nakoniec prajem elán a dostatok financií na uskutočnenie vášho sna o vlastnom bývaní.
afrikánka
11.06.16,13:23
buchač, dobrý nápad, idem kupovať auto - akú farbu mi poradíš????
afrikánka
11.06.16,13:30
buchač, zase poddžubávaš? Zamysli sa....mladý muž, deti, chce naplniť ....postav dom....a ty takto ofrfleš, vyposmechuješ, znechutíš...čože sa ti nepáči, veď ten návrh domu je úplne "in"
afrikánka
11.06.16,14:11
buchač, aké veľké, neforemné, bez estetiky...čože to podnikateľské baroko-vyčačkané balkóny točenými "amforami",a inými nevkusnými doplnkami z čias rímskej ríše, to je estetika?Keď má daný rozmer pozemku, kde sa nedá umiestniť niečo nízke, aby dosiahol obytnú plochu 120-160 m2, čo je na dnešnú dobu primerané pre rodinný dom a 4 člennú rodinu, tak ide na poschodie, čo sa mimochodom pod Tatry hodí. Tak schválne, nahoď dáku estetiku...podľa teba...
Ing. Ľubomír Janoška
11.06.16,14:18
Podpivničenie celého domu môže byť výhodné, ak sa predpokladá pozorovateľné klesanie stavby.
buchač
11.06.16,14:38
afrikánka (Dnes 16:30) buchač, zase poddžubávaš? Zamysli sa.
....čo sa mimochodom pod Tatry hodí. Tak schválne, nahoď dáku estetiku...podľa teba...
=================
Ale nie,vôbec nepoddžubávam...absolútne NIE.
Sasi sa pýta na názor, nuž som ho (okrem iných) dal aj ja.
--------------------------
Dať svoju estetiku ?
Hehehe...v mojom prípade to takto nechodí. So svojimi plánmi sa nezverejňujem na internete a žiadam názory od neznámych. Keď už sa radím, tak v kruhu svojej rodiny a prípadne známych, ktorých poznám osobne.

Ale dobre, dám základnú víziu, ktorá spočíva v stavebných materiáloch, kde sa snúbia drevo a kameň..
...a rozhodne nie tvár kvádra !
-----------------------------
Ty vravíš "in"....ja vravím "aut"...!

Mimochodom, tie podnikateľské íčoviny ani len nespomínam...to je už iný level...hodný na vedierko.
-----------------------------
...a ozaj...prečo si si vzala na paškál mňa ? Nemáš do koho šturiť ? ;)
afrikánka
11.06.16,14:52
buchač, vízia dobrá, popravde aj pre mňa, drevo a kameň...ale nejde to vždy a všade, na chatu určite. No ja by som poštúrala do kdekoho, aj body postŕhala za nepozornosť a urýchlene hodené odpovede...ale, keď mňa to tak s tebou baví...a počasie k ničomu, čo viem iné robiť, ako sa s tebou dohadovať???????
misoft
11.06.16,16:26
Ani nie (sorry) ženské, ale skôr také "amerykánske".......
avalik
11.06.16,16:53
jasne, zenu najlepsie do kuchyne zavriet, retaz skratit na patricnu (dovolila som si pouzit buchacovo oblubene slovo :D) dlzku a chlap nerusene vyvaleny pri telke

ze si niekto vobec dovoli dat svoj nazor :) ... buchac, ako odbornik na vsetko, ho hned zotrie a vsetky rozdielne nazory su minimalne hlupe

proste, buchacovi sa neodporuje, on vie vsetko najlepsie, vsade bol, vsetko videl ... on chodi v topankach vsetkych prispievatelov
afrikánka
11.06.16,16:55
buchač...tak často som použila "uvažovať"? možno som nad písaním skutočne neuvažovala, ale za to som ten návrh pozorne skúmala, prehodnocovala okolnosti-pozemok, terén, orientáciu, prechod slnka počas dňa, všetko tam je v poriadku, návrh to je z tohto tisícročia a chápem, že skôr narodeným robí problém...To spojenie izby s kuchyňou je trendy, vlastne sa prinavracia k bývaniu našich predkov, čo je neefektívne, blbé a iracionálne???Aby sa muži zatvárali v obyvačke s telkou? Aby sa vzdialili od manželky a mali "pokoj"? Taký názor majú chlapi minulého tisícročia, alebo dnešní mladí muži, majúci patriarchálny názor na funkciu rodiny-odpozorovaný od svojich "tatkov"!!! (Sorry) ženské, možno áno, ale čo je na tom, že manželka a matka chce mať "prehľad", je to len osožné, upevňuje to vzťahy manželov i detí navzájom, sú viac spolu...Ešte raz pripomeniem bývanie našich predkov....
buchač
11.06.16,17:02
avalik (Dnes 19:53)

ze si niekto vobec dovoli dat svoj nazor ... buchac, ako odbornik na vsetko, ho hned zotrie a vsetky rozdielne nazory su minimalne hlupe
===================
TAK sorry, že som si dovolil dať SVOJ NÁZOR...
MOHOL SOM VOBEC ??????????????
afrikánka
11.06.16,17:19
buchač...fakt varíš???Záľuba alebo papuča???Hneď by som ťa brala ako kuchára (a dá sa to aj jesť?), ale ja už mnoho, mnoho rokov mám priestor kuchyne, jedálne a obyvačky na 45 m2 úplne otvorený sprehľadnený, nič mi neunikne, tak som si to pred rokmi sama naprojektovala, takže u mňa by si nebol vo svojej koži...škoda. No a tá "dotyčná" to ako ja? A na aké názory som sa pýtala? Veď to ty si sa dal na komentovanie mojej odpovede, ja som sa pýtala iba na farbu BMW? Máš to akési domotané....
afrikánka
11.06.16,17:52
buchač...tak seriózne a vážne odpovedáš...nechcel si nechať deti umrieť od hladu....pssst, celkom potichúčky, a manželka mohla teba, deti nechať....Takže predsa len PAPUČA, prepáč. Ale nakoniec musím dodať, si správny chlap a otec, dobrý manžel, hoci sa často hráš na grobiana, tvojej manželke je čo závidieť...No nejako som to pomotala, bolo by potrebné, aby sa vyjadrila aj tvoja polovička.
afrikánka
12.06.16,11:17
buchač...móóóc pekný a úprimný koment, máš moje sympatie...
sasi01
12.06.16,16:12
Ďakujem za komentár. Plánujeme mať terasku pred domom. Takže preto tie dvere z jedálne. Nemusím sa schovávať za domom a nemýslim, že niekoho až tak zaujímam aby ma očumoval pred domom. Prístrešok som zvolil preto aby som v príprade potreby prejazdný a vedel som sa s autom dostať aj za dom. Ale len núdzovo. neplánujem ani budovať spevnenú plochu na tom svahu ani ho robiť mierny. Akurát nemám ešte jasno vo farbe fasády a či pridať nejaké prvky na fasádu. Najviac by sa mi páčil drevený obklad ale hlavne cena a aj údržba ma odradzuje.
afrikánka
13.06.16,05:36
....fasáda domu by vyžadovala "oživiť", tak ako je to v návrhu, máte pravdu o dreve - údržba je náročná, často treba aplikovať ochranné nátery, ale dobrý by bol obklad v podobe prírodného kameňa. Často sa dnes používa aj kontrastný farebný odtieň, ktorý nahradí drevo alebo kameň. Kombinácie farieb môžete vyskúšať v "štúdiu". Poznám veľa domov, kde po 8-12 rokoch museli nanovo natierať fasádu, preto by som vám odporučila fasádnu farbu na báze nanotechnológie, ktorá je oveľa trvácnejšia a odolná voči "ušpineniu".Cena je vyššia, ale investícia sa oplatí. Svah popri dome nie je až tak prudký, netreba ho spevňovať, proti splavovaniu zeminy vám postačí aj trávnik, alebo pôdopokryvné rastliny.
afrikánka
13.06.16,07:16
predpokladám, že osoba, ktorá moju odpoveď označila ako "komentár" nečítala otázku. Ak čítala, nezostáva mi iné, ako skonštatovať, že osoba je mimoriadne sprostá, alebo mimoriadne zlá...
Ondrej Kozlovsky
13.06.16,13:43
ja by som tie schody otocil tak, ze hned po prichode by bola moznost ist hore a rovnako odstranil aj dvere pri tych schodoch. Tiez dal hned aj vchod do obyvacky. Rovnako sa mi zda byt zbytocny sprchovaci kut na prvom 1np, nahradil by som ho prackou a susickou. Co sa tyka suterenu bude pre Vas podla mna zbytocne drahy ak tak by som nechal len polovicu. Ak budete chciet sklad na veci tak by som skor vyuzil priestor pod strechou. Tiez by sa mi pacilo mat zachod hned pri vchode ale to by sa musela aj kupelka menit a pripadne kuchyna. Co sa tyka kuchyne dal by som ju do "L-ka" aj pod to druhe okno. Cim vacsi priestor tym lepsie.
korela
13.06.16,19:00
Schody áno, v prípade nástupu ďalšej generácie, vznikli by jednoduchšie dve oddelené bytové jednotky.
Prvá oddelená predsieň má svoje výhody, v zime sa môže iba temperovať, a neumožňuje priamy vstup hneď do bytu, výhoda - väčšia hygiena a tepelná izolácia od vonkajšieho prostredia.
Dve kúpeľne výhoda v každom prípade, ak sú v byte schody, ev. v prípade nemoci a nakoniec sa zíde aj pri možnej úprave bytu na dve jednotky.
Osobne suterén schvaľujem, najmä kvôli klimatickým zmenám, je tam stabilná teplota po celý rok, ktovie čím sa živí majiteľ, ak aj manuálne, tiež by bolo vhodné niečo na očistu tela, napr. aj zo záhrady, okúpať psa a pod., možno aj ďalšia kuchyňa kvôli zaváraniu a pod. V lete neoceniteľné. Vidím v rodine, praktické.
WC nie je vhodné hneď pri vchode do bytu, neudržia sa doma financie, ako prídu, tak odídu. Feng-šuej.
Najvhodnejšie sú štvorcové miestnosti, zrejme kvôli panelovej výstavbe si ľudia zvykli aj na užšie obdĺžniky.
Kuchyňa, áno, pracovného miesta nie je nikdy dosť.
buchač
13.06.16,19:12
AMEN !!!
korela
13.06.16,19:14
Treba hľadať aj pozitíva viacgeneračného bývania. Každá rodina má inú mentalitu, význam spoločného bývania sa najlepšie uplatňuje v mestách, kde sú aj pracovné príležitosti, mladí ľudia neodchádzajú za prácou mimo mesta, ak ide o mestské vily, nie je čo riešiť, oddelené bývanie, má kto postrážiť deti, nechodia s kľúčikom na krku, starci sa nemusia odkladať do DSS, nikto nemusí byť nikdy sám, väčšinou je to najlepší predpoklad prežiť život bez depresií.
Jeden z mnohých prípadov http://casprezeny.azet.sk/clanok/100349/takto-si-zije-iva-janzurova-jej-vila-ma-styri-kuchyne
buchač
13.06.16,19:22
AMEN !!!!
vicktor
14.06.16,05:51
Nedocital som sa kde je a komu patri stvrta kuchyna.
Rekonstrukcia podkrovia je trochu dost divocina, az sa cudujem ze to stavebny urad povolil. Este mohli pridat zaber aj sprava, tam je tiez nejaka podivna konstrukcia.

buchac, ked citam tvoje "ostre" prispevky, tak schvalujem ze chces byvat sam.
afrikánka
14.06.16,08:49
Súhlasím s korelou, mám ten istý názor na riešenie vstupu, oddelenej chodby, nevidno z obývacieho priestoru topánky, kabáty, školské tašky a iné....ktoré sa odkladajú pri príchode domov. V dnešnej dobe sa až tak nezavára...niet nato času...a ani netreba, všetko dostať kúpiť. Ale určite sa prikláňam, aby v suteréne bola zavedená voda, kanalizácia, možnosť varenia....do budúcna. A čo by som určite odporučila je WC v suteréne, majiteľ ocení pri práci na záhrade...V kuchyni je pracovný ostrovček - čo keby sa tam umiestnilo varenie? Ja to tak mám...a som veľmi spokojná. Popri varení sa dá sledovať TV, komunikovať s rodinou, návštevou aj servírovanie jedla je výhodné...Celkove projekt hodnotím, ako dobre premyslený a dobre "ušitý" na potreby a využitie 4-5 člennej rodiny.
korela
14.06.16,08:52
Aký zdroj, taká správa. :-)
Ten článok som si zapamätala práve kvôli streche, nemusela som dlho hľadať príklad rodinného súžitia.
Postaviť dom pre celú famíliu niekde v Kapušanoch je zväčša ilúziou rodičov.
pmajap
14.06.16,10:21
dvere k schodisku by som nechala, pozemok je min. v treťom teplotnom pásme a 700 m.n.m, zbytočné tepelné straty, ale ten dom je príliš drahý, suterén a podkrovie stoja min dvojnásobok prízemia, ako hľadím, tak hľadím, ale vidím len jednogeneračný dom :)
afrikánka
14.06.16,17:04
...buchačove príspevky sú "ostré", ale vo väčšine spoločných bývaní pravdivé, doba je taká, že je najlepšie, keď si každá rodina aj generácia býva osve...
buchač
14.06.16,17:33
vicktor (Dnes 08:51) Nedocital som sa kde je a komu patri stvrta kuchyna.
Rekonstrukcia podkrovia je trochu dost divocina, az sa cudujem ze to stavebny urad povolil. Este mohli pridat zaber aj sprava, tam je tiez nejaka podivna konstrukcia.

buchac, ked citam tvoje "ostre" prispevky, tak schvalujem ze chces byvat sam.
========================
Hm...mne stačil iba link, ani som ho neotváral.
Korela je niečo naviac...to si si ešte nevšimol ? Že taká osôbka z vrchných 10.000...
-----------------------------------
Sorry, ale zavesiť link o bývaní Ivy Janžurovej a o jej bývaní ??? Že má toľko a toľko kuchýň ? Ako herečku ju uznávam, je vynikajúca...ALE silno pochybujem, že by ona trávila čas práve kuchyni pri tom jej vyťažení...

Sorry, ale porovnávať malý domček s veľkou vilou je fest od cesty.
Korela by si mala naštudovať rozdiel medzi domom a vilou..lebo dom má tých 80 m2 a vila začína od 200 m2 vyššie.
-----------------------------------

Že ostré ? Hm, tak ber na vedomie, že niekedy by boli teda fest ostrejšie...len slušnosť a etika mi v tom bráni.

Že sám chcem bývať ? Čo už, mám vlastný byt, mám vlastnú chalupu (s hypotékou)...moje dcéry bývajú vo vlastných bytoch (bez hypotéky)...tak prečo by som sa mal tesniť ?

Človeče...ver -never ... ani v hrobe sa nebudem tesniť, aj hrobové miesto už mám, aj keď sa tam ešte nechystám. ;)
-------------------------------------
Ako som spomenul, poznám X rodín, ktorých domy zívajú prázdnotou, nakoľko deti sú niekde v tom najškaredšom meste Slovenska - Blave, alebo dokonca v zahraničí...a tam platia horibilné sumy za podnájom, prenájom, hypotéku.

...a včul buď múdry.