hunatko
09.06.16,20:47
Dobrý deň,
chcem sa spýtať. Ak je človek už na dôchodku, a privyrába si strážením nejakých zvierat na dlhšiu dobu, má stanovenú určitú cenu napr. 10 eur na deň. Je všetko v súlade so zákonom ? má voči štátu nejakú povinnosť? nahlásiť sa na úradoch, odvádzať dane, alebo pod.?
Consultix
09.06.16,21:05
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/dochodcovia

Daňové priznanie k dani z príjmov je povinný podať každý daňovník (aj dôchodca), ak jeho celkové zdaniteľné príjmy dosiahnuté v roku 2015 presiahli sumu 1 901,67 eura. Do celkových zdaniteľných príjmov sa zahrňujú všetky príjmy, ktoré sú predmetom dane a nie sú od dane z príjmov oslobodené.
Otazkou ale zostava, ze z akeho zdroja plynu tieto prijmy. Ak je to pravidelne vykonavana cinnost, tak by to mohlo splnat definiciu podnikania, nakolko by sa jednalo o pravidelnu a suvislu cinnost vykonavanu za ucelom dosahovania zisku = podnikanie. Podla definicie zakona o dani z prijmov by asi nemalo ist o prilezitostny prijem, nakolko sa jedna o sustavnu cinnost.
veronikasad
09.06.16,21:51
Komu budeš tie zvieratá strážiť, súkromnej osobe alebo podnikateľovi? Ide o rok 2015 al.2016? Ak 2016, dopln výšku predpokladaného ročného príjmu, príp.skut.prijem za rok 2015
kopretinka
10.06.16,06:15
chceš nabonzovať nejakého dôchodcu?
terezamaria
10.06.16,06:20
Písala som odpoveď na Tvoju ss-ku, ale neviem či mi ju odoslalo, písalo mi, že je expiret...
rexogazda
10.06.16,06:46
Človek na dôchodku okrem stráženia psov nemá žiadnu povinnosť.
Povinnosti má ten subjekt, pre ktorého vykonáva činnosť.

Ak je to na čierno a cash a nevymákne ho tam inšpektorát práce, tak daňovákov takéto malé sumy trápiť nebudú.
Oliwa
10.06.16,08:20
Pasieš niekomu ovce? Stačí, ak sa nedozvie poštárka alebo chlapi v krčme, že to robíš za úplatu... Mlieko, hruda syra a korbáčiky sa nepočítajú...
terezamaria
10.06.16,08:25
Za " čiernu " prácu je pokuta pre zamestnávateľa, aj pre zamestnanca.....