mondes
09.06.16,20:48
Ahojte, účtujem jednoosobovú s.r.o., ktorá sa zaoberá predajom detského textilu. Môže tento konateľ predávať tovar vo vlastnom obchode bezodplatne? Myslím tým bez nejakej zmluvy o výkone, resp. pracovnej zmluvy. Má tam síce 2 dohodárky, ale aj tak je to časovo málo a zvyšné hodiny predáva sám. Je to vôbec legálne?

Ešte ma napadla otázka v súvislosti s týmto konateľom:
Môže konateľ s.r.o. byť zamestnaný v zahraničí? Príjem z potvrdenia o príjme sa v DPPO nikde neuvádza. Sú to dve rôzne veci. Však? Ďakujem veľmi pekne.
Orsz
09.06.16,18:55
Podľa môjho názoru, ak konateľ predáva vo vlastnom obchode, mal by byť v pracovnom pomere, aspoň na polovičný úväzok. Lebo predaj v obchode už nie je výkonom konateľa, ale vykonávanie pracovnej činnosti. A čo sa týka zamestnania v zahraničí, môže byť konateľ zamestnaný v zahraničí, len treba dať pozor na súbeh s jeho firmou na Slovensku, aby tam neboli náklady, ktoré súvisia s jeho zamestnaním v zahraničí. Príjem zo zahraničia jeho ako osoby FO sa v DPPO samozrejme neuvádza. Ale mal by si robiť daňové priznanie typ A, kde prizná príjmy aj zo zahraničia.
mondes
09.06.16,19:13
Ďakujem veľmi pekne. Takže čo sa týka príjmu zo závislej činnosti konateľa, tak na konci roka samozrejme podáva DPFO typ A a za s.r.o. sa podá DPPO. Sú to vlastne 2 nezávislé osoby. To mi je jasné.

Avšak to, či sa musí vo vlastnej s.r.o. zamestnať, to nie som si istá. Našla som takýto článok, kde sa uvádza, že konateľ môže fungovať aj bez zmluvy a nároku na odmenu. Viď tu:

http://ludskourecou.sk/2016/02/jednoosobova-eserocka-zamestnajte-sa-radsej-ako-konatel-usetrite-si-zopar-starosti/

Čo vy na to? Ďakujem.
jslancik
10.06.16,03:29
Riesilo sa to tu tento tyzden. Kolega Janoska dal dobru odpoved. Funkcia konatela nie je obmedzena iba na podpisovanie pravnych dokumentov.
Ing. Ľubomír Janoška
10.06.16,05:09
A sme doma, zlé zákony sa nedajú dobre aplikovať. Kde vidíš hranicu medzi tým, čo sa ešte môže v pozícii konateľa a čo už nie?
truch
10.06.16,05:17
závislá práca to nie je, sám sebe nedá príkaz, tak si myslím, že môže fungovať aj bez zmluvy
Ing. Ľubomír Janoška
10.06.16,06:03
To by ale každá sro musela mať aspoň jedného zamestnanca. Každá právnická osoba by musela byť zamestnávateľom.

Skús kuk na
http://www.porada.sk/t285557-praca-konatela-a-spolocnika-nad-ramec-konatelstva.html#post2864989
či to považuješ za dostatočnú "obhajobu". Snažím sa čo najviac citovať zákony, tak som to robil aj v tomto prípade. Ak tam mám chybu, poteším sa, keď ju niekto nájde, lebo tak sa môžeme dopracovať k nepriestrelnému názoru.
mondes
10.06.16,06:14
Ďakujem veľmi pekne. Áno, čítala som to a myslím si že je to super napísané. :)
Ing. Ľubomír Janoška
10.06.16,08:32
ď za link na ludskourecou, teším sa, že niekto to vie povedať zrozumiteľnejšie než ja :)