Arsn
10.06.16,01:27
Som študent VŠ a som podľa zákona nezaopatrené dieťa. Pred štyrmi rokmi mi umrel otec. V čase jeho úmrtia som podstupoval dlhodobý liečbebný proces, ktorý mi neumožňoval kontakt s rodinou ani návštevu domova a účasť na dedickom konaní. Podpísal splnomocnenie o tom aby ma matka zastupovala na DK, bez toho aby som vedel čo vlastne podpisujem som to podpísal. Dnes už zhruba rok matka žije s novým partnerom (pred jeho príchodom sme s mamou normálne fungovali) v ,,našom,, dome (po otcovi), mňa vyhnala z domu (napriek tomu, že som sa rovnocenne staral o domácnosť a prispieval na ňu), odmieta kontakt so mnou a tlačí na mňa, aby som si zmenil trvalý pobyt. Zaujíma ma nasledovné:

1. Mohol som sa týmto vzdať dedičstva v jej prospech? Alebo sa iným spôsobom o dedičstco pripraviť?

2. Môžem sa dostať ku kópiám splnomocnenia a výsledku konania?

3. Môžem sa odvolať ak konala v môj neprospech?svoj prospech?

4. Má právo mi zamedziť prístup na miesto trvalého bydliska? a žiadať po mne zmenu trvalého bydliska?

5. Môže moja situácia v čase úmrtia otca, ovplyvniť odvolanie?ospravedlňujem sa za dĺžku textu ale myslím, že je potrebné uviesť okolnosti a po preštudovaní OZ §31-33b a 7.časti OZ 40/1964 som stále nedostal odpovede na svoje otázky.

Vďaka za radu
ivka70
10.06.16,02:32
1. mohol
2. skor nie, ale notar to zapracoval do ded. konania
3. kazdy vysledok dedicskeho konania sa da vyziadat na okresnom sude prislusnom poslednemu trvalemu pobytu otca
4. ak si nezaopatrene dieta, nie
ziadat moze
ale akonahhle prestanes byt nezaopatrenym dietatom a v dome nevlastnis ziadnu cast, moze ti TP zrusit ona
5. ak si bol svojpravny v case podpisu splno ocnenia, tak nie
arizona
10.06.16,05:10
Co si vlastne podpisal? Ze sa vzdavas dedicstva po otcovi v prospech matky? Matka je jedinym vlastnikom domu? Mas surodencov?
Arsn
10.06.16,05:38
ďakujem za rýchlu reakciu :) a o vydanie toho výsledku je potrebné požiadať písomne alebo mi to môžu vydať na počkanie z archívu? ospravedlnujem sa za vela otázok ale nikdy predtým som nebol nútený riešiť tieto veci a je to pre mňa ,,španielska dedina,,
ivka70
10.06.16,06:03
ivka70
10.06.16,06:05
Pripadne si pozri na katasterportali vlastnicke prava k danemu domu a aj sposob nadobudnutia, uz len to cislo (ak dedila mama), ti pomoze, co si pytat.
Oliwa
10.06.16,06:22
www.katasterportal.sk
Ak sa na liste vlastníctva nenachádzaš, znamená to, že dedila len mama. Ak Ťa len zastupovala a to, čo si jej podpísal, nebolo vzdanie sa dedičstva v jej prospech, nájdeš tam aj svoj spoluvlastnícky podiel k nehnuteľnosti. To je odpoveď na prvú otázku. Podľa toho, čo tam uvidíš, môžeš postupovať ďalej - k odpovedi na otázku č. 2.
Oliwa
10.06.16,06:37
Na počkanie Ti spis určite nevydajú. Vieš si predstaviť, koľko ich pribudlo do súdneho archívu za 4 roky? Prídeš na miestne príslušný súd, ktorý riešil dedičské konanie po Tvojom otcovi, musíš vedieť číslo toho spisu - resp. právoplatného osvedčenia o dedičstve /to sa dozvieš z tej poznámky na liste vlastníctva, ktorý si pozrieš na www. katasterportal.sk/, musíš byť oprávnený dedič a predložiť OP. Pani Ťa identifikuje, zaeviduje Tvoju požiadavku a povie Ti termín, kedy budeš mať spis k dispozícii na prezretie, príp. na skopírovanie požadovaných dokumentov - za každú stranu si účtujú poplatok, spis vyniesť z miestnosti nemôžeš. Či môžeš požiadať písomne alebo elektronicky, neviem, zavolaj si na informácie na súde, ale asi áno, veď nie každý sa zdržuje v mieste trvalého pobytu.

Úplne najjednoduchšie, najrýchlejšie a najlacnejšie by bolo požiadať o zápisnicu z dedičského konania a o osvedčenie o dedičstve po otcovi mamu.

Trvalého pobytu sa nevzdávaj. /Minimálne/ kým máš štatút študenta, máš právo bývať v rodičovskom dome. Ak Ťa mama o to žiada, aby si si ho zrušil, môže to znamenať dve veci:
a/ podľa zákona máš podiel v dome po otcovi a nemôže Ťa ho zbaviť, ani Ťa odhlásiť z trvalého pobytu - to je pre Teba tá dobrá správa
b/ nemáš podiel na nehnuteľnosti, dom patrí len mame a ona /zatiaľ/ netuší, že trvalý pobyt Ti môže zrušiť ona sama ako vlastník nehnuteľnosti