halalil
11.06.16,10:46
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadne tejto veci:

Obec nás upozornila na pozemok v obci, ktorý chcela od nás odkúpiť. Začali sme sa o to zaujímať a zistilo sa, že pozemok je napísaný na moju prababku. Moja babka (jej dcéra) už nežije, ale žije ešte jej sestra (92 ročná, bezdetná, stará sa o ňu neter po jej sestre -to len tak na margo) a z ich rozprávania sme sa dozvedeli, že na tom pozemku vyrastali, mali tam dom. Ich mama (moja prababka) zomrela asi okolo roku 1944,1945( nie je to isté) v nemocnici v krajskom meste. V tom čase nebola možnosť si ju vyzdvihnúť a pochovať (financie). Jej manžel nebol vyzdvihnúť úmrtný list. Neprebehlo žiadne dedičské konanie (v tom čase ich asi nezaujímalo na kom papierovo je ten pozemok na ktorom žili oni jednoducho vedeli že patrí im). V 50-tych rokoch celá rodina odišla na Ukrajinu a vrátili sa okolo roku 1965 do tej istej dediny ale ich dom už tam nestál. Bývali na inom mieste. Moja babka žila na dedine istý čas potom sa odsťahovala ale jej sestra tam žila celý čas pokiaľ bola zdravotne na tom dobre.

Na katastri sme našli LV kde parcela je rozdelená na 1/2 na prababka a druhá 1/2 má obec. Prababka má uvedené len meno a priezvisko nie je tam žiadna poznámka že nezistený vlastník a ani že tá parcela by patrila pod správu SPF, titul nadobudnutia v.z.17/84.

No a konečne sa dostávam k mojej otázke:

Ak sa nenájde úmrtný list na príslušnej matrike, aby prebehlo dedičské konanie, dá sa usporiadať vlastníctvo k pozemku osvedčením o vydržaní vlastníckeho práva k nehnuteľnosti?
ivka70
11.06.16,13:46
Vydrzat pozemok, ktory ma vlastnika, nejde.
Dalsia vec je, ze ak ste pozemok nevyuzivali ani ste o nom nevedeli, chyba aj to, ze ste ho v dobrej viere uzivali ako vlastny.
genex
12.06.16,00:21
Vydržanie je nezmysel. Ak nebudete môcť získať úmrtný list, je potrebné aby dotyčného súd vyhlásil za mŕtveho a tým sa začne aj dedičské konanie.