matthew277
11.06.16,12:43
Dobrý deň
Chcel by som poprosiť o radu. 1.6. som si založil živnosť. Následne 2.6. som si v banke zriadil účet na podnikanie. V ten istý deň som si poslal na nový účet 1000. Nasledujúci deň som mal peniaze pripísané na novom účte. A teraz otázka. Ako toto všetko zaúčtovať v jednoduchom účtovníctve? Používam Alfu. Výpis z BU mi príde až o mesiac. Cez ID mi to nejak nejde. Ako to teda urobiť správne? ďakujem
veronikasad
11.06.16,12:23
Môžeš zaúčtovať ako vklad podnikatela priamo na bankovom účte (PNZD v členení vklad podnikatela).

Alebo vklad podnikatela vložíš do pokladne a odtial peniaze vyberieš a vložíš ich na bankový účet. Vtedy vklad do pokladne účtuješ rovnako ako v prvom prípade, výber z pokladne účtuješ potom cez priebežné položky, rovnako aj pripísanie hotovosti na bankový účet.

Ak si peniaze na podn.účet vkladal prevodom zo súkr.účtu, platí prvý príklad účtovania.
mondes
11.06.16,13:08
Ty stále účtuješ na základe nejakého účtovného dokladu, napr. faktúra, pokl. doklad, výpis z banky. Takže ak ti príde výpis až o mesiac, tak potom zaúčtuješ všetky pohyby v banke. Vklad zaúčtuješ ako Osobný vklad podnikateľa. Neúčtuješ to cez ID, ale priamo v banke.
matthew277
19.06.16,18:17
Ďakujem za odpovede. Takže ak tomu dobre rozumiem všetko to zaúčtujem do peňažného denníka až keď mi príde výpis z BU?
mondes
19.06.16,19:39
áno