annahudakova
11.06.16,14:03
Ak mam vysokoskolské vzdelanie druheho stupna mam aj 6 rokov praxe a chcem sa stat riaditelkou tak musim urobit este aj prvu atestaciu?Je pravda, ze od 1.1.2017, bude v ucinnosti zakon,ze vsetky riaditelky musia mat prvu atestaciu,teda i tie co maju Mgr? A ak by som sa rozhodla studovat na PaeDr. i napriek tomu musim mat este k tomu 1 atestaciu?
Dakujem za odpovede
avalik
11.06.16,15:29
Od 1.11.2009 je účinný zákon č. 317/2009 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch

§ 34
Vedúci pedagogický zamestnanec a vedúci odborný zamestnanec

(1) Vedúcim pedagogickým zamestnancom alebo vedúcim odborným zamestnancom je
a) riaditeľ,
b) zástupca riaditeľa,
c) hlavný majster odbornej výchovy,
d) vedúci vychovávateľ,
e) vedúci odborného útvaru,
f) ďalší pedagogický zamestnanec alebo odborný zamestnanec ustanovený podľa osobitného predpisu.15)

(2) Činnosť vedúceho pedagogického zamestnanca alebo vedúceho odborného zamestnanca môže vykonávať ten, kto
a) spĺňa kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti alebo na výkon odbornej činnosti podľa tohto zákona v príslušnej kategórii alebo podkategórii,
b) vykonal prvú atestáciu,
c) spĺňa podmienku dĺžky výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti, ak tak ustanovuje osobitný predpis,47)
d) najneskôr do troch rokov od ustanovenia do kariérovej pozície vedúceho pedagogického zamestnanca alebo vedúceho odborného zamestnanca ukončí funkčné vzdelávanie.

§ 61
Prechodné ustanovenia
(12) Požiadavka vykonania prvej atestácie sa do 31. decembra 2016 neuplatňuje, ak ide o vedúceho pedagogického zamestnanca a vedúceho odborného zamestnanca, u ktorého sa podľa doterajších predpisov neuplatňovala požiadavka vykonania I. kvalifikačnej skúšky alebo jej náhrady.


PS: Ja sa nestačím diviť, že vysokoškolsky vzdelaní pedagogickí zamestnanci nie sú schopní si vygoogliť a naštudovať základné zákony týkajúce sa ich profesie. A zvlášť tí, s ambíciami na vedúce pozície ... je to na zaplakanie :(

---------------
k doplneniu otázky o: "A ak by som sa rozhodla studovat na PaeDr. i napriek tomu musim mat este k tomu 1 atestaciu?"
- odpoveď nájdeš v zákone, z ktorého som citovala
avalik
11.06.16,20:26
doplnila som odpoveď
annahudakova
12.06.16,14:30
Tento zakon mam nastudovany,cakala som skor nieco ine
annahudakova
12.06.16,14:40
Tento zakon uz poznam,cakala som skor nieco ine,ale dakujem za odpoved. Ja som nevedela,ze clovek,ak potrebuje poradit,tak sa tu skor docka kritiky a urazok ako normalnej odpovede. Ale vysokoskolsky vzdelani ludia aspon nemaju potrebu urazat ostatnich a nieco si tym dokazovat
avalik
12.06.16,15:46
A čo iné si čakala? Ako máš zákon naštudovaný, keď sa pýtaš, či je pravda to, čo je v zákone jasne napísané?
annahudakova
12.06.16,20:25
Čítala som list z okresného úradu z Prešova.Píše sa v ňom,že do 30.12.2016 sa nevyžaduje 1 atestácia u vedúcich pedagogických zamestnancov v tých školách a školských zariadeniach,kde ako kvalifikačný predpoklad pre výkon pedagogickej činnosti postačuje úplné stredné odborné vzdelanie alebo vyššie odborné vzdelanie.

Tu v tomto liste sa nic nespomina o vysokoškolskom vzdelani.
avalik
12.06.16,22:19
Nehnevaj sa, ale v zadaní neuvádzaš žiadny list, tak ako chceš aby sa niekto k nemu vyjadroval? Z toho čo si tu teraz dala, usudzujem, že je tam písané v súvislosti s vyššie citovaným § 61 (vrátane ďalších jeho odsekov) ...

Napriek tomu, že tvrdíš, že máš naštudovaný tento zákon, odporúčam znovu a pomaly čítať časť o atestácii, o získavaní kreditov. Aktuálne znenie zákona nájdeš napr. tu http://www.zakonypreludi.sk/zz/2009-317 , vyhlášku 437/2009 Z. z., ktorou sa ustanovujú kvalifikačné predpoklady a osobitné kvalifikačné požiadavky pre jednotlivé kategórie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov nájdeš na karte súvislosti.
eronika1
15.06.16,05:24
Každý riaditeľ ako vedúci pedagogický zamestnanec musí mať 1. atestáciu, a to je platné aj v súčasnosti. Ak sa rozhodnete študovať na PaedDr,, tak Vám to môže byť uznané ako prvá atestácia, ale až po ukončení štúdia. Dovtedy nespĺňate podmienky 1.atestácie a nespĺňate kvalifikačné podmienky na vedúceho pedagogického zamestnanca.

Podmienka vykonania prvej atestácie sa do 31.12.2016 neuplatňuje len, ak ide už o vedúceho pedagogického zamestnanca, ktorým Vy ešte nie ste, keďže máte ambíciu sa ním ešte len stať.
nunenko
15.06.16,06:27
...podstatné a pokrok je že "riaditeľka" sa nepýta na svoje zaradenie v stupnici platových taríf pedagogických zamestnancov.
Netýkavka sa uráža, a nemá prečo. Aspoň VŠ vzdelaní by mali používať diakritiku, nielen kritiku.
PS: Anna, máš medzery (v myslení), ale nie tam kde majú byť (v texte).
pe.pe
16.06.16,06:40
aboslvovanie rigoroznej skusky sa nemoze uznat ako atestacia. jedina moznost ako ziskat atestaciu bez jej vykonania, je absolvovanie 3. stupna VS (PhD.).
Irona
17.06.16,10:53
Pani Hudaková sa zrejme pýta k usmerneniu, ktoré zasielali okresné úrady školám alebo ich zriaďovateľom (usmernenie je v prílohe).

S tým, že vedúci zamestnanci v školstve ako riaditeľ, zástupca riaditeľa ... neovládajú základné právne normy a zákony, a rozhodovanie či riadenie defacto nechávajú na ekonómky častokrát so stredoškolským vzdelaním (ktoré to ani nemajú v kompetencii!!!), sa stretávam vo svoje praxi veeeľmi často. A za to poberajú vedúci zamestnanci riadiaci príplatok(!?). Ekonómky s platom niečo vyšším ako minimálna mzda sú rozhľadenejšie, a to nezriedka aj vo veciach, ktoré pre výkon svojej práce ani nepotrebujú, ale ich nadriadení áno.