lotina
11.06.16,16:07
Dobrý deň, som platca dph a prenajímam budovu neplatcovi. v cene nájmu sú zahrnuté aj dodanie energií, čiže nefakturujem ich zvlášť. nájom fakturujem bez dph. Mám nárok na odpočet dph, ked mne ako prenajímateľovi príde faktúra za napr.elektriku zo ZSE? Ďakujem
Adiks
15.06.16,08:53
Prenajímaš celú budovu alebo v časti budovy pôsobíš aj ty ?
lotina
15.06.16,13:14
prenajímam celú budovu. a nájomcovia sú aby som bol presný dvaja. Jeden je podnikateľ, neplatca dph a jeden je súkromná osoba.
KOHE
15.06.16,14:22
Ak uskutočňujete prenájom nehnuteľnosti ako dodanie služby oslobodenej od dane podľa § 38 zákona o DPH, nie je možné odpočítanie dane z prijatých plnení súvisiacich s touto oslobodenou službou, pretože ide o oslobodenie od dane bez nároku na odpočet dane
Pritom pri prenájme nehnuteľnosti pre zdaniteľnú osobu sa môžete rozhodnúť nájom nehnuteľnosti zdaňovať, pre nezdaniteľnú osobu je v súlade s § 38 nájom oslobodený bez nároku na odpočet dane
Myslím si, že služba nájmu nehnuteľnosti by nemala zahŕňať aj dodávky tovarov ako sú dodanie elektriny, vody plynu tepla (tovar podľa § 8 zákona o DPH) - toto sú samostatné dodávky a zdanené bez toho či sú poskytované osobe zdaniteľnej alebo nezdaniteľnej Ide o samostatné plnenia
Ak už robíte tak, že v službše prenájmu nehnuteľnosti máte zahrnuté aj platby za energie, potom nie je nárok na odpočítanie dane ak dostanete faktúru od ZSE
lotina
15.06.16,17:08
Ďakujem aj som si myslel. A ako v prípade, ak nájomca je platca dph, nájom je fakturovaný aj s dph, ale tiež v službe prenájmu sú zahrnuté aj platby za energie. ide o inú budovu a v nej je nájomca a ja obaja platcovia dph. dakujem moc.
Adiks
16.06.16,13:50
V takomto prípade máš nárok na odpočítanie DPH z faktúry od ZSE v plnej výške.
lotina
26.06.16,10:47
Ďakujem