norika001
12.06.16,10:38
Prosím vas sused mi pri stavbe plotu obil omietku z domu a ten plot je narazený vlastne rovno na tehle na mojom dome... ako je lepšie to riešiť, na miestnom úrade,alebo cez políciu???? dakujem
buchač
12.06.16,09:05
Hm...a žeby pekne po poradí ?
Miestny úrad...následne polícia.
...a ako tretiu možnosť dať podanie žaloby na súd.

Ozaj...a čo znamená to "obil"...?
Vzal kladivo a daváááj, obúchal na kompletku celú omietku. Alebo je len kde tu, pri tej stavbe plota, trocha oškrel.

Mimochodom...plot staval asi na hranici pozemku...či ?
Takže sa vyskutujú otázky :
1. Nie je ten Tvoj dom nejak blízko pri hranici pozemku ?
2. Kedy bol postavený Tvoj dom...ako starý je ?
3. ...atď....je toho viac, lenže informácií je málo.
norika001
12.06.16,09:28
takže skonkretizujem troška: moj dom neni hranica pozemku ,tá je 50 cm od mojho domu,sused staval vonkajšiu bránu klasika kovanie s betonovými múrmi . a teda ten krajný múr je narazený na mojom dome. obil omietku myslím tým ,že si vlastne zosekal na ten mur miesto je to asi 150 výška 70cm širka a mur narazil mne rovno na tehlu domu....dom je starý cca 30 rokov...
buchač
12.06.16,09:39
Brána - múr ???

Nejde náhodou o nosné stlpiky, kde je upevnená samotná brána ???
---------------------------
Bože môj...a Ty ho chceš po úradoch a políciii vláčiť ???
Veď nech opraví, čo poškodil a fertig.
norika001
12.06.16,10:09
no ide o to,že ma nenapadlo,ked mal tu drzosť mi takto dokatovať dom,tak má ešte aj tu drzosť vláčiť po sudoch on mna za to ,že mu vadí jeden konár z mojho stromu ,vláčiť po sudoch kvoli tomu ,že sa mu nepáči moj plot,okrem ineho..nadávky ...vyhrážanie...
norika001
12.06.16,10:14
a nemal právo mi kvoli tomu obíjať omietku..mal mať nejaký odstup...nikoho som nevidela že by mal tieto mury takto na druho dome..a ze by kvoli tomu niekomu obili omietku..
misoft
12.06.16,12:06
Nuž takto.... ak je tvoj dom 50cm od hranice pozemku a sused sa "napojil" na tvoj dom - takže on už staval svoj plot na tvojom pozemku? A viazal to na tvoje murivo?
Ale toto je neprípustné! A) Pokiaľ staval na tvojom pozemku - miestny úrad - stavebný úrad a oznámiť, že sused bez tvojho povolenia staval na cudzom pozemku, taktiež, že poškodil tvoj majetok.
Písomne vyzvať suseda, aby odstránil svoju stavbu z tvojho pozemku a dal do pôvodného stavu tvoju omietku.
Pokiaľ tak neurobí - môžeš už na políciu - prinajmenšom poškodzovanie cudzej veci v tom vidím. A nakoniec súd. A dať to tam susedovi všetko pekne vyžrať.
Mimochodom - stavba susedovho plotu na tvojom pozemku je už čierna stavba - i keď na niektoré stavebné úpravy stačí ohlásenie, na betónový múr s betónovými stĺpmi už asi je potrebné stavebné povolenie a vtedy by si bola účastníkom stavebného konania.
norika001
12.06.16,12:58
túto odpoved som potrebovala!..:-))) dakujem
Anika61
12.06.16,15:04
Ak sa so susedom nechceš nejako dohodnúť tak ho písomne doporučenym listom vyzvi o zjednanie nápravy a opravu poškodeného majetku do určitého dátumu,s tým,že ho upozorníš,že ak k náprave nedôjde následne sa obrátiš na súd.
buchač
12.06.16,15:11
norika001 (Dnes 12:28) takže skonkretizujem troška: moj dom neni hranica pozemku ,tá je 50 cm od mojho domu
Takže skonkretizujem aj ja trošičku...citáciou zákona :


§ 6
Odstupy stavieb

(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/vyhlaska-ktorou-sa-ustanovuju-podrobnosti-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-vystavbu-a-o-vseobecnych-technickych-poziadavkach-na-stavby-uzivane-osobami-s-obmedzenou-schopnostou/
buchač
12.06.16,17:15
misoft (Dnes 15:06) Nuž takto....
...
na betónový múr s betónovými stĺpmi už asi je potrebné stavebné povolenie a vtedy by si bola účastníkom stavebného konania.
=================
Nuž takto....

Vyššie je uvedené, že sa nejedná o múr, ale ide o stlpiky, na ktoré je upevnená brána.
Pokiaľ viem, tak na stavbu brány nie je potrebné stavebné povolenie.

Zvyšok - SUSEDSKÉ vzťahy neriešim......to nemá absolútne nemá význam.
Xanti
12.06.16,18:03
Buchy,
dom stojí 30 rokov, niekde v obciach má každý postavený dom pri hranici, alebo na hranici ... čiže táto vyhláška zákon to nerieši ... čo si tu zavesil. Je to o dohode.
buchač
12.06.16,18:12
Xanti...mal som tušáka, že to niekto vytiahne. ;)

Daný predpis má predchodcu 50/1976 Zb...a to je viac ako 40 rokov...a silne pochybujem, že to aj vtedy tak nebolo, tie odstupy.

Ale to je vedľajšie...máš pravdu, je to o suseddskej dohode...viď komentár - buchač (Dnes 20:15)
-----------------------------
Zopakujem, čo som už nie raz dal.
Moja chalupa stojí na hranici pozemkov...no má vyše 100 rokov.
Moji susedia sú neskutočne milí a slušní jedinci...dúfam, že to tak ostane aj po ďalšie pokolenia...:)
-----------------------------

...a ďalšia problémová téma na svete.
http://www.porada.sk/t285731-plot-problem-so-susedmi.html
Ako zvyknem vravievať..."Ľudia sú kuwy"...
Xanti
12.06.16,18:40
No ja zvyknem hovorievať, "Ľudia sú idioti" .. ale nepáčilo by sa mi tiež ak by mi dáky majster šúpal do domu a obíjal omietku hlavne ak tam nemá čo robiť ..