Newcs69
12.06.16,14:22
Zdravim. Mam 2 otazky ohladne zamestnania, zamestnancov. Prva: student 20r, v maji nezmaturoval takze v septembri opakuje, ide robit skusky na vysoku takze predpoklad ze od septembra nastupi na skolu. Moja otazka: ako ho mezem zamestnat inak ako na dohodu? Ide o to ze chalan je pre mna uzitocny a potrebujem ho denne nie na par hodnin do mesiaca. Ak ho zamestnam na dobu urcitu t.j. na 2 mesiace ake povinnosti z toho vyplivaju pre mna a ake pre neho? Moze sa ako student zamestnat? Bude to mat pre neho nejake dosledky, povinnosti aj po ukonceni prac.pomeru? Druha otazka: pani co robi za minimalku. Rad by som ju tiez zamestnal kedze popri svojej praci moze robit aj pre mna. Tiez by som ju potreboval ako zamestnankynu, nie ako dohodara. Je sposob ako by mohla mat 2 zamestnania? Opat, ake povinnosti z toho vyplyvaju pre mna ake pre nu? Dakujem.
veronikasad
12.06.16,12:27
máš aj iných zamestnancov, teda poznáš všetky povinnosti zamestnávatela voči ZP, SP a DU ?
veronikasad
12.06.16,12:43
1. Študent má štatút študenta do 31.8.2016. Uzatvorenie pracovnej zmluvy na dobu určitú nijako neovplyvní nárok rodičov na daňový bonus, ani prídavok na dieťa. Ďalšie štúdium musia dokladovať potvrdením o návšteve školy.
Čo sa týka odvodov u teba, neplatí pre neho žiadna výnimka, má rovnaké odvody ako ostatní zamestnanci.

2. Zamestnankyňa môže mať uzatvorený súbežný pracovný pomer na kratší pracovný čas. Čo sa týka odvodov, platí rovnako ako u študenta. U tvojho zamešstnávateľa však nemôže podpísať Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatniť si mesačnú nezd.časť základu dane, ak si ju uplatňuje u prvého zamestnávateľa.
Príjmy z oboch zamestnaní je povinná zdaniť v RZD alebo podaním daň.priznania typu A.
Newcs69
12.06.16,15:17
Zatial som mal iba dohodarov, resp.zivnostnikov. Ale tzchto ludi by som uz potreboval riesit inak, takze dakujem za rady. Pri tej pani to znamena ze si DP musi robit sama?
veronikasad
12.06.16,15:19
Nemusí, môže požiadať o ročné zúčtovanie dane svojho zamestnávatela. K písomnej žiadosti na predpísanom tlačive predloží potvrdenie o zdanitelnej mzde od tvojho zamestnávatela.
veronikasad
12.06.16,15:20
Tých povinností voči poisťovniam a DU je viac, ak s tým nemáš skúsenosti, zver radšej spracovanie miezd mzdárke.