JarkaL
21.06.06,12:26
Prosím o radu tých, ktorí sa vyznajú v investovaní a financiách. Moja teta dala svoje odstupné do Tatra banky, tzv. TAM-HARMONIC FOND. Prvé 4 mesiace to vyzeralo veľmi dobre, mala na ňom o 10 tis. Sk viac, ale teraz má o 25 tis. menej ako vložila. V TB jej povedali, že je to len dočasné a má to tam zatiaľ nechať, ale fin. poradca z OVB jej radí okamžite to vybrať, aby neprišla o všetko. Viete mi niekto poradiť? Ďakujem.
Palino
21.06.06,10:47
Ťažko povedať, pozrel som sa na ten fond, išiel dole rapídne nedávno, ale teraz začína zase stúpať. Väčšinou sa radí, že predávať treba, keď kurz stúpa a kupovať práve keď klesá. Ale ťažko poradiť, lebo na 100 % to nevie nikto.
Pozri sa na graf:
http://www.tam.sk/cgi-bin/tamweb/app/graphs.jsp?BV_SessionID=@@@@0076527209.1150890013@ @@@&BV_EngineID=ccccaddhmdefmefcefecghmdfgfdfij.0&type=rate&keyword=uroven1&fid=305-1&menu=gph_ur1
JarkaL
21.06.06,10:58
Tak jej poviem, nech ešte chvíľu počká, snáď to ešte porastie. Ďakujem veľmi pekne za radu.
Braňo
21.06.06,11:04
Závisí na aké dlhé obdobie to tam nechá. Túto investíciu odporúčam na 3 a viac rokov, nie kratšie.
JarkaL
21.06.06,11:06
Má to na 5 rokov, uzavrela to v 2/2006, ale dá sa to vraj zrušiť kedykoľvek.
Marína
21.06.06,11:38
Časť finančných prostriedkov tohoto fondu správca investuje do akcií.
http://www.tam.sk/cgi-bin/tamweb/app/funds_info.jsp?BV_SessionID=@@@@1154543080.1150893 146@@@@&BV_EngineID=ccccaddhmdefmemcefecghmdffkdfij.0&menu=ind_bnd_305_ovw&fid=305-1
V poslednom čase vraj hodnota akcií padla kvôli zvýšeniu úrokových sadzieb v USA. Pri akciových fondoch sú takéto výkyvy bežné. Akcie reagujú na rôzne záchvevy na trhu.
Milan Benka
21.06.06,13:35
Prosím o radu tých, ktorí sa vyznajú v investovaní a financiách. Moja teta dala svoje odstupné do Tatra banky, tzv. TAM-HARMONIC FOND. Prvé 4 mesiace to vyzeralo veľmi dobre, mala na ňom o 10 tis. Sk viac, ale teraz má o 25 tis. menej ako vložila. V TB jej povedali, že je to len dočasné a má to tam zatiaľ nechať, ale fin. poradca z OVB jej radí okamžite to vybrať, aby neprišla o všetko. Viete mi niekto poradiť? Ďakujem.

A kto jej radil tam vložiť? Ten istý poradca? To čo poradil nie je rada, ale sledovanie vlastných záujmov.

Pri investíciách do akciových fondov je riziko zmeny kurzu akcii (pokles a nárast hodnoty). S tým treba rátať. Jediný spôsob, ako čiastočne eliminovať výkyv hodnoty je pravidelne vkladať, t.z. nevložiť peniaze naraz, ale postupne v intervaloch (napr. každé 3 mesiace).
JarkaL
21.06.06,15:50
A kto jej radil tam vložiť? Ten istý poradca? To čo poradil nie je rada, ale sledovanie vlastných záujmov.

Neporadil jej to ten istý poradca, ale nejaký pán z TB.
Milan Benka
21.06.06,17:09
Takéto výsledky pri investovaní dosahujeme preto, lebo počúvame "vyškolených" poradcov, pre ktorých je svet gombička ale na zrátanie 1 + 1 potrebujú kalkulačku. Takého druhu bola rada od pána z T...., aj od pána z O..