Ľubica Zolvíková
13.06.16,12:52
kedy ja ako platca DPH mozem vystavovať ( pri akych vynimkach) fakturu bez DPH. Na DÚ mi povedali, že je to možné, len potrebujem sa dopatrať k tym vynimkam... podnikam v oblasti vzdelávania. Ľubica
Consultix
13.06.16,11:49
Jedine v pripade, ak osobou povinnou platit dan je prijemca, resp. v pripade, ak miestom dodania je treti stat (teda mimo EU).


Služby dodané do iného členského štátu
Ak platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7a/ zákona o DPH dodá služby, ktoré sú ďalej uvedené v zozname v bode 2 pre zdaniteľné osoby z iných členských štátov, ktoré majú pridelené IČ DPH a usadenie v inom členskom štáte, je miesto dodania členský štát zákazníka, t.j. tieto služby nepodliehajú dani v tuzemsku, ale v štáte príjemcu služby.

Služby dodané do tretieho štátu
Ak platiteľ alebo osoba registrovaná pre daň podľa § 7a/ zákona o DPH dodá služby, ktoré sú ďalej uvedené v zozname v bode 2 pre podnikateľov z tretích štátov /usadenie v treťom štáte/, je miesto dodania tretí štát, t.j. tieto služby nepodliehajú dani v tuzemsku. Na rozdiel od predchádzajúcich služieb, ktoré sú dodané do iného členského štátu, pri dodaní služieb do tretieho štátu nie je potrebné podať súhrnný výkaz.

Detailne info: https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/dan-z-pridanej-hodnoty/miesto-dodania-sluzieb
rexogazda
13.06.16,11:55
Zákon o dani z pridanej hodnoty
Oslobodenie od dane §28 - §48
Ľubica Zolvíková
13.06.16,12:11
viem, ze zo zahranicia to plati, ale tyka sa to iba SK.
Žabinka
13.06.16,12:18
tuzemský prenos daňovej povinnosti, ale to sa týka napr. dodania stavebných prác ..
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2015/2015.12.08_MP_stavebn_prac.pdf
pozri si aj ZoDPH §69 ods.12..
kým nenapíšeš zrozumiteľne otázku, akú činnosť chceš vlastne vykonávať, či sa to neplatenie DPH týka tejto činnosti, môžeme len hádať, akú fakturáciu bez DPH myslíš..
Consultix
13.06.16,12:34
Ved v zadani je uvedene, ze v oblasti vzdelavania...
Consultix
13.06.16,12:35
Ustanovenia, ktore uviedol rexogadza sa tykaju prave tuzemskych obchodov. Ale ziadna z uvedenych vynimiek sa nevztahuje na sluzby v oblasti vzdelavania.
Žabinka
13.06.16,12:48
áno, to som postrehla.. len oblasť vzdelávania je dosť široký pojem.. a ktovie, ako to na DÚ mysleli, že je to možné..
Consultix
13.06.16,12:54
Podla DU je vsetko mozne, ale nic sa nesmie :)
Consultix
13.06.16,12:56
Ale ono niekedy je uplne zbytocne odpovedat vecne, lebo v jom prispevku bola napisanba podstata a zaroven aj link na celu problematiku. Ale zadavatelia tu ocakavaju jednoslovnu odpoved ano/nie, a su lenivi si precitat dlhsi prispevok...
rexogazda
13.06.16,12:57
Trochu som zmätený z formulácií: "viem, zo zahranicia to platí"

Viem si predstaviť že subjekt pani Zolvikovej faktúruje do zahraničia. Ako ale môže faktúrovať zo zahraničia ????

Mimochodom, nie som si istý, či zadávateľka otázky pozná problematiku koeficientu, ktorá nastane pri fakturáciách služieb oslobodených od DPH.
Consultix
13.06.16,13:05
Skor si myslim, ze sa opiera o informaciu o moznosti fakturacie bez DPH a otazka v podstate znie: Ako mozem fakturovat mojim zakaznikom tak, aby som nemusela odvadzat DPH statu.
rexogazda
13.06.16,13:11
B2B fakturáciám tá DPH nevadí. Iné to je na spotrebiteľov.
Len či si uvedomuje, že napr. 100% fakturáciou bez DPH sa vyblokuje vplyvom koeficientu z odpočtu DPH na vstupe.