Martuk
13.06.16,13:04
nazdar borci

najprv vysvetlím situáciu:

staviame doma hospodársku budovu o rozmeroch 4,5x9,5 m. Na vrchnej deke sú po dĺžke vymurované 3 rady porfixu 25. Na oboch kratších stranách budú v strede dvere o rozmeroch 90x130 cm a oba štíty budú domurované po krovy. Po oboch dlhších stranách bude pod pomúrnicou urobený veniec, ktorý nie je zvislými piliermi prepojený s dekou a ani s vencami. Strecha bude klasické Áčko so šindlom a hrebeň bude nad úrovňou deky vo výške cca 2-2,5 m. Krovy budú pravdepodobne spevnené klieštinami, to je momentálne v štádiu riešenia. Staviame svojpomocne s povolením a dokumentáciou, ktorú otec nakreslil.

Teraz otázka:

Otec vymýšľa, že pod pomúrnicami stačí veniec o hrúbke 5 cm (!!!), načo mu ja od začiatku tvrdím, že je to málo. Bavil som sa aj so známimi (jedna stavebná firma a jedna strechárska, obe majú viac ako 10 ročné skúsenosti v odbore). Obe firmy mi potvrdili, že 5 cm veniec je o ničom. Podľa vyjadrení strechárskej firmy je optimálna výška venca 20 cm a aj to nie je zaručené, že keby náhodou navalilo strašne veľa snehu, že to udrží a tá strecha sa nerozíde. Ako je riešený a popísaný veniec v technickej správe k povoleniu, neviem.

Aký je Váš názor a rady? Hoci mám dosť skúseností v stavebníctve, otec zo mňa robí vola a podľa neho vyššie spomínaný 5 cm veniec stačí.
buchač
13.06.16,13:02
Podľa mňa málo, aj keď nie som stavbár.
Ale všeobecne platí :

Výstuž je tvorená pozdĺžnymi prútmi uloženými minimálne v každom rohu a strmienkami ( majú štvorcový tvar, navliekajú sa na pozdĺžnu výstuž ). Vence by mal vždy navrhovať statik, pretože sú namáhané na tlak, ohyb a krútenie.

Otcovi vysvetli, že je to proste málo...radšej viac betónu na streche, ako mať na sebe plno vystuženej sádry.
chandler
13.06.16,15:02
5cm nie je veniec, nechapem naco to tam vlastne chcete davat? aku to ma funkciu?
Martuk
14.06.16,06:17
chandler mne nehovor, že 5 cm je málo a že to vlastne žiadny veniec nie je, ja o tom viem, len tatko si myslí, že to stačí. Čo som včera len tak orientačne rátal, tak celá strecha bude vážiť okolo 3 ton a takúto váhu 5 cm betónu neudrží, ani keby čo bolo. Zvlášť, keď kotvy budú 10 cm v tvárnici na chemickej kotve, 5 cm v betóne pomúrnica bude asi 10x10cm. A aby toho nebolo málo, tak tatko klieštiny ani dávať nechce a to ma dorazilo úplne.
Ing. Ľubomír Janoška
14.06.16,06:50
@Martuk
Každému okrem tovjho tatka je jasné, že 5 cm je málo a takisto, že nestačí prostý betón, ale musí byť armovaný. Problém je v tom, že mu to nemáme ako povedať.
PS - s krovom bez klieštin si ma dorazil.
Urob tatkovi model z merkuru a ukáž mu, ako sa rozídu steny od seba, keď zatlačíš na hrebeň strechy
Martuk
14.06.16,06:58
to je dobrý nápad, akurát, že merkur už nemám :-D. Tatko chce šetriť na absolútne nesprávnom mieste
Ing. Ľubomír Janoška
14.06.16,07:47
základy a vence - to sú dve položky, na ktorých s prepáčením stojí a padá celá stavba, na tých sa nesmie šetriť
Martuk
14.06.16,08:35
a to keď som včera pozeral výstuž, ma skoro kleplo: 1 prút 6 mm a na ňom do esíčka ohnutý a priviazaný druhý 6 mm prút.
Ing. Ľubomír Janoška
14.06.16,08:55
Ešte jedna poznánka k tomuto "Po oboch dlhších stranách bude pod pomúrnicou urobený veniec"
- veniec musí držať tie dlhšie strany, aby sa nerozišli, takže musí byť po celom obvode.
chandler
14.06.16,12:41
hlavne su tam tie kliestiny, spojene s krokvami bulldogom uplne dole. ten veniec nie je az taky dolezity. respektive na dlzku 9,5metra by sa zlomil aj keby bol normalny.
alltracboy
17.06.16,10:52
v principe by 5cm mohlo stacit..ale zalezi hlavne na konstrukcii strechy. teoreticky ked spravim z dreva trojuholnik tak nebude ziadna horizontalna sila co by posobila na mur. ale radsej by som dal klasicky veniec cca 15x15cm alebo 20x10cm.. ale je dost pravdepodobne ze aj ten 5cm by stacil.. pokial nedas nakres strechy tak tazko diskutovat. napriklad krov v priilohe by veniec ani nepotreboval podla mna.
Martuk
17.06.16,11:04
priložil som nákres strechy
alltracboy
17.06.16,11:11
v tom tvojom nakres musis dat kliestiny.
Martuk
17.06.16,11:12
s tým počítam, ešte musím presvedčiť tatka. Keby strecha v nákrese ostala bez klieštin, tak to padne.
alltracboy
17.06.16,11:26
tiez planujem nieco podobne ale v podstate pultova strecha ale veniec tam tiez nebudem moc prehanat.. 20x10 ho spravim. 2,5m si myslel vysku stitu od venca nie od deky..inak tam by som dal kliestiny uplne na spodok na pomurnicu ako som kreslil ja a mas aj vyuzitelne "podkrovie"
Martuk
17.06.16,11:35
klieštiny nad pomúrnicu dať nemôžem, ako budem hore chodiť?
Ing. Ľubomír Janoška
17.06.16,16:27
Budeš ich prekračovať alebo si na ne nabiješ palubovku.
Chobot
18.06.16,00:15
Však pod pomúrnicou má 3 rady porfixu. Takže kleštiny by neboli na podlahe ale vo výške cca 75 cm a to už je dosť na prekračovanie.
chandler
18.06.16,11:02
martuk ak tie kliestiny nad pomurnicu nedas aj tak nebudes hore chodit lebo to padne.
Martuk
18.06.16,20:30
Chobot má pravdu, ako si predstavujete prekračovať 11 klieštin 75 cm nad zemou?? Klieštiny pôjdu pod hrebeň, zatiaľ však neviem povedať, koľko cm pod hrebeň, to bude záležať okrem iného aj na výške hrebeňa od deky s tým, aby som si netrieskal hlavu o každý krov, resp. klieštinu.
Chobot
18.06.16,22:22
To nie je len že si ty povieš, ako vysoko budú klieštiny. Najlepšie by bolo, keby to statik vypočítal, ako vysoko majú byť, resp. ako vysoko ešte môžu byť. Čím vyššie ich dáš, tým väčšia rozťažná sila bude na ne pôsobiť a nechcem si predstaviť situáciu, že by niektorá klieština vplyvom tých síl praskla alebo sa rozlomila. Krokva sa ti rozíde ako nohy na ľade.
Ing. Ľubomír Janoška
19.06.16,07:21
Pokiaľ tam nebude poriadny veniec, tak klieštiny (trámy) jednoducho musia ísť na spodok krovu. Inak sa to celé rozíde už váhou krovu, bez krytiny. Čím vyššie sú klieštiny, tým väčší ťah musia vydržať.
bodliak
19.06.16,07:26
Daj hore stredovú vaznicu a na 3 miestach ju podopri.
220870
19.06.16,08:09
pokiaľ budú pomúrnice vodorovne medzi sebou spriahnuté tak netreba žiadny veniec.Ak nebudú spriahnuté tak aj ten veniec je málo.
pavol54
19.06.16,11:05
Veniec je homogénne prepojený od bodu A cez BCD a skončí vo východzom bode A a má slúžiť na to aby pri prenose zvislých tlakov z krovu sa stavba nerozpadla na dva a potom štyri bloky teda spája všetky štyri steny na veniec sa potom môže dať deka(aj nemusí) to čo si nakreslil nie je veniec ALE akýsi betonový pás (viac menej na nič A ten stačí aj päť cm) ty musíš nainštalovať kotviace skrutky krovu do venca pod dekou, podľa tých rozmerov závitnica fí 12 zhruba na každé 2 m ale to závisí na rozmere pomúrnice ale to ti musel projektant dať však ku stavebnému povoleniu projekt . Inak nechcel by som vedľa teba bývať najmä pri víchrici
alltracboy
20.06.16,12:03
ja som nakreslil 1 na prekracovanie :D ja som az teraz pochopil ze tam bude betonovy strop.. aj vrcholovy vaznik a stlpy v strede by tam mohli byt... inak ked sa tam ma chodit tak najlepsie bude spravit poriadny veniec.
Martuk
20.06.16,12:29
písal som známemu statikovi, dal som mu údaje, tak uvidím, čo vypočíta a čo mi povie. Každopádne ďakujem všetkým diskutujúcim za rady, aj tie negatívne, aspoň som zistil, čo všetko ešte neviem.
pavol54
20.06.16,16:11
statický posudok musí byť súčasťou každej stavebnej dokumentácie, to ti robil učeň zo stavebnej?
Martuk
20.06.16,18:31
pavol54: táto stavba, o ktorej sa bavíme, nešla na stavebné povolenie, ale na ohlášku, tým pádom nie je projekt ani stavebné povolenie, nakoľko na ohlášku stavebný projekt nie je potrebný.
pavol54
20.06.16,19:15
9,5 x 4,5 nie je 25 ale to nie je moja starosť
Martuk
20.06.16,19:30
dodatočne som zistil, že len časť išla na ohlášku, čo sa teraz ukazuje ako nie veľmi vhodná vec. Lepšie by bolo ísť cez stavebné povolenie, projekt a podobné veci, toto však ja neviem ovplyvniť, nakoľko tieto veci išli mimo mňa.