maped
13.06.16,12:29
Prosím o poradenie vo veci zaúčtovania prijatej faktúry dokončovacie práce rodinného domu na predaj.
V texte fa je uvedené: fakturujeme Vám položenie zámkovej dlažby a nalepenie kabrinca pre objekt RD... (subdodávka stavby).
Základ 1000,- dph 200,- k úhrade: 1200,- EUR.
Jedná sa o fakturáciu medzi dvomi platiteľmi dph.
Je vystavená fa správne? Nevzťahuje sa na fa prenos DP?
Hľadala som na na stránke FR SR, neviem či som to pochopila správne, že na dokončovacie práce stavby sa prenos DP nevsťahuje.
Ak ste sa niekto s takouto fa stretli, prosím o poradenie.
Ďakujem pekne.
Mila123
13.06.16,12:46
nalepenie kabrinca a zámková dlažba sú dokonč, práce???? mne sa to nezdá.....ale nestretla som sa s tým
maped
13.06.16,12:49
no vieme to iba preto, že ten dom už dokončujú a preto dodávateľ túto subdodávku označil ako dokončovacie práce. Preto si nie som istá, či je to v poriadku.
pisty01
13.06.16,19:08
Skuste pozriet toto:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Infoservis/Aktualne_informacie/dph/2016/2016.06.06_CPA_ext.pdf

Ak su to sluzby:
-Obkladanie stien a kladenie dlážkových krytín;
-Pokládka dlažby na prípojnej komunikácii;
-Kladenie dlažieb a obkladanie stien kameňom (travertín, ónyxom,
vápencom a pieskovcom).
tak faktura mala byt s prenosom DPH. Nakolko tieto sluzby su klasifikovane v sekcii F klasifikacie CPA. Tento zoznam Financna sprava pravidelne doplna :)
maped
14.06.16,06:16
Ďakujem. Nemôže to mať zmenu režimu, uvedené zatriedenie sa vzťahuje len na činnosti uvedené jednotlivo a v prípade, ak budú súčasťou zloženej dodávky, nemôže to mať za následok zmenu režimu uplatnenia dane? Čiže fa by potom mohla byť s rozpisom dph? Napr. či to nepovažovali ako dokončovacie práce na rod. dome.
pisty01
14.06.16,06:37
Nemyslim si. Pretoze prenos danovej povinnosti sa uplatni ak su splnene tieto tri podmienky:
1. predmetom dodania sú stavebné práce patriace do sekcie F klasifikácie CPA,
2. miesto dodania tovaru alebo služby je na území SR,
3. dodávateľ a odberateľ sú platitelia dane v tuzemsku, t.j. sú registrovaní pre daň podľa § 4, 4b, 5 a 6 zákona o DPH.

Viac sa docitate tu:
https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2015/2015.12.08_MP_stavebn_prac.pdf

Mohlo by ist o dodanie s DPH ak by predmetom zmluvného vzťahu bolo jedno zložené plnenie, kde hlavné plnenie nepatrí do sekcie F klasifikácie CPA. Ale vy pisete, ze mate fakturu na 1000€ za polozenie dlazby.
maped
14.06.16,06:40
zrejme mu budú ešte fakturovať tú dlažbu ako dodanie stavebného materiálu, ale v tom prípade nejde o zložené plnenie však? Ďakujem Vám veľmi pekne.
juzek691
14.06.16,07:38
....že to niekto nazve dokončovacie práce neznamená to, že sú to dokončovacie práce v zmysle ako to vykladá zákon. Sú to vždy pokladacie a obkladacie práce. Je to asi - keby sa tie isté práce robili v inej fáze vystavby tak by to neboli dokončovacie práce a už by ste dali prenos?A len preto, že to je na konci vystavby a niekto to nazval dokončovacie práce tak by ste na to chceli dávať DPH?
maped
14.06.16,07:43
ďakujem. Idem im písať že vystavená faktúra je zle. My sme odberatelia, musia ju opraviť. :-)