viking001
13.06.16,16:23
Zdravim,
chcem sa opytat co sa da robit s byvalym zamestnavatelom. resp. proti nemu ak za mna neodvadzal riadne odvody. Lepsie povedane odvadzal z*nerealnej, fiktivnej, mzdy. Napriklad som zarobil realnych 450 euro (sluzby x hodiny x mzda), ale on uviedol len 194 euro (ako k nim prisiel neviem) ako hruby prijem a z toho aj odviedol odvody. Po ich odpocitani a odpocitani stravneho by som mal dostat okolo 148 euro ale v skutocnosti som dostal spominanych 450 euro, teda cca 300 euro som mal na ruku a rovnaky system kazdy mesiac a vsetci zamestnanci. Podla Soc. Poist. je to v poriadku, aj ked to nie je celkom ciste. Ich zaujima len ci plati odvody z uvedenej hrubej mzdy. A tie plati... To, ze dava zvysok na ruku ich netrapi, proste diera v zakone.
Chobot
13.06.16,14:43
Máš výplatné pásky? Čo je na nich uvedené?

Ak to vieš dokázať, tak to bude zaujímať inšpektorát práce a daňový úrad. Ide totiž o krátenie daní.

Koľko mesiacov to takto robil? Prečo si sa neozval skôr?
Tweety
13.06.16,14:50
V prvom rade si takúto PZ nemal podpísať. Ved v nej máš uvedenú HM a teda spravidla aj VZ na odvody. Nevyhováraj sa teda na dieru v zákone. Zákonsi dovolil obchádzať vedome. Nahlás teda spôsob vypracovania PZ na IP alebo si nájdi iné celkom legálne zamestnanie. To je riziko vtedy, ak je časť mzdy vyplácaná keš.
viking001
13.06.16,14:57
zamestnanie bolo legalne a je to BYVALY zamestnavatel. manipulacie boli a su v urcovani miezd a naslednych odvodov... to ze je to diera v zakone mi povedala pani v SP, nie je to moja vyhovorka
Tweety
13.06.16,14:58
Viem, že bolo legálne ale výplata mzdy už tak celkom legálna nebola.
viking001
13.06.16,14:59
vyplatne pasky mam, len uz priamo na nich je upraveny pocet odrobenych hodin tak aby sedel na danu mzdu. v podstate len potlaceny papier...
terezamaria
13.06.16,15:16
Nemal si nikdy súhlasiť, aby Ti dával zamestnávateľ "mzdu na ruku". Samozrejme, že zo mzdy na ruku neodvádzal nič. Muselo Ťa to obmedzovať aj napr. pri PN-ke, ktorá Ti bola vypočítaná len z tej opravenej mzdy.
Veľa zamestnávateľov toto robí no a zamestnanci s tým súhlasia, pokiaľ nezistia, že im to škodí.
viking001
13.06.16,15:21
v podstate mne neznamym sposobom urcili nejaku hrubu mzdu, z nej odratali odvody. dostali cistu mzdu, odratali stravne a zvysok do realnej mzdy doplnili pod polozku z ktorej nie je potrebne odviest odvody, konkretne naklady na rovnosatu. a celkova mzda priblizne zodpovedala pocet smien x hodiny na smenu x hodinova mzda. ale aj to bez preplatenych nadcasov, sviatkov, nocnych priplatkov... aj ked uvedene boli, ale len na papieri.
Tweety
13.06.16,15:27
Prečo si takéto rozdiely neriešil ešte počas trvania PP?
viking001
13.06.16,15:28
na moje stastie som za tu dobu co som bol u nich zamestnany nebol na PN a priamo od nich som presiel k inemu zamestnavatelovi. ze je to na ruku, som zistil az po preradeni na ine pracovisko, teda o dost dlhu dobu. ked som sa ozval, odpoved bola rydzo slovenska - v zmysle "za rohom je x takych ako vy"
katka 23
13.06.16,15:30
áno súhlasia pretože nemajú na výber, skús terezka povedať zamestnávateľovi , že s tým nesúhlasíš , najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou...
terezamaria
13.06.16,16:07
Viem Katka, že to je tak u veľa zamestnávateľov, len vždy doplatí aj tak zamestnanec, aj keď má vlastne tie peniaze "na ruke".....
veronikasad
13.06.16,18:27
Prečo si nepokračoval v predch.teme? Tam sme ti vysvetlili spôsob výpočtu mzdy na výplatnej páske.
veronikasad
13.06.16,18:30
Podľa výplatnej pásky ktorú si priložil v predchádzajúcej .teme ti zamestnávateľ nevypláca mzdu na ruku, ale zložkou mzdy, ktorá nepodlieha odvodom. Nahlásil si to na Inšpektoráte práce, ako sme ti doporucovali?
Katy a R
13.06.16,18:42
v predchádzajúcej téme si dostal odpoveď, že čo môžeš spraviť.
Prečo by to malo trápiť pracovníčky SP - odvody sú odvedené z hrubej mzdy.
Ty si v podstate súhlasil s takýmito praktikami - peniaze si prijal. A nič si nespravil - zatiaľ si zrejme ani ten IP neskúsil.
vlastne si predsalen niečo spravil - odišiel si (keby tak spravili aj ostatní zamestnanci .... ?? )