ursula12
13.06.16,21:44
Viete mi poradiť, že dokedy musí súd rozhodnúť o námietkach proti exekúcii, som oprávnená a 2 roky od vyhlásenia exekúcie sa zatiaľ nič nestalo, povinný podal v zákonnej lehote námietky a 2 roky sa nič nedeje. Niekde som čítala, že do 60 dní by mal súd rozhodnúť, dokonca som niekde čítala, že pokiaľ súd nerozhodne v danej dobe, tak to môže riešiť aj ombudsman ako súdne prieťahy... Viete mi poradiť čo s tým? Bola som sa pýtať aj na súde, ale tam tie dve knedle zrovna museli žrať výslužku zo svadby a neboli ochotné mi nijak poradiť. Ďakujem
Mila123
13.06.16,19:53
vyjadruj sa slušne.......
ursula12
13.06.16,20:00
ospravedlňujem sa, ale to sa inak nazvať nedá, kto nevidel, nepochopí
buchač
13.06.16,20:03
Rozhodnutie súdu o námietkach proti exekúcii

Rozhodnutie súdu o namietkach proti exekúcii je taký právny akt súdu, v ktorom sudca, resp. vyšší súdny úradnik vyhovuje námietkám proti exekúcii alebo ich zamieta. Exekúcia sa totiž začína na základe upovedomienia o začatí exekúcie, ktoré má byť oznámené povinnému doručením tohto upovedomenia do vlastných rúk. Následne začína povinnému plynúť 14-dňová lehota na podanie námietok. V prípade, ak povinný dlžník podá voči upovedomeniu do tejto lehoty námietky, ktoré zašle exekútorovi, exekútor nemôže vydať exekučný príkaz, ktorým sa vykonáva samotná exekúcia. Následne musí exekútor 5 dní od doručenia námietok postúpiť tieto námietky súdu a ten má následne 60 dní na to, aby vydal rozhodnutie súdu o námietkách proti exekúcii. Tieto námietky je však musí dĺžník vždy náležite odôvodniť. Rozhodnutie súdu o námietkach proti exekúcii taktiež nebude pre dlžníka pozitívne, pokiaľ námietky nepreukazujú, že vymáhaný nárok zanikol (napr. že ho dlžník už svoj dlh uhradil), že nastali okolnosti, ktoré bránia jeho vymáhateľnosti (napr. premlčanie) alebo že nastali iné dôvody spôsobujúce neprípustnosť exekúcie (napr. vady exekučného titulu).

Pokiaľ teda nenastane ani jedna zákonom predpísaná situácia, rozhodnutie súdu o námietkách proti exekúcii bude zamietavé. Navyše za podanie týchto námietok bez ohľadu na to, či im súd vyhovie alebo nevyhovie sa musí po preskúmaní veci súdom platiť poplatok až 6% z vymáhaného nároku, pričom jeho minimálna výška je 66 EUR. Pokiaľ teda dlžník nie je v práve a nespĺňa teda podmienky na pozitívne rozhodnutie súdu o námietkách proti exekúcii, neoplatí sa mu kvôli poplatku tieto námietky podávať, jedine z dôvodu odďaľovania samotného núteného výkonu práva. Odvolanie v prípade, že sudca vydal zamietavé rozhodnutie o námietkách proti exekúcii nie je možné podať, jedine v prípade ak by toto rozhodnutie vydal vyšší súdny úradník (o odvolaní náalsedne rozhodue sudca). Na druhej strane, pokiaľ by rozhodnutie o námietkach proti exekúcii námietkam vyhovelo, odvolanie je možné podať vždy.

ZDROJ :
...žeby internet ???
ursula12
13.06.16,20:09
takže ak to chápem správne - do 60 dní od doručenia námietky by súd mal rozhodnúť? Ja ale neviem ako mám postupvať, keď súd nerozhodol do 730 dní, ďakujem.
buchač
13.06.16,20:18
Najdôležitejšie vyberám :

Následne musí exekútor 5 dní od doručenia námietok postúpiť tieto námietky súdu a ten má následne 60 dní na to, aby vydal rozhodnutie súdu o námietkách proti exekúcii. Tieto NÁMIETKY je však MUSÍ dĺžník VŽDY NÁLEŽITE ZDOVODNIŤ.
ursula12
13.06.16,20:26
a na to je stanovená nejaká doba? ja len podotýkam, že som oprávnená, nie dlžník...
buchač
13.06.16,20:38
Ja som tiež oprávnený v jednej exekúcii...už pár rokov.
Pravidelne sa chodím informovať k exekútorovi.
ursula12
13.06.16,20:45
Každopádne ďakujem za objasnenie môjho problému
Mirati
14.06.16,12:33
Podaj sťažnosť podľa § 62 a nasled. zákona č. 757/2004 Z. z.
Ak by sťažnosť zamietli, stále je možnosť podať ústavnú sťažnosť, ale treba si zvážiť. Pri ústavnej sťažnosti z toho môžeš vytrieskať aj nejaké peniaze, ale na druhej strane musíš byť zastúpená advokátom.