anonym123
14.06.16,06:34
Dobrý deň,
len by som sa rada opýtala ak prenajímam auto za určitú odmenu. Musím sa hlásiť na daňový úrad? Alebo len príjem zahrniem v daňovom priznaní?
veronikasad
14.06.16,06:51
Si súkromná osoba? Ide o pravidelný alebo príležitostný príjem?
anonym123
14.06.16,06:59
Ide o pravidelný príjem, som súkromná osoba ale mám aj živnosť. V zmluve je uvedené že daň z motorových vozidiel uhradí nájomca.
Tweety
14.06.16,07:02
máš živnosť na prenájom MV?
anonym123
14.06.16,07:04
nemám. Auto mam napísané ako súkromná osoba nie na živnosti.
anonym123
14.06.16,07:05
Alebo je lepšie uzatvoriť zmluvu o výpožičke?
anonym123
14.06.16,07:28
Nasla som len toto: Ak fyzická osoba – nepodnikateľ, prenajme svoje osobné vozidlo na podnikanie a prijme príjem z prenájmu, potom je to u fyzickej osoby – nepodnikateľa, príjem zdaniteľný a je súčasťou daňového priznania, ak mu to vyplýva z § 32 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov. To znamená, ak má príjem zo závislej činnosti alebo iný zdaniteľný príjem, podá daňové priznanie, ak nebude príjem z prenájmu oslobodený.

Z toho mi vychádza že prenájom zahrniem do daňového priznania. Ale len by som rada vedela či to musím vopred nahlásiť na daňový úrad ako pri prenájme nehnuteľnosti.
ivka70
14.06.16,07:36
Ak ide o jednorazovy prijem ,mzoes takto postupovat, ak ide o opakovany pravidelny prijem, mala by na to uz byt zivnost (aby neslo o nedovolene podnikanie)
anonym123
14.06.16,07:44
takze najlepšie dať jednorazovo za prenájom? trebárs na rok? a potom ak by chceli dalej tak spraviť novú zmluvu?
Tweety
14.06.16,07:48
to, ako píšeš, je už podnikanie, pretože máš pravidelný príjem, treba to riešiť živnosťou
anonym123
14.06.16,07:55
Ale nemá živnosť na prenájom, a nedá sa to akosi takto riešiť, túto možnosť vylučujem.
tak lepšie je to riešiť jednorázovým príjmom za prenájom? Alebo zmluva o výpožičke??