zdendo
04.11.04,23:01
Som zacinajuci zivnostnik a stale tu citam o vyhodach s.r.o.
Asi tomu nechapem, ale ake vyhody ma pre mna zalozit s.r.o. a byt tam konatel a zamestnanec z dovodu odvodov do poistenia?
Ved pokial som ako zamestnanec tak si musim platit odvody aj zo mzdy ako zamestnanec a s.r.o. ako zamestnavatel.
Chapem to asi tak ze si ako zamestnanec mozem dat minimalnu mzdu a platit z toho. Na konci s.r.o. zaplati len dan zo zisku.
Rozumiem tomu dobre?:)
Zatial jedinu vyhodu vidim v tom, ze ako s.r.o. nerucim svojim majetkom.
Ako je to teda?
Keby som bol len ako konatel a nie ako zamestnanec mozem vykonavat napriklad predaj a sluzby za s.r.o? V pripade konatela je to vraj inak s odvodmi.
Kedze som si zivnost urobil v auguste 2004 uvazujem, ze si budem ako zivnostnik platit dobrovolne prispevky do soc.poist a od jula 2005 sa zamestnam v s.r.o. a zrusim zivnost. Nemusel by som mat dvojite odvody do poistovni.
marekBA
05.11.04,19:54
1.)otvor si sročku, urob si ako konateľ mandatnu zmluvu bez odmeny (tym padom nemas plat ale ani neplatis odvody)2.)ako konatel si pridel minimalnu mzdu, z ktorej platis odvody + dochodok

ma to tu vyhodu, ze nebudes platit odvody vo vyske zarobenych penazi ako to bolo u teba doteraz ako zivnostnika,ale len vo vyske mzdy, pripadne ak budes konatel bez odmeny,nebudes platit odvody ziadne.
Jozef Mihál
06.11.04,13:45
Presne tak, ako konateľ bez príjmu za prácu konateľa nebudete platiť žiadne (skutočne žiadne) odvody. Ak chcete, kedykoľvek sa môžete v Soc.poisťovni dobrovoľne poistiť na nemocenské (za istých okolností sa to oplatí) alebo na dôchodkové (to sa temer nikomu neoplatí) poistenie.

S.r.o. nebude mať žiadne mzdové ani "odvodové" náklady. Zisk, ktorý vytvorí, zdaní 19% sadzbou dane. Zisk po zdanení, ktorý si spoločník vezme, nie je pre neho predmetom dane ani predmetom odvodov.

Dve nevýhody:

1. Spoločník nemá zdaniteľný príjem, tým pádom si nemá ako uplatniť nezdaniteľnú čiastku a v prípade, že platí poistenie dobrovoľne, nemá si ako znížiť základ dane (keďže žiaden základ dane nemá).

2. Ak má deti, nemá nárok na daňový bonus - nedosahuje žiaden zdaniteľný príjem.

Obe nevýhody možno kompenzovať tým, že nezdaniteľnú čiastku (na manžela, ktorý nemá zdaniteľný príjem) i bonus na deti čerpá manželka. Ak nejaká je.
valeriam
06.11.04,19:12
Ak si neplatím dôchodkové, nebudem dostávať dôchodok? Prečo sa to neoplatí?
marekBA
07.11.04,16:10
lebo nabiehame na novy dochodkovy system, oplati sa platit podla noveho na vlastny dochodkovy ucet garantovany statom. tuto volbu v spojeni so zaplatenim si nemocenskeho poistenia mozem len odporucit
Jozef Mihál
07.11.04,17:11
Môj názor:
Dobrovoľné dôchodkové poistenie sa vo všeobecnosti neoplatí. Dokumentujem to na týchto číslach:

Priemerná mesačná mzda na Slovensku za rok 2004 bude približne 15600 Sk. Znamená to, že ak si niekto počas roka platil dôchodkové poistenie zo základu vo výške 15600 Sk, za rok 2004 získa osobný mzdový bod vo výške 1,0, čo pre neho znamená budúci starobný dôchodok vyšší o približne 184 Sk mesačne (pri dnešnej cene peňazí a "aktuálnej dôchodkovej hodnote").

Zo základu 15600 Sk zaplatí pri sadzbe 28,75% približne 54000 Sk za rok.
Táto suma sa mu vráti pri poberaní dôchodku (o 184 Sk vyššieho) za 26 rokov.
Jozef Mihál
07.11.04,17:15
A čo sporiteľ - ktorý si bude sporiť na dôchodkovom účte ? Smola je, že nie je možné len sporenie na starobné dôchodkové sporenie - kto chce sporiť, musí zároveň platiť dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne. Samozrejme, so zníženou sadzbou - "len" 19,75%. Čo to znamená -

Pri základe 15600 Sk zaplatí ročne do Sociálnej poisťovne cca 37000 Sk. Odmenou za to mu bude o 92 (!) Sk mesačne vyšší dôchodok zo Sociálnej poisťovne. Jeho vklad sa mu teda vráti za cca 33 rokov poberania dôchodku zo Sociálnej poisťovne.
kori
11.11.04,06:43
našiel by sa nieko, kto by mi mohol poskytnúť vzor zakladateľskej listiny pri založení 1-osobovej sro.
Ďakujem
jess
12.11.04,07:10
Pán Mihál, čo teda potom navrhujete ako optimálne riešenie ?

[QUOTE=Jozef Mihál]A čo sporiteľ - ktorý si bude sporiť na dôchodkovom účte ? Smola je, že nie je možné len sporenie na starobné dôchodkové sporenie - kto chce sporiť, musí zároveň platiť dôchodkové poistenie do Sociálnej poisťovne.
siman01
17.11.04,18:40
Zdravim :)).

1. mozte mi poradit, kde vsade sa mame ako firma /s.r.o./ registrovat po zalozeni spolocnosti /soc. poist., zdravotne ?/, a pre ake dane na danovom urade /iba dan z prijmu zo zavislej cinnosti ?, pokial nechceme zatial dobrovolne platit DPH/.

2. mate niekto vzor mandatnej zmluvy pre konatelov ?

dakujem
FAA
17.11.04,21:28
Katarína STR
18.11.04,05:58
Kúp si knihu /ak ju neodoberáš/ volá sa PORADCA 2005 číslo 3. Tam je presne napísané - založenie s.r.o. a čo všetko potrebuješ, vzory tlačív ...

Ahoj
Roman.S
13.04.05,10:42
Ahojte, chcel by som oživiť túto debatu po nejakom čase. Zmenil sa dátum aj zákony, ako je to dnes (apríl 2005) s výhodami s.r.o. oproti živnosti ?

Mám takýto "problém" > mám živnosť, obrat za rok okolo 500.000 a uvažujem o prechode na s.r.o. Ako by to bolo ideálne nastaviť s hľadiska "optimalizácie" pri odvodoch ? Poďme trošku pokecať, určite to bude zaujímať viacerých :rolleyes:
esbe
13.04.05,22:27
Pripajam sa k predchadzajucej prosbe :o)

Ako zivnostnik som zacal podnikat minuly rok, cize odvody zacinam prvy krat platit az o par mesiacov. Ak by som teraz zrusil zivnost a zalozil s.r.o., budem musiet platit tie odvody, ktore mi vysli na zaklade prijmov za minuly rok, alebo prakticky zacinam "odznova"?

Dakujem za informacie.
Roman.S
14.04.05,05:01
Haló, je tu niekto, kto vie pomôcť zatiaľ dvom usilovným živnostníkom ;) Ide o to, že keď prechádzam zo živnosti na jednoosobovú s.r.o., ako treba "nastaviť parametre" pre ideálne platenie odvodov. Ja budem konateľ- to je jasné. Aký typ zmluvy si mám sám so sebou uzatvoriť ? Koľko si mám dať plat ? :rolleyes:
Roman.S
18.04.05,04:27
Je tu niekto, kto má možný záujem o prechod : živnosť -> s.r.o. ? A je tu niekto, kto vie aj poradiť ? Aspoň troškou do mlyna :o
mv66
18.04.05,05:51
Presne tak, ako konateľ bez príjmu za prácu konateľa nebudete platiť žiadne (skutočne žiadne) odvody. Ak chcete, kedykoľvek sa môžete v Soc.poisťovni dobrovoľne poistiť na nemocenské (za istých okolností sa to oplatí) alebo na dôchodkové (to sa temer nikomu neoplatí) poistenie.
Neoplati sa to ani nasmu konatelovi tesne pred dochodkom?
Zvazuje, ze v decembri pojde do predcasneho, narok na dochodok ma v juni 2006, ale pocul, ze ak pojde do dochodku tento rok, dochodok sa mu lepsie zhodnoti.
mv66
18.04.05,05:54
Viaceri moji klienti boli zivnostnici a ked hrozilo (zrusilo sa to) ze platitelia DPH budu musiet viest PU, zalozili si radsej sro. Vacsinou nie su zamestnancami, len spolocnikmi alebo aj konatelmi, nemaju plat, ani odvody, len podiel na zisku, ten uz nezdanuju.
Luckasari
18.04.05,07:04
Je tu niekto, kto má možný záujem o prechod : živnosť -> s.r.o. ? A je tu niekto, kto vie aj poradiť ? Aspoň troškou do mlyna :o
ja som začiatkom tohto roku robila prechod jednej živnosti na s.r.o., sú rôzne možnosti, ako sa dá postupovať, každá má svoje pre a proti samozrejme

chcela by sa sa teda opýtať, či ste už založili s.r.o., alebo ešte nie, a či živnosť chcete zrušiť, alebo si ju chcete popri s.r.o. ponechať ... (aj keď z toho, čo som si tu prečítala sa mi zdá, že ju chcete zrušiť)
Roman.S
18.04.05,10:56
Luckasari, mám založenú živnosť a ak bude výhodnejšie ju zrušiť tak ju zruším. Ide mi o to, aby som nemusel platiť vysoké odvody. Viem, že je pri s.r.o. veľa možností, preto sondujem, aké možnosti vlastne sú. Viem si spočítať, aké odvody by ma čakali, ak si živnosť nechám aj do budúcna. Neviem však, ako je to pri s.r.o. Poradíš mi prosím ? :o

Ešte niečo, aký môže mať pre mňa význam nechať si živnosť popri s.r.o. ? To by som sa už úplne "odvodnil" :p
Luckasari
18.04.05,11:06
čo sa týka ponechania si živnosti aj s.r.o., napr. niektorí tým riešia to, že FO si nechajú ako neplatiteľa DPH, a s.r.o. ako platiteľa - môže byť výhodné niekedy fakturovať s DPH a niekedy bez DPH, podľa toho, komu fakturuješ ...

čo sa týka odvodov, no v tejto oblasti nie som veľký odborník, radšej by som túto otázku nechala zodpovedať napr. pánu Mihálovi, ten je v tejto oblasti najfundovanejší, hmmm ... som ti veľmi nepomohla
ešte ti môžem pomôcť, že tie odvody tu už boli zo všetkých možných strán rozoberané, a keď si pozrieš tému mzdové účto, určite tam nájdeš odpoveď ...

ja som si myslela, že hľadáš spôsob "prechodu" z FO na s.r.o., hlavne preto som zareagovala
mirmur
20.04.05,07:07
1.)otvor si sročku, urob si ako konateľ mandatnu zmluvu bez odmeny (tym padom nemas plat ale ani neplatis odvody)2.)ako konatel si pridel minimalnu mzdu, z ktorej platis odvody + dochodok

Musi mat konatel mandatnu zmluvu? Nestaci vymenovat konatela v spolocenskej zmluve? Co v pripade, ze spolocenska zmluva nedefinuje odmenovanie konatela? Som spolumajitelom sro a zaroven aj konatelom a taktiez som v trvalom pracovnom pomere s inou spolocnostou. Potrebujem spravit mandatnu zmluvu medzi mnou a mojou firmou?
Vevey
24.04.05,09:38
Odmenovanie konatela schvaluje VZ. Moze byt i bez odmeny. Ak je mandatna zmluva, ma to nejaky hacik, tusim musi platit ... vazne si nespominam. Ale v niektorom prispevku je prilepena zmluva o vykone funkcie konatela, a ta je super. Ako cela Porada.
M0NIKA
24.04.05,09:59
Táto téma zaujíma aj mňa - tiež rozmýšľam o tom, že sa "pretransformujem" na s.r.o. (kvôli ručeniu majetkom). Zvažovala som aj možnošť či nechať alebo zrušiť živnosť, pretože by som síce musela platiť odovody, ale zostala by mi odpočítateľná položka a bonus na syna (ktoré si manžel uplatniť nevie). Podľa toho by som "rozdelila" aj príjmy - niečo tam a niečo tam. Preto rozmýšľam nad tým, že živnosť si nechám a v s.r.o. by som bola konateľ bez odplaty.

Prosím, skúste mi niekto k tomu povedať svoj názor - určite nie som jediná, koho to tu zaujíma.
Vevey
24.04.05,10:25
Ano, mam par klientov, ktori maju i ZL i sro. Zivnostnik je neplatitel a sro platitel DPH. Ak maju odberatelov, ktorym sa to hodi, fakturuju ako zivnostnik a inym ako sro. Aj celu odpocitatelnu polozku maju, i na manzelku, i bonus.
Jedina nevyhoda: to rucenie celym majetkom.
Ja osobne by som pre odvody ZL zrusila. A tie odpoc.polozky i bonus sa daju z odmeny konatela odpocitat. Len mi vadi komplikovanost ZP a SP konatela.
M0NIKA
24.04.05,11:15
Ano, mam par klientov, ktori maju i ZL i sro. Zivnostnik je neplatitel a sro platitel DPH. Ak maju odberatelov, ktorym sa to hodi, fakturuju ako zivnostnik a inym ako sro. Aj celu odpocitatelnu polozku maju, i na manzelku, i bonus.
Jedina nevyhoda: to rucenie celym majetkom.
Ja osobne by som pre odvody ZL zrusila. A tie odpoc.polozky i bonus sa daju z odmeny konatela odpocitat. Len mi vadi komplikovanost ZP a SP konatela.Ja by som nechcela byť platcom ani ako s.r.o. - zatiaľ sa mi to neoplatí, toľko zasa nezarábam. Iba som chcela rozšíriť živnosť a teraz som začala zvažovať, či by nebola lepšia s.r.o. Nemám to naštudované....
Keď mi ako konateľovi zostane odp. položka aj bonus, potom sa mi viac páči s.r.o. a živnosť môžem zrušiť. Vieš mi, prosím, povedať aká je tam komplikovanosť s tými odvodmi konateľa?
Vevey
24.04.05,11:20
Zo ZP su povazovani za SZCO, z dani z prijmov za zavislu osobu, a zo SP netusim, ale to sa mi zda, ze platia len dobrovolne, ak maju z konatelskej cinnosti menej prijmov ako 78000 rocne.
M0NIKA
24.04.05,11:31
Zo ZP su povazovani za SZCO, z dani z prijmov za zavislu osobu, a zo SP netusim, ale to sa mi zda, ze platia len dobrovolne, ak maju z konatelskej cinnosti menej prijmov ako 78000 rocne.Takže ak dobre rátam - ZP sa mi nezmení, na SP môžem "ušetriť", dane platím tak či tak... účtovníctvo nebudem platiť (lebo to zvládnem aj sama)... hlavne nebudem ručiť majetkom!
Z toho mi teda vychádza, že s.r.o. je pre mňa zaujímavejšie, nie?
ijana
21.05.05,20:57
tu na porade sa uz viac krat objavil argument, ze vyhodou sro je to, ze nebudem rucit celym svojim majetkom. no tiez tu bolo spomenute, ze konatel (ktorym budem ja) ruci celym majetkom, takze som na tom istom.
alebo sa to da osetrit dakou zmluvou, kde sa dohodne sro (ja) s konatelom (ja)?:confused:
dakujem za objasnenie
Vevey
26.05.05,05:28
Konatel ruci celym svojim majetkom len sro-cke, nie navonok. Teda napr. keby neskoro podal alebo nepodal nejake hlasenia, prehlady, priznania a prisla by pokuta ci penale, moze sro od neho tieto sumy vymahat, ak je on za to zodpovedny.
Manual
06.06.05,18:45
Poraďáci, potreboval by som smernicu pre s.r.o. Proste nejaké zásady fungovania sro a hlavne čo sa týka ekonomickej časti. Niečo jednoduché, jedná sa o sro s 10 zamestnancami, žiadny vývoz ani dovoz len tuzemsko. Ktorá by sa upravila na dané podmienky.
Ak niekto máte prosím prilepte to, ďakujem
Pekný večer...
lenkak
07.06.05,10:53
Už som Ti ich poslala mailom.
učiteľka
13.06.05,09:23
Lenka, mohla by si ešte raz poslať tie smernice, sme tu viacerí, ktorí začínajú a veľmi by sa zišlo poradiť. Vďaka.
lenkak
13.06.05,09:24
Napíš konkrétnu, ktorú chceš.
lenkak
13.06.05,15:55
Ale na tomto linku si ich nájdeš viacej, len si vyber:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=257&page=3&pp=10&highlight=smernica
andrea-17
16.08.05,17:01
Prosim ta, kde zozeniem tuto publikaciu, pozerala som na www.dunaj.sk a nenasile ju, nie som na slovensku, preto neviem kam sa obratit.
lenkak
16.08.05,17:19
Myslíš Poradca podnikateľa?
Marína
16.08.05,22:34
Prosim ta, kde zozeniem tuto publikaciu, pozerala som na www.dunaj.sk (http://www.dunaj.sk/) a nenasile ju, nie som na slovensku, preto neviem kam sa obratit.Objednať si ju môžeš na:
http://www.i-poradca.sk/default.php?mt=3&mpt=0
Je to publikácia Poradca č. 8-9/2004
feri4
23.09.05,14:03
So zaujmom citam vase prispevky do tejto temy.
So spolocnikom chceme tiez zalozit 2-osobovu SRO.
Viete mi prosim Vam niekto poslat vzor spolocenskej zmluvy.

Vopred dakujem
lenkak
23.09.05,14:27
Edith
06.10.05,20:45
Veľmi ma zaujala táto problematika.Ja a manžel máme živnosť, robíme však to isté.Mohli by sme aj my založiť 2 osobovú sro. Ako to ale bude s odvodmi do SP? Mám v tom zatiaľ nejasno. Zaujíma ma každý názor.
liba2
06.10.05,20:56
Veľmi ma zaujala táto problematika.Ja a manžel máme živnosť, robíme však to isté.Mohli by sme aj my založiť 2 osobovú sro. Ako to ale bude s odvodmi do SP? Mám v tom zatiaľ nejasno. Zaujíma ma každý názor.Edith, máš to isté v 2 témach. Skús si tu niečo prečítať:
http://www.porada.sk/search.php?searchid=447660
Edith
06.10.05,21:04
Diky už som to našla.
lamik
03.11.05,09:36
Dobry den.
Ja by som si len chcel ujasnit jednu vec. Ako som sa na Porade docital, pokial si niekto zalozi s.r.o. moze usetrit na odvodoch v pripade, ze ako konatel nebude poberat prijem za tuto cinnost. Moze sa vsak poistit na nemocenske pripadne dochodkove dobrovolne. S.r.o. tym nebude mat ziadne mzdove ani odvodove naklady (pokial samozrejme nezamestnava nejakeho zamestnanca). Zisk, ktory tato s.r.o. vytvori, zdani 19% sadzbou dane. Zisk po zdaneni, ktory si spolocnik vezme, uz nie je pre neho predmetom dane ani predmetom odvodov.
To vsetko mi je jasne. Jedina vec, ktora mi vsak vrta v hlave je, kedy si moze spolocnik (konatel) tento zisk vziat? Moze to robit mesacne alebo az na konci roka (zdanovacieho obdobia)??? Alebo ako to je?
Dakujem images/icons/icon7.gif
slovex
03.11.05,13:07
po uzavretí roak má spoločnosť nejaký zisk, ktorý schváli na valnom zhromaždení, kde ho rozdelí do rezervného fondu,... a samozrejme aj ako podiely na zisku, ktoré si vypláca podľa uváženia
lamik
03.11.05,15:44
V tom pripade sa mi to moc nezda ako vyhoda, pretoze clovek (konatel bez naroku na odmenu) sice usetri na odvodoch, ale na druhej strane nema pocas roka ziadny prijem...???
Milan Benka
03.11.05,16:10
Je to otázka pohľadu na vec, pretože každý zádrhel sa dá riešiť.
bredikova
10.11.05,20:13
Je to otázka pohľadu na vec, pretože každý zádrhel sa dá riešiť.
A prosím ta ako. Totiž mám jedného SZČO, ktorý je zvyknutý si vyberať si peniaze ako chce. pri jeho obrate 20 mil. sa to aj dá. Ale prave rozmýšľam kôli odvodom ho prehovoeriť na s.r.o. Nie som tak zbehnutá v PU. dajú sa peniaze vybrať aj počas roka ako záloha na podiely. Možno je to blbosť. Ale poraďte.:confused:
KEJKA
10.11.05,20:32
zálohu na podiely vyberať nemôže. Jeden rok by mal plat, dalsí rok po schválení rozdelenia zisku, si ho može vyplácat ako podiel.
ajobs
10.11.05,20:53
A prosím ta ako. Totiž mám jedného SZČO, ktorý je zvyknutý si vyberať si peniaze ako chce. pri jeho obrate 20 mil. sa to aj dá. Ale prave rozmýšľam kôli odvodom ho prehovoeriť na s.r.o. Nie som tak zbehnutá v PU. dajú sa peniaze vybrať aj počas roka ako záloha na podiely. Možno je to blbosť. Ale poraďte.:confused:
Pri tomto obrate urobiť s.r.o. sa mi zdá ako dobré riešenie.
STRELEC
10.11.05,21:04
A prosím ta ako. Totiž mám jedného SZČO, ktorý je zvyknutý si vyberať si peniaze ako chce. pri jeho obrate 20 mil. sa to aj dá. Ale prave rozmýšľam kôli odvodom ho prehovoeriť na s.r.o. Nie som tak zbehnutá v PU. dajú sa peniaze vybrať aj počas roka ako záloha na podiely. Možno je to blbosť. Ale poraďte.:confused:Zmena právnej formy je jedna pekná vec a výbery z pokladne je zas niečo celkom iné.
"Prechod" na sro by som veľmi starostlivo zvážil. Sú tu otázky zásoby, iný majetok, bežiace zmluvy, oprávnenia pre činnosti, nákladovosti .... Väčšinou sa to deje postupne (až dlhodobo) a nie je to zadarmo. Sú aj možnosti iné na zváženie - napr. tzv. "paralelný subjekt" (tj. sro popri FO).

Výbery z pokladne by boli problémom s ktorým sa musíš vysporiadať tak či tak. Bez ohľadu na právnu formu, resp. bez ohľadu na druh vedeného účtovníctva (ak by napr. ostal FO, ale viedol PU).
slimak
10.11.05,21:16
Nechcem tu miešať politiku, ale Fico má vpláne zdaňovať aj podiely zo zisku.

Ak to dokáže, tak to nebude veľmi výhodné pre viac ziskové PO.

Čo sa týka výberu z pokladne, živnostník môže 1. rok žiť z predaja majetku s.r.o.
Ako napísal Strelec môže byť problém, pri prevode zásob. Ak si platcom DPH na čas budeš "úverovať štát", ale predaj zásob je zdanitelný príjem pre SZČO(myslím príjmy z predaja, alebo pohľadávka po zrušení SZČO).

Ale môžeš ušetriť na odvodoch a nemusíš platiť preddavky dani z príjmu(ak daň. úradu oznámiš, že počítaš zo stratov, čo može byť ak sa nakupuje majetok, počiatočné náklady atď.).
bredikova
11.11.05,05:13
Ďakujem za odpovede. Ešte to poriadne prešpekulujem a pohrabem sa tu na PORADE. Tú s.r.o. asi budeme museť spraviť, pretože teraz rozširuje výrobu a stavia sklady a ešte aj pritom má strašne vysoký zisk. Asi porozmýšlam o subehu FO a s.r.o. Viete nejaký link na založenie s.r.o., čo všetko k tomu treba alebo nejakú literatúru nech mám čo po nociach robiť.:D
liba2
11.11.05,08:07
bredikova
11.11.05,09:52
Dik. Už sa vzdelávam.
bui
12.11.05,09:00
To by zaujimalo aj mna...co ak spolocnik, ktory je zaroven konatelom bez naroku na odmenu a bez pracovnej zmluvy potrebuje peniaze uz pocas roka, nie az po schvaleni podielov na zisku na VZ. To asi nebude v sulade so zakonmi, ak si pocas roka bude brat zalohy , ktore nikde v uctovnictve nezaeviduje a potom si pri rozdeleni vyplati menej o uz vybrate zalohy....samozrejme v uctovnictve bude rozdelenie zisku ako ma byt, len fyzicky si tie peniaze vyberie skor. Jedine co nebude sediet to bude pokladna pocas roka....v skutocnosti fyzicky tam bude menej ako uctovne..co sa napravi ked sa rozdeli zisk....viem..ako uctovnik by som nemala takto spekulovat..ma niekto iny lepsi napad?
ajobs
12.11.05,09:06
Keď to chce robiť legálne (teda vyberať peniaze z pokladne), musí mať nejaký právny dôvod na takúto činnosť, teda musí si urobiť konateľskú zmluvu, inak to asi nejde.:confused:
bui
12.11.05,19:24
myslite odmenu konatela? ....no to by asi bolo nevyhodne....ide o to, ze vlastnici sro, kt.su zaroven konatelmi budu pracovat pre tutu sro..bez prac. zmluvy....v podstate za zisk...a ten bude rozdeleny podla toho kto co spravil....nejakym percentom z vynosov za vykonanu cinnost....vzdy inym, podla dohody medzi spolocnikmi, pri jednitlivych ukonoch...no a chceli by sa vyhnut zbytocne vysokym odvodom....takze nechcu mzdu..ani odmenu ako konatelia...chcu zisk, kt. sa zdani v s.r.o.....no nechcu cakat az na val. zhromazdenie....chcu nejake peniaze uz pocas roka....asi to nema riesenie, ze?
ajobs
13.11.05,10:26
Legálne riešenie to v taktomto zmysle nemá.:mee:
Martina123
31.12.05,10:28
Dobry den,
Chcem sa opyat na s.r.o. a jej zakladatelov. S.r.o. zalozila jedna PO a FO slovenske subjekty. Ake povinnosti maju tieto subjekty voci s.r.o.? Myslim tym z pohladu uctovnictva, vykazov a pod. s.r.o. si robi svoje podvojne uctovnictvo, vykazy, koncorocne zavierky. A FO spolocnik musi nieco vykazovat? FO nie je zivnostnik a nic podobne, len vlozil ZI 100 000 SKK. Nema ziaden prijem, spolocnost ani nie je v zisku, je v strate. To iste aj spolocnik PO. Prosim poradte. Dakujem
Martina123
03.01.06,15:18
Poradi mi niekto, prosim? Vopred dakujem.
JankaO
03.01.06,16:24
Dobry den,
Chcem sa opyat na s.r.o. a jej zakladatelov. S.r.o. zalozila jedna PO a FO slovenske subjekty. Ake povinnosti maju tieto subjekty voci s.r.o.? Myslim tym z pohladu uctovnictva, vykazov a pod. s.r.o. si robi svoje podvojne uctovnictvo, vykazy, koncorocne zavierky. A FO spolocnik musi nieco vykazovat? FO nie je zivnostnik a nic podobne, len vlozil ZI 100 000 SKK. Nema ziaden prijem, spolocnost ani nie je v zisku, je v strate. To iste aj spolocnik PO. Prosim poradte. Dakujem

Účtovníctvo s.r.o. s daňovým priznaním a prílohami je vecou s.r.o. a nie spoločníkov. Štandartne spoločníci nič nevykazujú. Ak máte na mysli niečo iné, upresnite.
belanicka
03.01.06,16:27
povinnost ma iba s.r.o.ako celok
Martina123
07.01.06,15:05
Dakujem za odpoved. Myslim, ze staci.
michelle
09.01.06,19:01
To by zaujimalo aj mna...co ak spolocnik, ktory je zaroven konatelom bez naroku na odmenu a bez pracovnej zmluvy potrebuje peniaze uz pocas roka, nie az po schvaleni podielov na zisku na VZ. To asi nebude v sulade so zakonmi, ak si pocas roka bude brat zalohy , ktore nikde v uctovnictve nezaeviduje a potom si pri rozdeleni vyplati menej o uz vybrate zalohy....samozrejme v uctovnictve bude rozdelenie zisku ako ma byt, len fyzicky si tie peniaze vyberie skor. Jedine co nebude sediet to bude pokladna pocas roka....v skutocnosti fyzicky tam bude menej ako uctovne..co sa napravi ked sa rozdeli zisk....viem..ako uctovnik by som nemala takto spekulovat..ma niekto iny lepsi napad?

neviem či by to nebolo moc okaté, ale aby mal spoločník peniaze už počas roka, mohol by s s.r.o. uzatvoriť zmluvu o pôžičke a týmto spôsobom sa dostať k peniazom. V účtovníctve to bude figurovať ako pohľadávka voči spoločníkovi a ked príde na rozdelenie zisku, jednotlivé sumy sa vykompenzujú, alebo mu ich s.r.o. vyplatí a on to potom zase vráti ako splátku pôžičky
ajobs
09.01.06,21:42
neviem či by to nebolo moc okaté, ale aby mal spoločník peniaze už počas roka, mohol by s s.r.o. uzatvoriť zmluvu o pôžičke a týmto spôsobom sa dostať k peniazom. V účtovníctve to bude figurovať ako pohľadávka voči spoločníkovi a ked príde na rozdelenie zisku, jednotlivé sumy sa vykompenzujú, alebo mu ich s.r.o. vyplatí a on to potom zase vráti ako splátku pôžičky

Naozaj zvláštne.:confused:
Neviem, či by sa to nemohlo posudzovať ako obchádzanie odvodových povinností. Keď spoločník, ktorý nemá s s.r.o. žiadnu zmluvu (myslím pracovnú, konateľskú apod.), a ako blízka osoba si požičia od vlastnej s.r.o., mám za to, že peniaze potrebuje (je to napr. jeho zdroj príjmu), ale nechce platiť odvody.
michelle
10.01.06,07:03
ajobs, asi budeš mať pravdu, s takýmto postupom som sa reálne stretla, ale je pravda, že dotyčné osoby boli okrem vlastníkov aj v zamestnaneckom pomere.
prajem pekný deň :) :) :)
vladik1
25.01.06,13:43
Lenka, mohla by si ešte raz poslať tie smernice, sme tu viacerí, ktorí začínajú a veľmi by sa zišlo poradiť. Vďaka.Potreboval by som vsetky ,ak sa ti da.ESTE RAZ DIK.LAJDACISKO@post.sk
JplusJ
01.02.06,19:47
Ahojte všetci!
Som rada, že som sa dostala na takúto ,,poradu,,. S manželom zvažujeme
založiť s.r.o. Hltám všetky informácie a touto cestou ďakujem všetkým, ktorí prispievajú svojími znalosťami. čaute.
lenkak
02.02.06,18:03
Lenka, mohla by si ešte raz poslať tie smernice, sme tu viacerí, ktorí začínajú a veľmi by sa zišlo poradiť. Vďaka.Potreboval by som vsetky ,ak sa ti da.ESTE RAZ DIK.LAJDACISKO@post.sk
Smernice sú aj tu na Porade pridávané, stačí si dať len vyhľadávanie.
hana 10
06.02.06,12:52
jedna otazka:
od akeho vysokeho cisteho prijmu rocne sa zacina pocitovat rozdiel medzi odvodmi ako SZOC a ako SRO?
ajobs
06.02.06,16:10
jedna otazka:
od akeho vysokeho cisteho prijmu rocne sa zacina pocitovat rozdiel medzi odvodmi ako SZOC a ako SRO?

Neviem, kam smeruje tvoja otázka ? Chceš vedieť rozdiel medzi odvodmi konateľa-spoločníka v s.r.o. a SZČO ? Tie sú uvedené v tabuľkách tu na Porade, to nie je problém si pozrieť. Minimálne odvody SZČO (ktorá je povinným platcom aj do SP) sú mesačne 3254 Sk, odvody konateľa-spoločníka v s.r.o., ak nie je súčasne zamestnancom (a nepoberá žiadnu odmenu), môže byť aj 0 Sk.
Alebo chceš vedieť niečo iné ?
liba2
06.02.06,16:12
jedna otazka:
od akeho vysokeho cisteho prijmu rocne sa zacina pocitovat rozdiel medzi odvodmi ako SZOC a ako SRO?
Hanka, spýtaj sa v inej téme, tu je reč o založení sro - teda mimotemy . V správnej téme dostaneš aj odpoveď.
hana 10
06.02.06,16:22
Hanka, spýtaj sa v inej téme, tu je reč o založení sro - teda mimotemy . V správnej téme dostaneš aj odpoveď.

pardon, myslela som, ze to suvisi, totizto nad zalozenim sro rozmyslam a prave toto je jeden z dovodov
este raz pardon, idem hladat spravnu temu :)
Žofa
17.02.06,11:06
Prosím o radu!
Chceme založiť s.r.o., kde budú dvaja spoločníci zároveň konatelia a dvaja zamestnanci.
Je pre nás výhodnejšie si urobiť mandátne zmluvy pre konateľov bez odmeny a byť zamestnancami vlastnej spoločnosti?
Kde by som našla vzor takejto mandátnej zmluvy?
Tým pádom platí s.r.o. ako zamestnávateľ odvody za zamestnancov včítane konateľov, a už nemá iné odvodové povinnosti?
Nerozumiem totiž tomu, že mám platiť oddvody ako zamestnávateľ a zároveň ako zamestnanec, keď ako konateľ nič nezarábam a ani nemám odmeny. Aj konateľ počas roka musí z niečoho žiť a nečakať až do konca roka, keď si po zdanení rozdelí so spoločníkom zisk.
Vie mi niekto poradiť, resp.navrhnúť riešenie, aby sme predišli zbytočným komplikáciam a odvodom?
Ďakujem
Žofa
ajobs
17.02.06,11:58
Prosím o radu!
Chceme založiť s.r.o., kde budú dvaja spoločníci zároveň konatelia a dvaja zamestnanci.
Je pre nás výhodnejšie si urobiť mandátne zmluvy pre konateľov bez odmeny a byť zamestnancami vlastnej spoločnosti?
Kde by som našla vzor takejto mandátnej zmluvy?
Tým pádom platí s.r.o. ako zamestnávateľ odvody za zamestnancov včítane konateľov, a už nemá iné odvodové povinnosti?
Nerozumiem totiž tomu, že mám platiť oddvody ako zamestnávateľ a zároveň ako zamestnanec, keď ako konateľ nič nezarábam a ani nemám odmeny. Aj konateľ počas roka musí z niečoho žiť a nečakať až do konca roka, keď si po zdanení rozdelí so spoločníkom zisk.
Vie mi niekto poradiť, resp.navrhnúť riešenie, aby sme predišli zbytočným komplikáciam a odvodom?
Ďakujem
Žofa

Žofa, vitaj na Porade. Pozri si cez Vyhľadávanie iné príspevky o založení s.r.o., je ich tu množstvo aj veľmi aktuálnych. Ja ti pridávam jeden svoj príspevok z tohto týždňa http://www.porada.sk/showpost.php?p=184919&postcount=8
Žofa
20.02.06,16:26
Ajobs,
srdečná vďaka. Mandátnu zmluvu sa mi podarilo nájsť. Taktiež som vyhľadala z porady, že konateľ s mandátnou zmluvou bez odmeny neodvádza odvody. Ale bola som neúspešná i napriek veľkej snahe ohľadne informácií, kedy odvádza odvody s.r.o. ako zamestnávateľ. Je mi jasné, že za svojich zamestnancov automaticky. Ale ako to je v prípade, že by spoločníci zároveň konatelia boli zamestnancami vlastnej s.r.o. a mali mandátnu zmluvu bez odmeny? Existuje niekde na porade aj lopatistické vysvetlenie pre začiatočníkov?
Ďakujem
Pekný večer
Žofa:mad:
ajobs
20.02.06,16:40
Ajobs,
srdečná vďaka. Mandátnu zmluvu sa mi podarilo nájsť. Taktiež som vyhľadala z porady, že konateľ s mandátnou zmluvou bez odmeny neodvádza odvody. Ale bola som neúspešná i napriek veľkej snahe ohľadne informácií, kedy odvádza odvody s.r.o. ako zamestnávateľ. Je mi jasné, že za svojich zamestnancov automaticky. Ale ako to je v prípade, že by spoločníci zároveň konatelia boli zamestnancami vlastnej s.r.o. a mali mandátnu zmluvu bez odmeny? Existuje niekde na porade aj lopatistické vysvetlenie pre začiatočníkov?
Ďakujem
Pekný večer
Žofa:mad:

Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
enzo
20.02.06,18:16
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
Pardon, neviem či som to pochopil aj keď to bolo napísané fakt po lopate:) . Teda - ak bude jediný spoločník zároveň konateľom a bude mať mandátnu zmluvu a jej plnenie je 0 Sk, tak neplatí vôbec žiadne odvody, ani do ZP? Potom sa vlastne platí v s.r.o. iba raz ročne daň?
Ináč Vám všetkým na porade držím palce - objavil som to tu asi pred týždňom a je tu naozaj obrovské množstvo praktických rád - aj absolútny laik ako som ja sa tu niečo naučí :)
ajobs
20.02.06,22:25
Pardon, neviem či som to pochopil aj keď to bolo napísané fakt po lopate:) . Teda - ak bude jediný spoločník zároveň konateľom a bude mať mandátnu zmluvu a jej plnenie je 0 Sk, tak neplatí vôbec žiadne odvody, ani do ZP? Potom sa vlastne platí v s.r.o. iba raz ročne daň?
Ináč Vám všetkým na porade držím palce - objavil som to tu asi pred týždňom a je tu naozaj obrovské množstvo praktických rád - aj absolútny laik ako som ja sa tu niečo naučí :)

2. veta neplatí celkom. Ak by si bol ako konateľ s nulovým príjmom, a ani inde by si žiaden príjem nemal, musel by si si ako dobrovoľne nezamestnaný človek platiť 634 Sk mesačne. Preto je lepšie mať aspoň nejakú odmenu ako konateľ, zaplatíš vždy menej ( napr. z 1000 Sk mesačne ide na ZP iba 140 Sk ).:)
enzo
21.02.06,08:53
2. veta neplatí celkom. Ak by si bol ako konateľ s nulovým príjmom, a ani inde by si žiaden príjem nemal, musel by si si ako dobrovoľne nezamestnaný človek platiť 634 Sk mesačne. Preto je lepšie mať aspoň nejakú odmenu ako konateľ, zaplatíš vždy menej ( napr. z 1000 Sk mesačne ide na ZP iba 140 Sk ).:)
Ja však pracujem v TPP pre inú spoločnosť a hľadám skôr možnosti ako zarobiť a mať pritom minimálne náklady. V tomto prípade by veta č.2 mohla platiť? Ďakujem :)
ajobs
21.02.06,10:41
Ja však pracujem v TPP pre inú spoločnosť a hľadám skôr možnosti ako zarobiť a mať pritom minimálne náklady. V tomto prípade by veta č.2 mohla platiť? Ďakujem :)

Áno, potom 2.veta platí úplne. Stačí ti dať si minimálnu odmenu ako konateľ, tvoj profit bude čistý zisk s.r.o., ktorý ako jediný spoločník už samozrejme nezdaňuješ.:)
enzo
21.02.06,12:59
Tak to je super - vďaka za všetky rady :)
ajobs
21.02.06,15:19
Tak to je super - vďaka za všetky rady :)

Nie je začo.:)
Žofa
23.02.06,14:24
Ajobs,
vďaka za lopatistický výklad
Žofa
lydula
24.02.06,10:45
Ja by som sa tiez chcela pridat k teme odmenovanie spolocnikov - konatelov. Dozvedela som sa z vasich prispevkov, ze ak ma konatel uzavretu mandatnu zmluvu s nulovou odmenou, tak neodvadza odvody. Mna by vsak zaujimal nasledovny pripad: Tiez sa jedna o s.r.o. iba s 2 spolocnikmi, obaja su aj konatelia, obaja budu mat uzavrety prac. pomer so spolocnostou a v ziadnej inej spolocnosti nepracuju. Co je vyhodnejsie, co sa nakladov tyka?
1) obaja budu mat minimalnu mzdu + nejaku odmenu za vykon funkcie /ide totiz o to, ze minimalne mzda je velmi maly prijem, ked ziaden iny mat nebudu/
2) vyssia mzda a nulova odmena konatelovi
Ktory z uvedenych pripadov je pre spolocnost menej nakladovy? Dakujem pekne za radu.
ajobs
24.02.06,12:08
Ja by som sa tiez chcela pridat k teme odmenovanie spolocnikov - konatelov. Dozvedela som sa z vasich prispevkov, ze ak ma konatel uzavretu mandatnu zmluvu s nulovou odmenou, tak neodvadza odvody. Mna by vsak zaujimal nasledovny pripad: Tiez sa jedna o s.r.o. iba s 2 spolocnikmi, obaja su aj konatelia, obaja budu mat uzavrety prac. pomer so spolocnostou a v ziadnej inej spolocnosti nepracuju. Co je vyhodnejsie, co sa nakladov tyka?
1) obaja budu mat minimalnu mzdu + nejaku odmenu za vykon funkcie /ide totiz o to, ze minimalne mzda je velmi maly prijem, ked ziaden iny mat nebudu/
2) vyssia mzda a nulova odmena konatelovi
Ktory z uvedenych pripadov je pre spolocnost menej nakladovy? Dakujem pekne za radu.

1. spôsob je menej nákladový (či aj najvýhodnješí, to nechávam na konateľoch, s akou sumou odmeny sa uspokoja:eek: :confused: ). V 1. prípade sa totiž z odmeny konateľa platí iba ZP, do SP sa neplatí, pričom kompletné odvody sú iba z minimálnej mzdy.
lydula
24.02.06,15:07
1. spôsob je menej nákladový (či aj najvýhodnješí, to nechávam na konateľoch, s akou sumou odmeny sa uspokoja:eek: :confused: ). V 1. prípade sa totiž z odmeny konateľa platí iba ZP, do SP sa neplatí, pričom kompletné odvody sú iba z minimálnej mzdy.

Dakujem pekne za radu :) :) :)
Jela Cizmarikova
28.02.06,21:50
Preto sa to neoplati,lebo ten výpočet je teraz... aký bude o 20 rokov ( v porovnaní s tým čo bolo 1986 ?!)ako bude vplývať zmena meny na toto?
Samozrejme,že v systéme sa oplatí byť už len z dôvodu poistenia ako takého,hlavne invalidná zložka a v neposlednom rade rozloženie poistiek ako takých.
Ahoj
ajobs
01.03.06,13:51
Preto sa to neoplati,lebo ten výpočet je teraz... aký bude o 20 rokov ( v porovnaní s tým čo bolo 1986 ?!)ako bude vplývať zmena meny na toto?
Samozrejme,že v systéme sa oplatí byť už len z dôvodu poistenia ako takého,hlavne invalidná zložka a v neposlednom rade rozloženie poistiek ako takých.
Ahoj

Nerozumiem, aký výpočet tu spomínaš ? Odvody, dôchodky, či čo ???:eek:
Mats
30.07.06,23:50
Rovnako zakladám sám svoju prvú s.r.o., keďže chcem minimalizovať náklady na jej založenie, takže ďakujem všetkým podnetným radám. Mal by som však dve otázky do diskusie a budem potešený a vďačný ak sa mi na ne dostanú odpovede:
1)
,,Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o." našiel som v príspevku od ajobs a chcem sa opýtať, že ak je telefón, auto (prenajaté nájomnou zmluvou) a iné veci písané na s.r.o., ale príjem je ďaleko nižší, aspoň prvý rok, nemám nárok dávať do nákladov tieto náklady v plnej výške?
2)
Ak je konateľ v PP vo vlastnej s.r.o. a odvádza do SP a je jediným zamestnancom, musí byť s.r.o. registrovaná ako zamestnávateľ v SP?

Ďakujem za odpoveď
:o
STRELEC
31.07.06,04:44
[quote=Mats]Rovnako zakladám sám svoju prvú s.r.o., keďže chcem minimalizovať náklady na jej založenie, takže ďakujem všetkým podnetným radám. Mal by som však dve otázky do diskusie a budem potešený a vďačný ak sa mi na ne dostanú odpovede:
1)
,,Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o." našiel som v príspevku od ajobs a chcem sa opýtať, že ak je telefón, auto (prenajaté nájomnou zmluvou) a iné veci písané na s.r.o., ale príjem je ďaleko nižší, aspoň prvý rok, nemám nárok dávať do nákladov tieto náklady v plnej výške? Najmä v prvom roku podnikania je strata prirodzené a žiaľ často aj reálna. Sú prvotné náklady, kým sa firma uvedie na trhu ... Nepreháňal by som to, ale režijné výdavky môžu byť kľudne vyššie ako sú (zatiaľ) dosahované príjmy. Ide o to, vedieť si to aj zdôvodniť. Veď často vynakladám teraz výdavky a jednorázovo, ktoré sa týkajú mojich budúcich príjmov a možno aj viac ročných období.
2)
Ak je konateľ v PP vo vlastnej s.r.o. a odvádza do SP a je jediným zamestnancom, musí byť s.r.o. registrovaná ako zamestnávateľ v SP? Firma sa stáva zamestnávateľom zamestnaním prvého zamestnanca, či uzatvorením prvej DVP. Treba sa zaregistrovať (DÚ, prísl. zdravotka, Soc.), pokiaľ sa tak už nestalo. Keď, ako píšeš, "firma odvádza do SP", tak ste museli (mali)zamestnanca prihlísiť registračným listom FO a hneď aj firmu.
Zoltán Kovács
31.07.06,04:55
Rovnako zakladám sám svoju prvú s.r.o., keďže chcem minimalizovať náklady na jej založenie, takže ďakujem všetkým podnetným radám. Mal by som však dve otázky do diskusie a budem potešený a vďačný ak sa mi na ne dostanú odpovede:
1)
,,Náklady si môžeš uplatňovať len v takej miere, ktorá slúži na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov v tvojej s.r.o. Takže náklady na auto, telefón a iné len primerane k príjmom s.r.o." našiel som v príspevku od ajobs a chcem sa opýtať, že ak je telefón, auto (prenajaté nájomnou zmluvou) a iné veci písané na s.r.o., ale príjem je ďaleko nižší, aspoň prvý rok, nemám nárok dávať do nákladov tieto náklady v plnej výške?
2)
Ak je konateľ v PP vo vlastnej s.r.o. a odvádza do SP a je jediným zamestnancom, musí byť s.r.o. registrovaná ako zamestnávateľ v SP?

Ďakujem za odpoveď
:o
1. Náklady budeš účtovať v skutočnej výške.
2. Sro musí byť registrovaný v SP ako zamestnávateľ, keď má zamestnancov. Nie je podstatné či ide o radového zamestnanca, alebo o konateľa.
raikkonenka
31.07.06,06:24
Potrebujem poradiť: Môj manžel je živnostník. V podstate sa mu dosť darí a teraz mu hrozí, že sa bude musieť registrovať ako platiteľ dane z pridanej hodnoty. Pre neho je to ale nevýhodné, na vstupe by toho veľa nemal, takže všetko by musel odvádzať štátu... rozmýšľa, že by založil s. r. o. a rozdelil tak príjmy... (a teda aj obrat, ktorý "je zodpovedný" za povinnosť registrovať sa pre DPH). V s. r. o. by fungoval ako konateľ bez odmeny, živnosť by si nechal, odvody by mal zo živnosti (šetriť nechce-človek nikdy nevie, čo sa môže stať...). Administratívne mu však pribudne viac práce. Je lepšie takéto riešenie? Po čase, ak by sa mu aj naďalej darilo, tak by sa rozhodol jednu z foriem (buď FO alebo PO registrovať pre dph a keď by sa oplatilo, fakturoval by s DPH a keď nie, tak bez DPH). Stojí to za tú námahu a behačky po úradoch?
STRELEC
31.07.06,07:26
aikkonenka ....
. Stojí to za tú námahu a behačky po úradoch?....
Rozhodnutie je vždy individuálne. Závisí od viacerých vecí. Oplatí sa mu to najmä vtedy, ak:
- má väčší podiel nákladov s DPH ako je podiel jeho vlastnej práce na výslednej fakturácii
- štruktúra odberateľov (ak fakturuje najmä plátcom DPH)
- možno ak vie niečo z vyfakturovanej DPH "usporiť" odpočtom DPH
osireion
31.07.06,10:54
2. veta neplatí celkom. Ak by si bol ako konateľ s nulovým príjmom, a ani inde by si žiaden príjem nemal, musel by si si ako dobrovoľne nezamestnaný človek platiť 634 Sk mesačne. Preto je lepšie mať aspoň nejakú odmenu ako konateľ, zaplatíš vždy menej ( napr. z 1000 Sk mesačne ide na ZP iba 140 Sk ).:)

A co ak som zatial stale denny student? Dam si odmenu 0SK, ZP mi plati stat a ja si uz len zdanim a rozdelim zisk bez dalsich odvodov?
STRELEC
31.07.06,10:57
Áno - ako študent denného štúdia nemusíš platiť odvody do fondov.
osireion
31.07.06,13:40
Fajn. Dakujem. Hm a ak si dam tych 1000SK tak zaplatim len 140SK? Neexistuje nejaka minimalna platba ktoru treba poslat do ZP? Ja viem ze zijeme na Slovensku ale nejako sa mi nezda ze ak by som platil 140SK mal by som narok na plnu zdravotnu starostlivost ... alebo kocurkovo?
Mats
31.07.06,20:23
Ďakujem za odpoveď :), zatial som len v príprave zakladania, ale už uvažujem o niektorých veciach dopredu. Keď budem mať výpis z OR, rád sa podelím o skúsenosti a postup.
raikkonenka
04.08.06,08:05
STRELEC: v podstate sa jedna o to, ze ked zalozi tu s.r.o., tak sa vyhne registracii DPH. Registracia je pre neho momentalne absolutne nevyhodna. Kedze podnika v sluzbach, ma vela vlastnej "pridanej hodnoty", vstupy s DPH su takmer ziadne a ked tak minimalne. Takze problemy su aj z pohladu dani z prijmu... Takze sa pustime do zalozenia s.r.o., aj ked to bude viac roboty, peniaze sa ale "nekotia" a tento stat male a stredne podnikanie podporuje tak ako podporuje, takze nechapem, preco by niekto mal odvadzat viac penazi, pokial sa to da legalne obist. Aj tak to platenie dani neobideme uplne, kedze obaja vidime zmysel podnikania v tom, ze sa dosahuje zisk (v podstate je to aj ucelom podnikania - podla definicie) - aj na papieri - na danovom priznani, nielen "ciernotou"...
BTW. Som len zvedava, co spravime potom, ked sa bude darit tak, ze aj FO aj s.r.o. budu mat take obraty, kedy bude hrozit zase registracia DPH? :)
maminaeva
04.08.06,15:46
Neviem o čom je táto celá téma. Ak niekto rozmýšla v mantineloch ako ušetriť 1000Sk mesačne na poistnom a kvôli tomu je ochotný založiť aj s.r.o, ale vôbec si nezráta iné náklady a hlavne status s.r.o a živnosti, proste tomu nerozumiem. Mať za hlavný cieľ podnikania nedať štátu ani korunu, pritom pracovať ako jediný spoločník a konateľ v s.r.o, ale tváriť sa, že tam nikto nerobí, pretože s.r.o bude bez jediného zamestnanca, a konateľ bude bez príjmu, no to je sila. Myslíte si, že na kontrolných úradoch sú úplní blbci? Hoci podnikám od r. 90 a mám aj s r. o, takto som nikdy nerozmýšľala. Každý sa snaží minimalizovať náklady, ale takto určite nie. A stavím sa, že všetci títo "chytráci" čakajú od štátu bezplatné školstvo a zdravotníctvo. Ospravedlňujem sa, ak som niekoho svojím tónom urazila.
brute
09.08.06,10:07
Neviem o čom je táto celá téma. Ak niekto rozmýšla v mantineloch ako ušetriť 1000Sk mesačne na poistnom a kvôli tomu je ochotný založiť aj s.r.o, ale vôbec si nezráta iné náklady a hlavne status s.r.o a živnosti, proste tomu nerozumiem. Mať za hlavný cieľ podnikania nedať štátu ani korunu, pritom pracovať ako jediný spoločník a konateľ v s.r.o, ale tváriť sa, že tam nikto nerobí, pretože s.r.o bude bez jediného zamestnanca, a konateľ bude bez príjmu, no to je sila. Myslíte si, že na kontrolných úradoch sú úplní blbci? Hoci podnikám od r. 90 a mám aj s r. o, takto som nikdy nerozmýšľala. Každý sa snaží minimalizovať náklady, ale takto určite nie. A stavím sa, že všetci títo "chytráci" čakajú od štátu bezplatné školstvo a zdravotníctvo. Ospravedlňujem sa, ak som niekoho svojím tónom urazila.
maminaeva nie je to len o snahe "oblbnut" stat. Coraz castejsie zamestnavatelia vyzaduju od zamestnancov zalozenie zivnosti, cim usetria na odvodoch, zbavia sa papierovaciek s poistovnami a zaroven aj povinnosti uchovavat pisomnosti. Zamestnanec je preto nuteny zcat podnikat a svoje sluzby fakturovat. Ma 2 realne moznosti: zivnost alebo sro. Pri zivnosti platis odvody vo vyske cca 50% z prijmov, pri sro 19-xx% podla toho ako si to zariadis. V pripade, ze poskytujes sluzbu svojmu "zamestnavatelovi" a nemas ziadne naklady, moze byt rozdiel v desiatkach tisic korun mesacne.
maminaeva
09.08.06,19:05
maminaeva nie je to len o snahe "oblbnut" stat. Coraz castejsie zamestnavatelia vyzaduju od zamestnancov zalozenie zivnosti, cim usetria na odvodoch, zbavia sa papierovaciek s poistovnami a zaroven aj povinnosti uchovavat pisomnosti. Zamestnanec je preto nuteny zcat podnikat a svoje sluzby fakturovat. Ma 2 realne moznosti: zivnost alebo sro. Pri zivnosti platis odvody vo vyske cca 50% z prijmov, pri sro 19-xx% podla toho ako si to zariadis. V pripade, ze poskytujes sluzbu svojmu "zamestnavatelovi" a nemas ziadne naklady, moze byt rozdiel v desiatkach tisic korun mesacne.

Súhlasím 100%, ale ja som reagovala na zakladateľa a ďalšie príspevky, samozrejme toto je niečo iné.
Davor
10.08.06,10:18
Pri zivnosti to myslim nevychadza 50% ale menej, je to kvoli moznosti pausalnych nakladov (tento rok 40% z prijmov). Nevyhodou s.r.o. a platenia si minimalnej mzdy je nizky prispevok do 2. piliera...
brute
11.08.06,09:53
Pohodaci chcel by som poprosit o radu.:)

Zakladam s.r.o. so vznikom 1.9.2006 ako jediny spolocnik a sucasne konatel. Hlavnym predmetom cinnosti spolocnosti bude poskytovanie sluzieb.

Charakter vykonavanych cinnosti: Kazdodenne dochadzanie za klientom a poskytovanie poradenskej cinnosti u klienta spociatku priamo konatelom, teda mnou.

Premyslam, akym sposobom vyriesit situaciu konatel/zamestnanec/odvody. Som student denneho studia na VS, avsak do 31.1.2007 mam studium prerusene. Od 1.2.2007 by som rad uzatvoril s vlastnou spolocnostou zmluvu o brigadnickej praci studenta.;)

Avsak ostava mi preklenut obdobie 5 mesiacov, do 31.1.2007. Kedze cinnost konatela ma charakter prace, najlepsim riesenim by bolo podla mna uzatvorenie pracovnej zmluvy. No rad by som sa tomu vyhol, chcem aspon spociatku minimalizovat potrebne "papierovacky" :o . Aspon do doby, kym nebudem mat dalsieho zamestnanca.

Ako najjednoduchsie docasne riesenie vidim ostat po dobu 5 mesiacov dobrovolne nezamestnany a vykonavat funkciu konatela bez naroku na odmenu. :D

Rozmyslal som aj nad uzatvorenim mandatnej zmluvy, avsak vzhladom na charakter vykonavanej prace si myslim, ze je potrebna pracovna zmluva alebo aspon dohoda o vykonani prace.

Lenze:
- ako si obhajit faktury za poradensku cinnnost, ktoru vlastne nema kto pre firmu vykonavat? bude to pravidelne sa opakujuca cinnost :confused: ,
- predpokladam, ze si nebudem v tej dobe moct uplatnit pausalne nahrady za kazdodennu cestu sukromnym vozidlom zo sidla firmy ku klientovi

Vopred dakujem za akekolvek odporucania.
ajobs
11.08.06,09:58
Pohodaci chcel by som poprosit o radu.:)

Zakladam s.r.o. so vznikom 1.9.2006 ako jediny spolocnik a sucasne konatel. Hlavnym predmetom cinnosti spolocnosti bude poskytovanie sluzieb.

Charakter vykonavanych cinnosti: Kazdodenne dochadzanie za klientom a poskytovanie poradenskej cinnosti u klienta spociatku priamo konatelom, teda mnou.

Premyslam, akym sposobom vyriesit situaciu konatel/zamestnanec/odvody. Som student denneho studia na VS, avsak do 31.1.2007 mam studium prerusene. Od 1.2.2007 by som rad uzatvoril s vlastnou spolocnostou zmluvu o brigadnickej praci studenta.;)

Avsak ostava mi preklenut obdobie 5 mesiacov, do 31.1.2007. Kedze cinnost konatela ma charakter prace, najlepsim riesenim by bolo podla mna uzatvorenie pracovnej zmluvy. No rad by som sa tomu vyhol, chcem aspon spociatku minimalizovat potrebne "papierovacky" :o . Aspon do doby, kym nebudem mat dalsieho zamestnanca.

Ako najjednoduchsie docasne riesenie vidim ostat po dobu 5 mesiacov dobrovolne nezamestnany a vykonavat funkciu konatela bez naroku na odmenu. :D

Rozmyslal som aj nad uzatvorenim mandatnej zmluvy, avsak vzhladom na charakter vykonavanej prace si myslim, ze je potrebna pracovna zmluva alebo aspon dohoda o vykonani prace.

Lenze:
- ako si obhajit faktury za poradensku cinnnost, ktoru vlastne nema kto pre firmu vykonavat? bude to pravidelne sa opakujuca cinnost :confused: ,
- predpokladam, ze si nebudem v tej dobe moct uplatnit pausalne nahrady za kazdodennu cestu sukromnym vozidlom zo sidla firmy ku klientovi

Vopred dakujem za akekolvek odporucania.

Uzatvor zmluvu o výkone funkcie konateľa na 1 Sk, potom budeš platiť iba 4+10% odvody na ZP čo je 2 Sk:eek: , iné odvody neplatíš, pracovnú zmluvu mať nemusíš. Paušálne náhrady si môžeš uplatniť, a pokiaľ ide o obhájenie faktúr za poradenskú činnosť, tie sú OK, pretože tú prácu vykonávaš ty ako konateľ a spoločník na báze obchodnoprávneho vzťahu.
brute
11.08.06,10:36
Uzatvor zmluvu o výkone funkcie konateľa na 1 Sk, potom budeš platiť iba 4+10% odvody na ZP čo je 2 Sk:eek: , iné odvody neplatíš, pracovnú zmluvu mať nemusíš. Paušálne náhrady si môžeš uplatniť, a pokiaľ ide o obhájenie faktúr za poradenskú činnosť, tie sú OK, pretože tú prácu vykonávaš ty ako konateľ a spoločník na báze obchodnoprávneho vzťahu.

Dik, a 1 Sk si dam este do nakladov a znizim si zaklad dane o celych 12 Sk :D Ono je to vazne legislativne v poriadku? Mne to pripada ako doost velky, ehm, odrb :)
ajobs
11.08.06,10:40
Dik, a 1 Sk si dam este do nakladov a znizim si zaklad dane o celych 12 Sk :D Ono je to vazne legislativne v poriadku? Mne to pripada ako doost velky, ehm, odrb :)

Je to legislatívne OK. Ak by si bol dobrovoľne nezamestnaný, musíš platiť 634 Sk mesačne.
brute
11.08.06,10:53
Je to legislatívne OK. Ak by si bol dobrovoľne nezamestnaný, musíš platiť 634 Sk mesačne.

Super. Tak to by ma fakt nenapadlo.

Este si to premyslim, tych 634 Sk by som zase odvadzal ako FO a nemusel by som o tom viest evidenciu vo firme.
ajobs
11.08.06,19:26
Super. Tak to by ma fakt nenapadlo.

Este si to premyslim, tych 634 Sk by som zase odvadzal ako FO a nemusel by som o tom viest evidenciu vo firme.

Áno, presne tak.
belia
12.01.07,14:34
Prosím o radu, keď som v s.r.o. len ako konateľ a poberám len konateľskú odmenu, bez zamestnancov.Môžem v spoločnosti fakturovať služby ako napr.servis,údržbu a pod.,keďže nemám žiadnych zamestnancov, ktorý by to vykonávali.Pozn.:vykonám to ja /konateľ/
Danila
12.01.07,15:23
Prosím o radu, keď som v s.r.o. len ako konateľ a poberám len konateľskú odmenu, bez zamestnancov.Môžem v spoločnosti fakturovať služby ako napr.servis,údržbu a pod.,keďže nemám žiadnych zamestnancov, ktorý by to vykonávali.Pozn.:vykonám to ja /konateľ/Všeobecné povinnosti konateľa:
1/ povinnosť konať v súlade so záujmami spoločnosti,
2/ povinnosť vykonávať funkciu konateľa s odbornou starostlivosťou,
3/ povinnosť vykonávať funkciu konateľa osobne,
4/ povinnosť mlčanlivosti,
5/ povinnosť dodržiavať zákaz konkurencie,
6/ povinnosť dodržiavať zákaz vnútorného obchodovania
belia
12.01.07,17:34
Bod č.6 mi nie je celkom jasný.Aké vnútorné obchodovanie?Čo to je?V podstate neviem odpoveď na moju otázku, môžem či nemôžem faktúrovať uvedené služby, keď nemám zamestnancov.
Danila
12.01.07,18:29
Bod č.6 mi nie je celkom jasný.Aké vnútorné obchodovanie?Čo to je?V podstate neviem odpoveď na moju otázku, môžem či nemôžem faktúrovať uvedené služby, keď nemám zamestnancov.Nepoznám predmet činnosti Tvojej s.r.o... Ale ako konateľ konáš bez zmluvy, alebo na základe zmluvy o výkone funkcie. Podľa súdnej praxe sú možné výnimky na uzatvorenie pracovného pomeru konateľa na práce, ktoré nesúvia s výkonom funkcie. Bod 5 a 6 zabraňuje zneužívaniu funkcie konateľa vo vlastný prospech a zamedzuje tzv. tunelovaniu. To znamená, že nemôžeš ako SZČO obchodovať so spoločnosťou, v ktorej si konateľom, štatutárnym orgánom.......Keď nemáš zamestnancov a potrebuješ ich, tak nemáš iné východisko, ako ich prijať.
Leontin
12.01.07,20:17
Nepoznám predmet činnosti Tvojej s.r.o... Ale ako konateľ konáš bez zmluvy, alebo na základe zmluvy o výkone funkcie. Podľa súdnej praxe sú možné výnimky na uzatvorenie pracovného pomeru konateľa na práce, ktoré nesúvia s výkonom funkcie. Bod 5 a 6 zabraňuje zneužívaniu funkcie konateľa vo vlastný prospech a zamedzuje tzv. tunelovaniu. To znamená, že nemôžeš ako SZČO obchodovať so spoločnosťou, v ktorej si konateľom, štatutárnym orgánom.......Keď nemáš zamestnancov a potrebuješ ich, tak nemáš iné východisko, ako ich prijať.
Myslim Danila, ze Belia sa pyta na toto. Ci moze SRO vykonavat cinnost, na ktoru ma sice opravnenie, ale nema zamestancov ani nikoho, kto by tu cinnost fakticky vykonal. V podstate sa pyta na to, ci niekto skuma, ci cinnosti fakturovane spolocnostou SRO voci inym PO,FO skutocne niekto aj manualne, ci dusevne vykonaval alebo je to interna vec SRO.
Alebo tiez, ci moze konatel bez zmluvy vykonavat cinnost, za ktoru si SRO fakturuje cinnosti. (ci je konatel bez zmluvy a bez zamestnaneckeho vztahu len figurkou alebo vykonava zavislu cinnost bez osobitnej zmluvy so SRO.)
Danila
13.01.07,17:14
Prosím o radu, keď som v s.r.o. len ako konateľ a poberám len konateľskú odmenu, bez zamestnancov.Môžem v spoločnosti fakturovať služby ako napr.servis,údržbu a pod.,keďže nemám žiadnych zamestnancov, ktorý by to vykonávali.Pozn.:vykonám to ja /konateľ/Priznám sa, že som niekoľkokrát príspevok čítala ale s pomocou Leontina začínam chápať. Ty chceš vyfaktúrovať práce, ktoré uvádzaš, iným firmám. Ale prácu vykonáš ty osobne. Ak to máš v predmete podnikania, tak je to úplne v poriadku. Môžeš robiť, aj faktúrovať. V mojich príspevkoch som reagovala tak, ako som najskôr chápala zadanie. Že ty chceš faktúrovať vlastnej firme. A to sa nesmie.
belia
13.01.07,17:45
Myslel som to presne tak ako uviedol LEONTIN, fakturácia prác iným firmám aj keď nemám žiadnych zamestnancov.A mimochodom prečo by som ako SZČO nemohol obchodovať resp. napr. prenajímať /auto/ s.r.o. v ktorej som spoločníkom.
Danila
14.01.07,18:34
V jednej otázke uvádzaš, že si len konateľom/ to môžeš byť aj bez toho, by si bol spoločníkom/. V druhej otázke už konštatuješ, že si spoločníkom. Je rozdiel pri posudzovaní pôsobenia v spoločnosti či si len konateľ, len spoločník, alebo konateľ aj spoločník zároveň. Takže moja druhá odpoveď: Ak si len spoločník môžeš uzatvoriť so spoločnosťou obchodný vzťah na základe Obchodného zákonníka. A tým, že svoje postavenie poznáš, si skonfrontuj obidve odpovede.
brute
14.01.07,23:30
Ahoj Danila, v suvislosti s prispevkom #112 sa mi v hlave zrodila otazka. Ale najprv chcem pre seba aj pre beliu ujasnit pojmy:

fyzicka osoba (FO) - bezny clovek z masa a kosti

spolocnik - osoba ktora ma podiel na zakladnom imani spolocnosti. Vlozi do spolocnosti peniaze, od ktorych ocakava, ze sa jej zuracia vo forme zisku.

konatel - osoba ktora kona v mene spolocnosti. Jednoducho povedane podpisuje zmluvy za spolocnost. Osoba je do funkcie konatela zvolena spolocnikmi. Konatel nemusi byt spolocnik, moze to byt uplne ina osoba.

A teraz otazka:
Predstavme si, ze FO, spolocnik aj konatel su jednou sobou, Jozkom.
Moze si spolocnost kde je Jozko spolocnik aj konatel prenajimat od seba Jozka ako FO auto?

Podla Obchodneho zakonnika a "povinnosti dodržiavať zákaz vnútorného obchodovania" by som povedal ze nie, kedze Jozko je aj konatel. Avsak ma sa vobec Jozko ako FO v tomto pripade riadit podla Obchodneho zakonnika?
Leontin
22.03.07,16:00
Nikto nereagoval na BRUTEov posledny prispevok a preto sem pisem, aby sa to dostalo do aktualnych tem. A tiez by ma zaujimalo, ci moze SZCO, ktora je zaroven spolocnikom a konatelom v SRO vystavovat faktury za nejake sluzby, ci tovar. Ved FO tiez odvadza dane a k tomu aj odvody. A ked sa to tak vezme, tak SZCO moze mat ine cinnosti v ZL ako SRO.
josh
23.03.07,10:47
brute, leontin: nevidim ziadny dovod pre to, aby FO nemohol poziciavat spolocnosti auto, peniaze alebo tak...
Jedine obmedzenie je v § 59a ods. 1. ObchZ - ak spolocnik predava spolocnosti majetok za hodnotu vyssiu ako je 10 percent zakladneho imania. Vtedy treba znalecky posudok.
Leontin
24.03.07,08:27
brute, leontin: nevidim ziadny dovod pre to, aby FO nemohol poziciavat spolocnosti auto, peniaze alebo tak...
Jedine obmedzenie je v § 59a ods. 1. ObchZ - ak spolocnik predava spolocnosti majetok za hodnotu vyssiu ako je 10 percent zakladneho imania. Vtedy treba znalecky posudok.

Dik Josh, presne takto som si to aj myslel. Akurat tou poslednou vetou si ma usmernil a dam si na to pozor. :)
otamm
25.03.07,10:04
[quote=kori;20584]našiel by sa nieko, kto by mi mohol poskytnúť vzor zakladateľskej listiny pri založení s.r.o.
Ďakujem
liba2
25.03.07,10:18
. .
Cecilia
26.03.07,14:09
Chcem založiť sro-očku, podala som všetky listiny na súd a aj napriek tomu mi odmietlli vykonať zápis údajov do obch. registr z dôvodu, že prílohy k návrhu nespĺňajú tieto podmienky vykonania zápisu:

navrhovateľ nepredložil doklad v zmysle § 2 ods. 3 Obch. zák. (§6 ods. 1 písm. c, z.č. 530/2003 Z.z.)

môžte mi s tým pomôcť? ďakujem.
ajobs
26.03.07,14:20
Chcem založiť sro-očku, podala som všetky listiny na súd a aj napriek tomu mi odmietlli vykonať zápis údajov do obch. registr z dôvodu, že prílohy k návrhu nespĺňajú tieto podmienky vykonania zápisu:

navrhovateľ nepredložil doklad v zmysle § 2 ods. 3 Obch. zák. (§6 ods. 1 písm. c, z.č. 530/2003 Z.z.)

môžte mi s tým pomôcť? ďakujem.


Podľa Obchodného zákonníka § 2, ods. 3 si asi nepredložila doklad o sídle firmy - ale sídlo firmy by mal obsahovať už živnostenský list, nemáš to tam uvedené ??
Cecilia
26.03.07,14:26
v živnostenskom liste mám uvedené ulica a číslo domu 8, aj v zakladateľskej listine mám číslo domu 8 a v tých sprievodných tlačivách som vypisovala podľa OP a tam je ulica a číslo domu 979/8. Môže byť v tom chyba?
ajobs
26.03.07,14:32
v živnostenskom liste mám uvedené ulica a číslo domu 8, aj v zakladateľskej listine mám číslo domu 8 a v tých sprievodných tlačivách som vypisovala podľa OP a tam je ulica a číslo domu 979/8. Môže byť v tom chyba?


Áno, musí to byť všade rovnaké, čiže ŽL, zakladateľská listina aj návrh na zápis do OR.
Cecilia
26.03.07,14:35
ako mám, prosím Vás, podať námietku? Čo tam mám napísať? Môžem zavolať tomu právnikovi, ktorý to mal na starosti, či sa jedná o túto chybu? Bude sa so mnou baviť? Ďakujem
ajobs
26.03.07,14:44
ako mám, prosím Vás, podať námietku? Čo tam mám napísať? Môžem zavolať tomu právnikovi, ktorý to mal na starosti, či sa jedná o túto chybu? Bude sa so mnou baviť? Ďakujem


Nebude sa s tebou baviť. Musíš to opraviť, podať námietku v lehote a všetky dokumenty uviesť do perfektného stavu.
Cecilia
26.03.07,14:48
Mám opraviť v ŽL - vykonať zmenu - aj v Zakladateľskej listine?
ajobs
26.03.07,15:01
Mám opraviť v ŽL - vykonať zmenu - aj v Zakladateľskej listine?

Musíš to urobiť tak, aby to bolo čo najjednoduchšie - všade to musí byť identické. Ak máš v ŽL aj v zakladateľskej listine jeden údaj, najlepšie je opraviť asi návrh na zápis do OR.
Cecilia
26.03.07,16:34
Ďakujem za odpovede aj za súhlas
Cecilia
27.03.07,05:34
[quote=Cecilia;434273]Chcem založiť sro-očku, podala som všetky listiny na súd a aj napriek tomu mi odmietlli vykonať zápis údajov do obch. registr z dôvodu, že prílohy k návrhu nespĺňajú tieto podmienky vykonania zápisu:

navrhovateľ nepredložil doklad v zmysle § 2 ods. 3 Obch. zák. (§6 ods. 1 písm. c, z.č. 530/2003 Z.z.



Zistila som, že sro nezapísali, lebo neboli doložené na súd doklady: Zmluva o nájme a Výpis listu vlastníctva. Tieto doklady som dávala k vydaniu živnostenského listu a musím ich doložiť aj na súd.
Leontin
28.03.07,13:24
[quote=Cecilia;434273]Chcem založiť sro-očku, podala som všetky listiny na súd a aj napriek tomu mi odmietlli vykonať zápis údajov do obch. registr z dôvodu, že prílohy k návrhu nespĺňajú tieto podmienky vykonania zápisu:

navrhovateľ nepredložil doklad v zmysle § 2 ods. 3 Obch. zák. (§6 ods. 1 písm. c, z.č. 530/2003 Z.z.



Zistila som, že sro nezapísali, lebo neboli doložené na súd doklady: Zmluva o nájme a Výpis listu vlastníctva. Tieto doklady som dávala k vydaniu živnostenského listu a musím ich doložiť aj na súd.

No toto su pre mna novinky. Za prve, ak pridem na Zivn.urad, tak potrebujes aj LV a najomnu zmluvu, kde bude sidlit ta SRO. Takze to ma na starosti ten urad, inak by Ti nemal vydat ZL. A kedze uz ti ho vydali, tak je jasne, ze OR by to mal brat, ako za skontrolovane.
Troska som zaskoceny, kam sa nam ta byrokracia ubera. A to nam hovorili po kazdych volbach, ze byrokracie bude menej a vybavit si ZL alebo Zapis do OR uz bude jednoducha zalezitost. A vidime, ze je to stale dost na "...". A stale sa niekomu nieco nepaci a stale robia problemy!!!

P.S: U nas, na Ziv,urade povedali, ze ked mam presne v najomnej zmluve stanovene, o aku nehnutelnost sa jedna, tak to staci aj im aj OR.
Napr: Nehnutelnost nachadazujucu sa v katastri mesta XY, na parcele c.XY oznacenu ako budovu Obchodna prevadzka, c.supisne XY, c. popisne XY.

Vlastne ide o presny opis, podla ZL. Je mozne, ze si toto neurobila a presne nemas specifikovamu tu nehnutelnost, presne podla LV. Ja som to tak urobil a nerobil problem ani ZU, a ani OR.
josh
28.03.07,14:15
Vo vcerajsej zbierke zakonov prisla vyhlaska, je treba od 1.4.07 predkladat aj suhlas vlastnika so zriadenim sidla (alebo najomna a obdobna zmluva) na ORSR.
Leontin
28.03.07,20:31
Vo vcerajsej zbierke zakonov prisla vyhlaska, je treba od 1.4.07 predkladat aj suhlas vlastnika so zriadenim sidla (alebo najomna a obdobna zmluva) na ORSR.

OK, ale zda sa, ze niekto to zacal uplatnovat uz pred tymto datumom ;)
josh
29.03.07,06:34
Ono to totiz v obchodnom zakonniku uz je od februara. Ale osobne si myslim, ze ked to nie je v zakone o obchodnom regsitri, nemaju to preco ziadat.
dezider
16.04.07,09:24
Som tu novacik a chcem poprosit o pomoc.Chceme zalozit dvaja sro. Musime mat zakladatelsku alebo spolocensku zmluvu? Dakujem za radu.
ludmilla
16.04.07,10:08
Som tu novacik a chcem poprosit o pomoc.Chceme zalozit dvaja sro. Musime mat zakladatelsku alebo spolocensku zmluvu? Dakujem za radu.

Zakladateľská listina sa spisuje ak s.r.o. zakladá jeden človek. Spoločenská zmluva ak je tých zakladateľov viac.
Peterka
17.04.07,06:34
Chcem sa informovať, či nová sro môže predložiť len Zmluvu o budúcej zmluve o nájme (ak ešte nevznikla spoločnosť, nemôže vlastniť nehnuteľnosť ani uzatvárať znluvu o nájme ) alebo je potrebné doložiť aj LV prenajímateľa ako doklad že je vlastníkom prenajímateľnej nehnutreľnosti.
dezider
17.04.07,06:51
ludmilla, dakujem.Mam este jednu otazku.Chceme teda zalozit sro a mame zivnost obidvaja, ale iba jeden z nas ma v zivnosti tu profesiu ktoru budeme vykonavat, teda podnikat v nej.Chceme mat vsetky rovnake prava aj povinnosti aj postavenie v spolocnosti.Musi byt teda zakladatelom iba ten , ktory ma tu cinnost v ZL alebo obidvaja mozeme byt? Dakujem
Floppy1
17.04.07,06:54
ináč, neviem prečo všetci chodia overovať podpisy,podpisové vzory.....na rôznych zmluvach pri založení s.r.o k notárom, keď asi stačí zájsť na mestský úrad (matriku), tam to spravia za štvrtinku ceny, a ešte aj na zmrzku zvýši :) Alebo sa mýlim?
ekovm
17.04.07,07:20
Ahoj Peterka, stačí ak doložíš Súhlas k nájmu a Zmluvu o nájme urobíš neskôr. LV však treba doložiť z dôvodu aby sa vedelo komu patrí nehnuteľnost ku ktorej je Súhlas alebo Zmluva uzatvorená.
ludmilla
17.04.07,07:22
Musi byt teda zakladatelom iba ten , ktory ma tu cinnost v ZL alebo obidvaja mozeme byt? Dakujem

Dezider, to je úplne jedno, môžete byť obaja, čo sa výšky vkladu týka, mali by ste vložiť každý polovicu.
evina
17.04.07,07:47
ludmilla, dakujem.Mam este jednu otazku.Chceme teda zalozit sro a mame zivnost obidvaja, ale iba jeden z nas ma v zivnosti tu profesiu ktoru budeme vykonavat, teda podnikat v nej.Chceme mat vsetky rovnake prava aj povinnosti aj postavenie v spolocnosti.Musi byt teda zakladatelom iba ten , ktory ma tu cinnost v ZL alebo obidvaja mozeme byt? Dakujem

Vaše ŽL ako SZČO sa pri založení s.r.o. neberú do úvahy-vy ste samostatné subjekty. ŽL musíte vybaviť na s.r.o.- teda daná činnosť bude predmetom činnosti s.r.o. Rovnosť vzťahov si upravíte spoločenskou zmluvou /rovnaký vklad, rovnaké hlasy pri rozhodovaní spoločnosti a pod.../
Peterka
17.04.07,07:55
Ahoj Peterka, stačí ak doložíš Súhlas k nájmu a Zmluvu o nájme urobíš neskôr. LV však treba doložiť z dôvodu aby sa vedelo komu patrí nehnuteľnost ku ktorej je Súhlas alebo Zmluva uzatvorená.

Veľmi pekne ďakujem
dezider
17.04.07,09:56
ludmilla, dakujem. Vies mi poradit , ci je lepsie zakladatelsku alebo spolocensku zmluvu.Neviem sa rozhodnut ,ci jeden alebo dvaja zakladatelia.Dakujem
liba2
17.04.07,10:04
ludmilla, dakujem. Vies mi poradit , ci je lepsie zakladatelsku alebo spolocensku zmluvu.Neviem sa rozhodnut ,ci jeden alebo dvaja zakladatelia.Dakujem
Treba sa rozhodnúť, či 1 spoločník alebo dvaja :) . Aj sro-čku s viacerými spoločníkmi zakladá len jeden z nich.
Jozef I
17.04.07,10:08
môžete mi prosím povedať či je a v ktorom paragrafe zákona, obmedzenie na množstvo sro, v ktorých je ten istý konateľ?
dezider
17.04.07,11:22
liba2, dakujem to viem.Zdalo sa mi, ze zakladatelska zmluva je jednoduchsia ako spolocenska alebo sa mylim? Mozes poradit a vysvetlit? Diky
evina
17.04.07,11:29
ludmilla, dakujem. Vies mi poradit , ci je lepsie zakladatelsku alebo spolocensku zmluvu.Neviem sa rozhodnut ,ci jeden alebo dvaja zakladatelia.Dakujem

Dezider opakuješ znova otázku, tak neviem, či si nečítal vyššie príspevky. Skúsim zhrnúť nasledovne:




Zakladateľmi spoločnosti s ručením obmedzeným môžu byť fyzické i právnické osoby. Spoločnosť môže byť založená i jednou osobou.

Pri zakladaní s.r.o. je tak základným úkonom spísanie spoločenskej zmluvy, ktorá upravuje vzťahy medzi jednotlivými spoločníkmi. V prípade, že má s.r.o. iba jedného spoločníka, spisuje sa takzvaná zakladateľská listina.
To znamená, ak chce založiť s.r.o. len jeden z Vás spísali by ste tzv. zakladateľskú listinu.
Ty však píšeš, že ste dvaja, tak založíte s.r.o., ktorá bude mať dvoich spoločníkov a upravíte si svoje vzťahy spoločenskou zmluvou ako som napísala vyššie a túto spoločenskú zmluvu budete podpisovať obidvaja ako dvaja zakladatelia /spoločenskú zmluvu vždy podpisujú všetci zakladatelia, ak ich je viac, nikdy len jeden/.

Spoločnosť s ručením obmedzeným vzniká ako právnická osoba dňom, ku ktorému bola zapísaná do obchodného registra. Týmto dňom nadobúda právnu subjektivitu.
Na to, aby spoločnosť mohla vôbec podnikať žiadate o vystavenie ŽL na s.r.o. ako na daný právny subjekt.
Záver: zakladateľská listina - len v prípade jedného spoločníka
spoločenská zmluva- v prípade viacerých spoločníkov
dezider
17.04.07,16:33
evina, dakujem za odpoved.Mne je jasne co je zakladatelska a spolocenska zmluva a pochopila som, ze v prvom pridade - jeden, druhy pripada - dvaja.Len som si myslela, ze ked bude zakladatelska a bude podpisovat jeden, ze je to jednoduchsie.Ale dakujem za odpoved este raz.
evina
17.04.07,18:30
evina, dakujem za odpoved.Mne je jasne co je zakladatelska a spolocenska zmluva a pochopila som, ze v prvom pridade - jeden, druhy pripada - dvaja.Len som si myslela, ze ked bude zakladatelska a bude podpisovat jeden, ze je to jednoduchsie.Ale dakujem za odpoved este raz.
Potom ale naozaj nechápem, že čo si sa vlastne chcela opýtať?


Som tu novacik a chcem poprosit o pomoc.Chceme zalozit dvaja sro. Musime mat zakladatelsku alebo spolocensku zmluvu? Dakujem za radu.

ludmilla, dakujem.Mam este jednu otazku.Chceme teda zalozit sro a mame zivnost obidvaja, ale iba jeden z nas ma v zivnosti tu profesiu ktoru budeme vykonavat, teda podnikat v nej.Chceme mat vsetky rovnake prava aj povinnosti aj postavenie v spolocnosti.Musi byt teda zakladatelom iba ten , ktory ma tu cinnost v ZL alebo obidvaja mozeme byt? Dakujem

liba2, dakujem to viem.Zdalo sa mi, ze zakladatelska zmluva je jednoduchsia ako spolocenska alebo sa mylim? Mozes poradit a vysvetlit? Diky
josh
17.04.07,18:32
Spisanie zakladatelskej listiny je urcite ovela jednoduchsie, kedze nemusis upravovat vztahy medzi spolocnikmi, valne zhromazdenie, prava a povinnosti spolocnikov atd atd.. Sam so sebou predsa nevy.....bes.
Nechapem ale podstatu otazky, ved predsa je dost podstatne, kolko vas ako spolocnikov bude.
ajobs
17.04.07,19:57
evina, dakujem za odpoved.Mne je jasne co je zakladatelska a spolocenska zmluva a pochopila som, ze v prvom pridade - jeden, druhy pripada - dvaja.Len som si myslela, ze ked bude zakladatelska a bude podpisovat jeden, ze je to jednoduchsie.Ale dakujem za odpoved este raz.

Vzhľadom na typy položených otázok sa domnievam, že celkom nechápeš, čo znamená podnikanie v rámci s.r.o., a už vôbec nie rozdiel medzi jednoosobovou a viacosobovou s.r.o. Prečítaj si Obchodný zákonník, mnoho príspevkov tu na Porade a potom sa pýtaj relevantné veci. Myslím to naozaj v dobrom, pretože poznám ľudí, ktorí začali podnikať v s.r.o., a dodnes nevedia, kde je sever.
dezider
18.04.07,05:54
je pravda, ze som nevedela kde je sever ani sa tym netajim.Ved preto som tu , aby som sa pytala.Dakujem za odpovede.
Beáta Šimoneková
18.04.07,09:26
Prečítala som všetky Vaše postrehy na tému založenia s.r.o.
Mňa by však zaujímalo aj to, ako postupovať v prípade, ak FO, ktorá má ŽL zakladá novú s.r.o., a chce previesť zásoby, neodpísaný majetok, pohľadávky a záväzky do tejto novej s.r.o.
Ďakujem za usmernenie a prajem všetkým pekný deň!
josh
18.04.07,09:36
Prečítala som všetky Vaše postrehy na tému založenia s.r.o.
Mňa by však zaujímalo aj to, ako postupovať v prípade, ak FO, ktorá má ŽL zakladá novú s.r.o., a chce previesť zásoby, neodpísaný majetok, pohľadávky a záväzky do tejto novej s.r.o.
Ďakujem za usmernenie a prajem všetkým pekný deň!
to je uz asi 100krat spomenuta zmluva o prevode podniku.
Killer-miki
18.04.07,14:37
Chcel by som Vas poprosit neviete mi poradit co po novom treba dolozit pri zakladani S.R.O ohladom mista podnikania ?
Mam v podnajme byt, vlastnikom je bytove druzstvo, viete mi povedat ako mozem zaregistrovat s.r.o na adresu trvaleho bydliska ?
liba2
18.04.07,15:28
Chcel by som Vas poprosit neviete mi poradit co po novom treba dolozit pri zakladani S.R.O ohladom mista podnikania ?
Mam v podnajme byt, vlastnikom je bytove druzstvo, viete mi povedat ako mozem zaregistrovat s.r.o na adresu trvaleho bydliska ?
čítaj od príspevku 126 - tam sa hovorí o sídle sro a ako nato :)
Killer-miki
18.04.07,15:33
jj cital som cele ale myslim ze tam sa neriesi /resp. nerozumiem/ to co potrebujem ja, som len v podnajme a vlastnik je bytove druzstvo, mam najomnu zmluvu , ale ako mam ziskat LV ? inak adresa je zaroven moje trvale bydlisko .... DAKUJEM ZA ODPOVED
liba2
18.04.07,16:01
Niečo si z toho vyber.


Zákon č. 19/2007 Z.z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 513/1991 (http://www.porada.sk/autolink.php?id=17&script=showthread&forumid=13) Zb. - zmena od 1.2.2007:

V § 2 ods. 3 sa na konci pripája táto veta: "Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.".
brute
19.04.07,11:36
jj cital som cele ale myslim ze tam sa neriesi /resp. nerozumiem/ to co potrebujem ja, som len v podnajme a vlastnik je bytove druzstvo, mam najomnu zmluvu , ale ako mam ziskat LV ? inak adresa je zaroven moje trvale bydlisko .... DAKUJEM ZA ODPOVED

Vypis z listu vlastnictva ziskas na katastri nehnutelnosti: http://www.kataster.skgeodesy.sk/
Je to volne dostupna informacia, plati sa zan v kolkoch (250,- Sk za vypis na pravne ucely, 100,- Sk za vypis na informacne ucely, nepouzitelny na pravne ukony). Ci staci ten za 100, to neviem.

Suhlas na zriadenie sidla musis ziskat na bytovom druzstve, skus si tam zavolat a potom mozes pre ostatnych napisat postup, cim si musel prejst:cool:
brute
19.04.07,11:51
Este jedna dolezita vec... Neviem, ci moze byt sidlom aj bytovy priestor, alebo musis urcitu cast bytu vynat z bytoveho fondu (kvoli stavebnemu zakonu) a platit zan dan ako za nebytovy priestor.

Otazku som polozil v tomto prispevku, zatial bez odpovede:
http://www.porada.sk/t50194-sidlo-spoloenosti-ako-bytovy-priestor.html
bugino
19.04.07,15:23
Prosim, poradte mi.....
Dostal som Odmietnutie o vykonani zapisu do OR. Jeden z dovodov bol zle formulovana cast o konani konatela:
konateľ je oprávnený v mene spoločnosti konať a podpisovať v celom rozsahu tak, že k písanému alebo tlačenému obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis
Toto som tam mal a v zamietnuti bolo, ze mi tam chyba slovicko SAMOSTATNE.

1. Ako mam opravit tuto cast? Pre info: som jediny konatel.
2. Rovnaka chyba je aj na zakladatelskej listine. Ako je mozne, ze mi to zivnostensky urad uznal a OR zamietol? Co mam teraz robit?


Dakujem za odpovede
josh
19.04.07,17:42
Ja by som robil dodatok k zakladatelskej listine, v ktorom by som to opravil a rovnako by som to opravil aj v navrhu (niektore sudy uz pri namietkach navrh neziadaju, niektore ano). Slovicko :samostatne: mozes dopisat napriklad za slova "spoločnosti konať a podpisovať".
Napisat este uplne znenie a namietky, vsade overit podpisy, dorucit na obchodny register v rovnakom pocte, ako boli dorucene povodne zmluvy.
Peterka
25.04.07,09:35
Este jedna dolezita vec... Neviem, ci moze byt sidlom aj bytovy priestor, alebo musis urcitu cast bytu vynat z bytoveho fondu (kvoli stavebnemu zakonu) a platit zan dan ako za nebytovy priestor.

Otazku som polozil v tomto prispevku, zatial bez odpovede:
http://www.porada.sk/t50194-sidlo-spoloenosti-ako-bytovy-priestor.html
Nie je potrebné vyňať časť bytu z bytového fondu, u založenia s.r.o sa jedná len o súhlas vlastníka bytu.Pre živnosť je potrebné mať spísanú zmluvu o budúcej zmluve o nájme priestorov novej sro, aj v tomto prípade nie je potrebné vyňať z bytového fondu priestor, lebo po vzniku sro sa neuzavrie nájomná zmluva ak bude nájomná zmluva uzatvorené potom samozrejme sa musí časť bytu vyňať z bytového fondu a platiť zvýšená daň z nehnuteľností.
Peterka
26.04.07,05:41
Ahoj Peterka, stačí ak doložíš Súhlas k nájmu a Zmluvu o nájme urobíš neskôr. LV však treba doložiť z dôvodu aby sa vedelo komu patrí nehnuteľnost ku ktorej je Súhlas alebo Zmluva uzatvorená.
Podpis na súhlase musí byť overený ?
Peterka
26.04.07,10:23
Podpis na súhlase musí byť overený ?
Neviete mi poradiť ?
zyx66
06.08.07,15:09
Caute. Chcem Vas poprosit. Vie mi niekto napisat, alebo dat link na prispevok v ktorom je napisane, aky je postup (kam ist, co vybavit, ake tlacivo vypisat - proste komplet postup) pri zakladani s.r.o.? Pametam si, ze raz tu niekto nieco podobne pisal ale neviem to najst. Prosim pomozte mi, je to surne. Dakujem
Aljok
06.08.07,15:13
Aljok
06.08.07,15:20
Pozri aj sem : http://www.porada.sk/t15370-zalozenie-sro.html
Ďalšie informácie získaš v týchto témach založenie spoločnosti
va1ke
07.08.07,07:47
Ahojte, už niekoľko dní sa hrabem na porade a hladám potrebné veci na založenie s.r.o. - viac spoločníkov a s.r.o.-jeden spoločník. Chcem Vás poprosiť aby ste mi odklepli či všetko čo som zistila je o.k. Možno to pomôže aj ostatným.
Založenie s.r.o. - viac spoločníkov
Živnostenský register
1. Spoločenskú zmluvu (tu neviem či stačí kópia alebo musí byť originál)
2.Výpis z registra trestov všetkých zakladateľov
3.Kolok 1.000,-
4. Preukázanie odbornej spôsobilosti
5.Nájomnú zmluvu alebo LV alebo súhlas majiteľov, o povolení so sídlom spoločnosti. V našom prípade bude s.r.o. na adrese kde majitelia nemajú vlastnícke právo. Tak asi nájomná zmluva alebo súhlas majiteľov?
Toto všetko platí aj pri jednoosobovke?
Obchodný register
1. Formulár návrhu na zápis spoločnosti
2.Spoločenskú zmluvu 2X
3. Živnostenský list - 2x overený notárom
4. Vyhlásenie správcu vkladu
5. Podpisový vzor konateľov - notársky overený
6. Kolok vo výške 10.000,- Sk
V prípade jedoosobovky ešte treba:
7. Vyhlásenie, že podnikateľ nie je jediným spoločníkov vo viac ako v troch s.r.o.
Ak je niečo zle alebo niečo chýba prosím doplňte ma alebo opravte. Budem len rada. Tiež sa len učím. Ďakujem
adozo
23.08.07,09:41
Ahojte

Mám nasledovné otázky (založenie sro, kde zakladateľom je sro):

pri založený novej sro čo budeme potrebovať od spoločníka-sro ? (vyhlásenie konateľa spoločnosti, že spoločnosť má viac ako 1 spoločníka, spoločenskú zmluvu, ??? ). Budeme potrebovať aj rozhodnutie valného zhromaždenia, že zakladajú novú spoločnosť? Ak áno ako to má vyzerať, potreboval by som vzor.
vyhlásenie správcu vkladu - kto môže byť v tomto prípade správcom (okrem bánk)?
Ešte sa majú poslať do OR: zakladateľská listina, živnostenský list, podpisový vzor konateľa, nájomnú zmluvu. Niečo som vynechal?
Za skorú odpoveď ďakujem:) .
mokor
24.08.07,09:22
zdravim, vie mi prosím niekto poradiť, dnes som si vyzdvihol zamietnutie navrhu na zapis sro do OR na sude v Trnave kvoli primitivnej chybe v zakladatelskej lisine nie je pri konatelovi uvedene meno, bydlisko a rc. Mam teraz spravit dodatok k ZL ten overit a na sude podat namietku?
simka999
24.08.07,09:47
V zamietnutí by si mal mať vypísané čo potrebuješ doložiť. Podaž namietku a vypísala by som znovu tlačivo návrhu na vklad.
mokor
24.08.07,10:35
v starsich prispevkoch som si vyhladal, ze by som mal spravit dodatok k ZL napisat potom uplne znenie Zl vsetko overit a spolu s namietkou podat na OR. Ak niekto nieco podobne robil v kratkej minulosti mohli by mi poradit "formu" namietky prip. aj dotaktu k ZL? dak
liliene
27.08.07,19:59
Ahojte, už niekoľko dní sa hrabem na porade a hladám potrebné veci na založenie s.r.o. - viac spoločníkov a s.r.o.-jeden spoločník. Chcem Vás poprosiť aby ste mi odklepli či všetko čo som zistila je o.k. Možno to pomôže aj ostatným.
Založenie s.r.o. - viac spoločníkov
Živnostenský register
1. Spoločenskú zmluvu (tu neviem či stačí kópia alebo musí byť originál)
2.Výpis z registra trestov všetkých zakladateľov
3.Kolok 1.000,-
4. Preukázanie odbornej spôsobilosti
5.Nájomnú zmluvu alebo LV alebo súhlas majiteľov, o povolení so sídlom spoločnosti. V našom prípade bude s.r.o. na adrese kde majitelia nemajú vlastnícke právo. Tak asi nájomná zmluva alebo súhlas majiteľov?
Toto všetko platí aj pri jednoosobovke?
Obchodný register
1. Formulár návrhu na zápis spoločnosti
2.Spoločenskú zmluvu 2X
3. Živnostenský list - 2x overený notárom
4. Vyhlásenie správcu vkladu
5. Podpisový vzor konateľov - notársky overený
6. Kolok vo výške 10.000,- Sk
V prípade jedoosobovky ešte treba:
7. Vyhlásenie, že podnikateľ nie je jediným spoločníkov vo viac ako v troch s.r.o.
Ak je niečo zle alebo niečo chýba prosím doplňte ma alebo opravte. Budem len rada. Tiež sa len učím. Ďakujem


OPRAVA - DOPLNENIE:
pre Živn. úrad treba
- spol. zmluvu ORIGINAL
- výpis RT konateľov (nie spoločníkov)
- LV v každom prípade - neoverená kópia + originál k
nahliadnutiu - bezohľadu na to, či sa pripája nájom. zmluva,prehlásenie atd.

pre OR:
- vyhl. správcu vkladu - tiež NOT. OVERIŤ
- nájom. zmluvu, z ktorej vyplýva povolenie pre sídlo s.r.o.

Toľko moje znalosti. JE však možné, že som na niečo zabudla... nech ma doplní, kto môže. Ďakujem.
liliene
27.08.07,20:07
zdravim, vie mi prosím niekto poradiť, dnes som si vyzdvihol zamietnutie navrhu na zapis sro do OR na sude v Trnave kvoli primitivnej chybe v zakladatelskej lisine nie je pri konatelovi uvedene meno, bydlisko a rc. Mam teraz spravit dodatok k ZL ten overit a na sude podat namietku?

Novy NAvrh by som urcite nedavala (tj. usetris 2000,- Sk) .
Podavanie namietok pokial viem akceptuju bez noveho Navrhu a je to bezplatne.( Len pozor na termin do 15 dni). Ako prilohy k námietke by som dala ZL-úplné znenie + uznesenie VZ, ktorým sa opraví príslušný bod ZL ( keďže ide o 1-osobovu sro, jediný spoločník zrejme je aj konateľom, ktorý vykonáva pôsobnosť VZ.)
Overovať nič netreba.

VEľa šťastia.
JarkaL
05.09.07,06:05
Pri založení s.r.o. jednoosobovej, spoločník je zároveň aj konateľom je treba aj vyhlásenie podľa §136?
FAA
05.09.07,06:29
31.7.2007 Zápis SRO – podklady potrebné pre zápis do OR pri voľnej živnosti




Počet ŽRSR ORSR

Návrh na zápis 1 1
zakladatelska listina (1x do zb.listin) 3 1 2
podp.vzor konateľa (1x do zb.listin) 2 2
over.kopia zivnost.opravn.(1xdo zb.l.) 2 2
Vyhlásenie zakladateľa 105§ 1 1
Vyhlásenie zakladateľa 136§ 1 1
Prehlásenie správcu vkladu 1 1
Výpis z registra trestov 2 1 1
List vlastníctva, nájomná zmluva 2 1 1
Ustanovenie do funkcie 2 2
Oznámenie o živnosti 1 1
súhlas so zriadením sídla od majiťeľa 2 1 1

nejak sa mi to pomiešalo, tak prikladám súbor.
JarkaL
05.09.07,07:06
Nemyslíš náhodou §105 a nie §112?
Inak ďakujem za rýchlu reakciu.
FAA
05.09.07,07:50
Nemyslíš náhodou §105 a nie §112?
Inak ďakujem za rýchlu reakciu.

Áno, máš pravdu, už som to opravil.
pony
10.09.07,15:51
našiel by sa nieko, kto by mi mohol poskytnúť vzor zakladateľskej listiny pri založení 1-osobovej sro.
Ďakujem


Ak si nasiel vzor zakladatelskej listiny pre zalozenie 1-osobovej s.r.o., mohol by si mi ho prosim poskytnut?

Dakujem.
JarkaL
10.09.07,15:58
Pozri prílohu.

Pozor, v čl. 10 je preklep v 1.vete. Má tam byť: Spoločnosť pri svojom vzniku nevytvorila rezervný fond. Po zavesení už priamo v súbore to neviem zmeniť.
JarkaL
25.09.07,07:47
31.7.2007 Zápis SRO – podklady potrebné pre zápis do OR pri voľnej živnosti





Počet ŽRSR ORSR




Návrh na zápis 1 1
zakladatelska listina (1x do zb.listin) 3 1 2
podp.vzor konateľa (1x do zb.listin) 2 2
over.kopia zivnost.opravn.(1xdo zb.l.) 2 2
Vyhlásenie zakladateľa 105§ 1 1
Vyhlásenie zakladateľa 136§ 1 1
Prehlásenie správcu vkladu 1 1
Výpis z registra trestov 2 1 1
List vlastníctva, nájomná zmluva 2 1 1
Ustanovenie do funkcie 2 2
Oznámenie o živnosti 1 1
súhlas so zriadením sídla od majiťeľa 2 1 1

nejak sa mi to pomiešalo, tak prikladám súbor.

Minulý týždeň som podala návrh na zápis jednoosobovej s.r.o., ale vyhlásenie zakladateľa podľa par.136 som nedala (nebolo by pravdivé). Prešlo to aj bez toho, s.r.o. je na svete.
josh
25.09.07,09:05
Minulý týždeň som podala návrh na zápis jednoosobovej s.r.o., ale vyhlásenie zakladateľa podľa par.136 som nedala (nebolo by pravdivé). Prešlo to aj bez toho, s.r.o. je na svete.
hehe, obchodny register pochybil (ake i/y je po b?), nemalo by to byt zapisane.
bredikova
25.09.07,10:27
Práve som sa chcela na vyhlásenie podľa §136 spýtať. Pred rokom som zakladala s.r.o. a vtedy ho nebolo treba. Teraz idem znova zakladať jednoosobovú s.r.o. a zas som nalašla v postupoch, že to vyhlásenie treba dať. V tomto prípade by tiež nebolo pravdivé. Tak má byť alebo namá byť? Prosím poraďte.
JarkaL
25.09.07,12:07
Asi to závisí od toho, kto tie doklady posudzuje. Toto bolo v BA. Vyhlásenie nie je problém doložiť, u nás by to bola len formalita. Predsa spoločník(zároveň konateľ), ktorý má už rok živnosť, je nezruší len kôli tomu, že niektoré činnosti v s.r.o. sú rovnaké. Josh, dúfam, že teraz už register firmu nezruší.

Pochybil
Pochybyl

Keď som si nie istá, tak si slovo napíšem a rozhodnem sa potom, aké i/y. Myslím, že to máš dobre-pochybil. Rozhodne to vyzerá lepšie, ako pochybyl.
anithocka
04.10.07,10:14
Môže mi poradit, kde vsade sa mame ako firma s.r.o. registrovat po zalozeni spolocnosti /soc. poist., zdravotne?/. Na danovou urade som sa uz registrovala ako dobrovolny platca DPH a teraz cakam na priradenie DIC, a chcela by som ziskat este DIC DPH ako na to? kto mi poradi? dakujem za radu.
liba2
04.10.07,11:38
Môže mi poradit, kde vsade sa mame ako firma s.r.o. registrovat po zalozeni spolocnosti /soc. poist., zdravotne?/. Na danovou urade som sa uz registrovala ako dobrovolny platca DPH a teraz cakam na priradenie DIC, a chcela by som ziskat este DIC DPH ako na to? kto mi poradi? dakujem za radu.
Na DÚ sa firma zaregistruje ako platiteľ dane zo závislej činnosti keď začne zamestnávať dohodára alebo zam-ca na pracovný pomer.
Do ZP sa zaregistruje keď začne zamestnávať zamestnancov na PP.
Do SP sa zaregistruje už vtedy keď zamestná dohodára.
bredikova
04.10.07,13:07
Môže mi poradit, kde vsade sa mame ako firma s.r.o. registrovat po zalozeni spolocnosti /soc. poist., zdravotne?/. Na danovou urade som sa uz registrovala ako dobrovolny platca DPH a teraz cakam na priradenie DIC, a chcela by som ziskat este DIC DPH ako na to? kto mi poradi? dakujem za radu.


Ak si sa zaregistrovala ako dobrovoľný plátca DPH bude ti pridelené IČ DPH. DIČ a IČ DPH sú rovnaké , líšia sa len , že IČ DPH má pred číslom SK.
anithocka
04.10.07,16:07
ale ked som bola sa prihlasit na DU tak mi povedali ze ak chcem dostat DIČ DPH tak musim odovzdat fakturu ako to je v skutocnosti je? pretoze vsade mi inac vravi a neviem ako postupovat :( vzhladom na to, ze podnikam s cechmi ktoru su platcovia DPH v cechach tak som sa rozhodla aj ja ze sa stanem platcom DPH kvartalnym zatial co sa zmeni urcite na mesacneho. ach dufam, ze mi tu niekto poradi! dakujem za radu

PS: aspon viem, ze sa moezm spolahnut na poradu :) pekny vecer
anithocka
04.10.07,16:13
no chcem sa urcite stat platcom DPH kedze podnikam s cechmi ktory na tom trvaju ale vravelmi mi na DU ze DIC DPH mi priradia iba vtedy ked im odovzdam kopiu prvej vystavenej faktury, tak ako ju mam vystavit ked nemam DIC DPH a mam ju vystavit uz aj z DPH? na DU mi vsade inac vravi a uz som z toho zufala :( kto mi poradi
..a este jedna otazocka ked zacnem uctovat naklady na zriadenie uctujem ich dnom zapisu do obchodneho regisra alebo dnom vznku? a mozem si uplatnit tam DPH? a ked zakladam s.r.o. musim si kupit novy softver na uctovnictvo alebo mozem uctovat v tom ktory som mala na zivnost este zakupeny ale nebol pouzivany vobec? ja viem vela otazok ale ta verim, ze tu najdem pomoc na moje problemy
...mozno pre niekoho banalne ale ja som este nikdy nezakladala ziadnu firmu a neviem ako sa ponhut dalej, dakujem
evina
04.10.07,16:20
ale ked som bola sa prihlasit na DU tak mi povedali ze ak chcem dostat DIČ DPH tak musim odovzdat fakturu ako to je v skutocnosti je? pretoze vsade mi inac vravi a neviem ako postupovat :( vzhladom na to, ze podnikam s cechmi ktoru su platcovia DPH v cechach tak som sa rozhodla aj ja ze sa stanem platcom DPH kvartalnym zatial co sa zmeni urcite na mesacneho. ach dufam, ze mi tu niekto poradi! dakujem za radu

PS: aspon viem, ze sa moezm spolahnut na poradu :) pekny vecer

V prvom rade sa registruješ ako daňovník /platiteľ dane z príjmu... o obdržíš DIČ = daňové identifikačné číslo.

Tou faktúrou mala pracovníčka DÚ pravdepodobne na mysli uvedenie obratu /žiada sa uvedenie pri registrácii/. Povinná registrácia za platiteľa je pri dosiahnutí obratu 1.5 mil. SK za 12 po sebe nasledujúcich mesiacov.
Ty sa registruj podľa paragrafu 4 odst . 4 a vyplň tak tlačivo a podaj:

4/ Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.
5/ Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len "platiteľ"); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Po registrácii za platiteľa obdržíš IČ DPH , t.j. identifikačné číslo pre DPH.

Sú to dve rozdielne čísla DIČ máš ako daňovník po celú dobu podnikania a IČ DPH počas obdobia, kedy si platiteľom DPH.
liba2
05.10.07,03:58
anithocka
Pri dobrovoľnej registrácii za platiteľa DPH je možné sa preukázať (namiesto faktúry) napríklad zmluvou o budúcej zmluve, zmluvou o obchodnej spolupráci, kúpnou zmluvou a pod. (moja skúsenosť), ktorou preukážeš, že už ako firma konáš a po registrácii ti vzniknú aj povinnosti platiteľa DPH; proste že tá registrácia nebude len formálna záležitosť.
anithocka
05.10.07,08:24
ach jaj ale oni trvaju na fakture ale uz sme to zriesili nastasie
..dakujem vsetkym skvelym ludom ktory mi pomohli pri zaciatku podnikania
ajobs
05.10.07,20:46
ach jaj ale oni trvaju na fakture ale uz sme to zriesili nastasie
..dakujem vsetkym skvelym ludom ktory mi pomohli pri zaciatku podnikania


Urob to tak, ako ti radí Evina v príspevku č.196 - neviem, prečo by DÚ vyžadoval faktúru - ak chceš, musia ťa zaregistrovať ako platiteľa DPH.
liba2
05.10.07,22:54
Urob to tak, ako ti radí Evina v príspevku č.196 - neviem, prečo by DÚ vyžadoval faktúru - ak chceš, musia ťa zaregistrovať ako platiteľa DPH.
S tou faktúrou je to tak, že skutočne ju DÚ požaduje doložiť k žiadosti o registráciu (moja skúsenosť z júla t.r.). Ponúkla som zmluvu o budúcej zmluve... a stačilo aj to.
Orsz
06.10.07,04:04
S tou faktúrou je to tak, že skutočne ju DÚ požaduje doložiť k žiadosti o registráciu (moja skúsenosť z júla t.r.). Ponúkla som zmluvu o budúcej zmluve... a stačilo aj to.

Aj ja mám takúto skúsenosť - ja som dala kópiu predfaktúry od dodávateľa a dve zmluvy o budúcej zmluve a bez problémov hneď firmu bez ďalších otázok zaregistrovali ako platcu DPH.
anithocka
08.10.07,18:55
no musim vam tu odporovat troska pretoze ja som bola dnes na DU konecne odovzdat im podklady aby ma zaregistrovali ako platcu DPH a nechceli prijati iny doklad iba fakturu ktora musela byt vystavena bez DPH, s pridelenym DIC, ale nemohla som tam uviest IC DPH pricom to nedava logiku pretoze doklad o pridelenom DIC este stale nemam ...proste nechapem kde je tu logika ...asi to zavisi aj od povahy cloveka podla mna inac si to vysvetlit neviem
evina
08.10.07,19:02
no musim vam tu odporovat troska pretoze ja som bola dnes na DU konecne odovzdat im podklady aby ma zaregistrovali ako platcu DPH a nechceli prijati iny doklad iba fakturu ktora musela byt vystavena bez DPH, s pridelenym DIC, ale nemohla som tam uviest IC DPH pricom to nedava logiku pretoze doklad o pridelenom DIC este stale nemam ...proste nechapem kde je tu logika ...asi to zavisi aj od povahy cloveka podla mna inac si to vysvetlit neviem


Bolo by dobré, keby sa moderátorom podarilo /neviem, či to ide/ tú časť o DPH presunúť do DPH.

Áno máš pravdu, závisí to od ľudí, na niektorých DÚ to nepožadujú, lebo vedia, že ak sa založila s.r.o. tak asi nie za účelom neekonomickej činnosti, a na niektorých to žiadajú, lebo bohužiaľ u nás je to tak - nejednotnosť DÚ.
§3 zákona o DPH
2/ Ekonomickou činnosťou (ďalej len "podnikanie") sa rozumie každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem a ktorá zahŕňa činnosť výrobcov, obchodníkov a dodávateľov služieb vrátane ťažobnej, stavebnej a poľnohospodárskej činnosti, činnosť vykonávanú ako slobodné povolanie podľa osobitných predpisov, duševnú tvorivú činnosť a športovú činnosť. Za podnikanie sa považuje aj využívanie hmotného majetku a nehmotného majetku na účel dosahovania príjmu z tohto majetku; ak je majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, považuje sa jeho využívanie na účel dosahovania príjmu za podnikanie v rovnakom pomere u každého z manželov, ak sa manželia nedohodnú inak.
tetuška
17.11.07,21:12
Som vo veci zakladania s.r.o. nová a tak by som potrebovala radu. Traja ľudia chcú založiť s.r.o.,všetci traja tam chcú byť konatelia. Fakturovať budú jednej firme za vykonanie služby,otázka znie: majú sa všetci v tej s.r.o. zamestnať aby mali nejaký plat,lebo oni si tú fakturovanú sumu potom chcú podeliť ako výplatu. Ďalšia otázka je,aké odvody budú platiť keď sa nezamestnajú v s.r.o. a aký bude ich plat keď budú kontelia? Mali by mať nejakú mandátnu zmluvu,aby si mohli vyplácať z tej fakturovanej sumy? alebo ako to vlastne urobiť,aby konatelia mali mesačný príjem z toho a ako odvodovo budú zaťažení? všetci majú teraz ŽL ako FO. Za rady veľmi pekne ďakujem.
Zoltán Kovács
17.11.07,21:14
Som vo veci zakladania s.r.o. nová a tak by som potrebovala radu. Traja ľudia chcú založiť s.r.o.,všetci traja tam chcú byť konatelia. Fakturovať budú jednej firme za vykonanie služby,otázka znie: majú sa všetci v tej s.r.o. zamestnať aby mali nejaký plat,lebo oni si tú fakturovanú sumu potom chcú podeliť ako výplatu. Ďalšia otázka je,aké odvody budú platiť keď sa nezamestnajú v s.r.o. a aký bude ich plat keď budú kontelia? Mali by mať nejakú mandátnu zmluvu,aby si mohli vyplácať z tej fakturovanej sumy? alebo ako to vlastne urobiť,aby konatelia mali mesačný príjem z toho a ako odvodovo budú zaťažení? všetci majú teraz ŽL ako FO. Za rady veľmi pekne ďakujem.

Do pozornosti ti dávam nasledujúcu tému:

http://www.porada.sk/t57731-konatel-prijem-odvody.html
Glad
26.11.07,13:56
Je to vsetko zaujimave co sa tu dozvedam ale poprosil by som ak by ste boli ochotny zverejnit aj zakladatelsku listinu ak zakladaju s.r.o. dve osoby a jedna sa konkretne o dopravnu firmu.dakujem
Floppy1
19.12.07,22:15
Je to vsetko zaujimave co sa tu dozvedam ale poprosil by som ak by ste boli ochotny zverejnit aj zakladatelsku listinu ak zakladaju s.r.o. dve osoby a jedna sa konkretne o dopravnu firmu.dakujem
zakladatelskou listinou sa zaklada jednoosobova s.r.o. Ak su dvaja musi uz ist o spolocensku zmluvu. Skus to tu vyhladat, urcite najdes.
KEJKA
19.12.07,22:41
Je to vsetko zaujimave co sa tu dozvedam ale poprosil by som ak by ste boli ochotny zverejnit aj zakladatelsku listinu ak zakladaju s.r.o. dve osoby a jedna sa konkretne o dopravnu firmu.dakujem
ak s.r.o. zakladajú dvaja, nespíšu zakladateľskú listinu ale spoločenskú zmluvu. Dovolím si poznámku, že aj toto je tu x-krát vysvetlené, takže treba preštudovať vybrané témy, alebo príslušné zákony, ako sa komu páči a vyhovuje.
A po druhé,.... ak niekto chce podnikať je to SAMOSTATNÁ činnosť, bude musieť samostatne uzatvárať rôzne zmluvy, takže minimálne si v tej spúste príspevkov na Porade treba nájsť vzor dokumentu a nie očakávať, že dostane všetko na tácke.
barborka.gsm
20.12.07,12:46
dobrý den
vie mi niekto poradit ci pri zakladaní pobocky ltd na slovensku si musim vytvorit novú zivnost alebo môzem pobocku zalozit uz na existujúcu zivnost.
dakujem
Zoltán Kovács
20.12.07,12:49
dobrý den
vie mi niekto poradit ci pri zakladaní pobocky ltd na slovensku si musim vytvorit novú zivnost alebo môzem pobocku zalozit uz na existujúcu zivnost.
dakujem

To ltd naznačuje, že ide o zahraničnú osobu (spoločnosť). Tá pobočka bude iba organizačná zložka, alebo samostatná právnická osoba, teda s.r.o. s 100% vlastníkom ltd?
barborka.gsm
20.12.07,14:19
je to limited založená v GB ale tam podnikat nebudem.podnikat chcem na slovensku.a bude tu vytvorená organizacna zlozka a platit dph chcem tiez v sr.
KEJKA
20.12.07,14:24
založíš org.zložku, zapíše sa do OR, ty ako osoba nebudeš mať živnosť.....budeš čo? riaditeľka? asi......
OZ zaregistruješ za platiteľa DPH podľa sídla v SR.
barborka.gsm
20.12.07,14:31
ok kejka cize svoju terajsiu zivnost si mam zrusit?na zapisanie do or potrebujem tiez zivnostenský list tak si mam vybavit novy?
slavky
02.01.08,22:33
Tu je lopatistické vysvetlenie:
1. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a NEBUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia IBA zdravotné poistenie z výšky odmeny, ktorú dostávajú (môže to byť aj menej ako minimálna mzda). Potom s.r.o. platí 10% z výšky odmeny (správne "z vymeriavacieho základu=VZ"), konatelia platia 4% z VZ,
2. ak spoločníci budú zároveň aj konateľmi a BUDÚ mať pracovnú zmluvu so svojou s.r.o., potom platia VŠETKY odvody (do ZP a SP) zo svojho VZ.
Ak majú okrem pracovnej zmluvy aj mandátnu zmluvu (alebo zmluvu o výkone funkcie konateľa), a jej plnenie je 0 Sk, potom neplatia žiadne ďalšie odvody.
Caute poradaci, preberalo sa toho tolko, ze uz mam z toho uplny miz -maz. Moze sa mi teda niekto este k tomuto vyjadrit?

Nechapem, aky je rozdiel byt spolocnikom a zaroven konatelom SRO a nemat pracovnu zmluvu a na druhej strane byt spolocnikom, byt konatelom, mat pracovnu zmluvu a zaroven mat mandatnu zmluvu a jej plnenie 0. Aky to ma vyznam. Ved ide o dosiahnutie toho isteho ciela a to platenie dane len do Zdravotnej poistovne.

je v tom nejaky rozdiel? Poradte pls. Ideme zakladat SRO dvaja a chceme viediet co je najlepsie. Kazdopadne budeme len dvaja, vsetku cinnost si budeme vykonavat sami. Chceme byt odbremeneni aspon prvy rok zbytocnym odvodom.

Dakujem
KEJKA
03.01.08,07:41
ok kejka cize svoju terajsiu zivnost si mam zrusit?na zapisanie do or potrebujem tiez zivnostenský list tak si mam vybavit novy?
aj org.zložka potrebuje živn.list. Vybav ho, zapíš do OR.
Či si ty chceš zrušiť živnosť alebo nie...to už za závisí od Tvojho rozhodnutia.
slavky
05.01.08,22:21
Pan Mihal, alebo kto vie poradit

Pisali ste toto

Pre Fany -
konateľ s.r.o., ktorý nemá pracovnú zmluvu a poberá nejakú odmenu z s.r.o. za prácu konateľa, neplatí z tejto odmeny sociálne poistenie. Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%.
To že neplatí sociálne, má samozrejme svoje negatívne dôsledky - nebežia mu "roky" pre starobné poistenie, nemá nárok na nemocenské atď.

Ak môžem poradiť, "top" nastavenie výšky odmeny je presne 3040 Sk mesačne - platí sa spolu 14% na zdravotné, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu a k tomu ešte spĺňa podmienku nároku na daňový bonus...


Mozte ma skusit trosku usmernit v tomto? Ideme si dvaja otvorit s.r.o. a obaja budeme konatelia pracujuci za odmenu. Tym padom, ako ste pisali, sro aj konatelia budu mat len odvodovu povinnost do zdravotnej poistovne, žiadne sociálne, nulová daň z príjmu ( toto tiez plati, lebo pocul som aj ze dan z prijmu sa platit musi, s tym,ze na konci roka sa poda danove priznanie a dan bude vratena. Ako to teda je.
Akou zmluvou sa zaruci, stanovi tato odmena konatelovi? Mandatnou? Ak ano? Nie je mandatna zmluva len na jednu neopakovatelnu sa cinnost?

este doplnujuca otazka: toto naozaj plati?
Platí sa len zdravotné poistenie a to najmenej zo základu 3000 Sk mesačne - konateľ 4%, s.r.o. ako "zamestnávateľ" 10%,
lebo cital som, ze je mozne si dat aj odmenu 1000 sk a z tej odvies do zdravotnej poistovne?

Dakujem
nextone
05.01.08,23:11
Nebude potom lepšie byť konateľmi bez odmeny?
slavky
06.01.08,08:41
Konatel bez odmeny nie je pre nas najlepsia volba. Opravte ma ak sa mylim, ale potom by sme si museli platit do zdravotnej poistovne to minimum tych 700 nieco ako dobrovolne nezamestani.
slavky
06.01.08,08:49
Pardon, teraz je to uz trosku viac :)... ale kazdopadne podstata je v tom, ze ak by sme si dali 1000 odmenu, tak by sme platili do zdravotnej len 140 sk, len ako to osetrit. Akou zmluvou. A co s tou danou z prijmu
liba2
06.01.08,09:40
Pardon, teraz je to uz trosku viac :)... ale kazdopadne podstata je v tom, ze ak by sme si dali 1000 odmenu, tak by sme platili do zdravotnej len 140 sk, len ako to osetrit. Akou zmluvou. A co s tou danou z prijmu
Mandátnou zmluvou.
Pre daň z príjmu uplatňuješ nezdaniteľnú čiastku ak sa neuplatňuje u iného zamestnávateľa, resp. ak nejde o poberateľa starobného dôchodku, t.j. daň bude 0 Sk.
ajobs
06.01.08,10:25
Pardon, teraz je to uz trosku viac :)... ale kazdopadne podstata je v tom, ze ak by sme si dali 1000 odmenu, tak by sme platili do zdravotnej len 140 sk, len ako to osetrit. Akou zmluvou. A co s tou danou z prijmu


Ale môže byť aj odmena 1 SKK, potom odvod do ZP je 1 SKK (ako zamestnávateľ) a 1 SKK (ako konateľ). Čiže suma sumarum 2 SKK.
slavky
06.01.08,12:06
Viete mi dat priklad mandatnej zmluvy , ktora by osetrovala tuto moznost? Ze ja ako spolocnik a zaroven konatel budem poberat od svojej spolocnosti len odmenu za vykonanu pracu?

Dakujem
Ajuška
06.01.08,14:35
Ale môže byť aj odmena 1 SKK, potom odvod do ZP je 1 SKK (ako zamestnávateľ) a 1 SKK (ako konateľ). Čiže suma sumarum 2 SKK.

...toto platí aj v prípade spoločníka s odmenou, pokiaľ mu nebeží ZP (ani SP) zo žiadneho iného dôvodu?? Nie je zo zákona povinnosť v súbehu - minim. VZ minimálna mzda??? ...:mee:...ece mám problém ako splniť prihlasovaciu podmienku do ZP - prihláška s.r.o. ako zamestnávateľa... a... a... oznámenie poistenca/platiteľa ?? - konkrétne SZP nevychádza mi NIĆ správne uviesť v kóde...:rolleyes:...
Zoltán Kovács
06.01.08,14:53
...toto platí aj v prípade spoločníka s odmenou, pokiaľ mu nebeží ZP (ani SP) zo žiadneho iného dôvodu?? Nie je zo zákona povinnosť v súbehu - minim. VZ minimálna mzda??? ...:mee:...ece mám problém ako splniť prihlasovaciu podmienku do ZP - prihláška s.r.o. ako zamestnávateľa... a... a... oznámenie poistenca/platiteľa ?? - konkrétne SZP nevychádza mi NIĆ správne uviesť v kóde...:rolleyes:...

Riešil som to v 11/2007 ako konateľskú odmenu. A do hromadného oznámenia zamestnávateľa som uviedol kód zamestnanec, a iba na 1 deň. A poisťovňa (SZP) to akceptovala.
ajobs
07.01.08,21:43
...toto platí aj v prípade spoločníka s odmenou, pokiaľ mu nebeží ZP (ani SP) zo žiadneho iného dôvodu?? Nie je zo zákona povinnosť v súbehu - minim. VZ minimálna mzda??? ...:mee:...ece mám problém ako splniť prihlasovaciu podmienku do ZP - prihláška s.r.o. ako zamestnávateľa... a... a... oznámenie poistenca/platiteľa ?? - konkrétne SZP nevychádza mi NIĆ správne uviesť v kóde...:rolleyes:...

Áno, platí to. Nie je povinnosť mať žiadny minimálny VZ - minimálny VZ naviazaný na minimálnu mzdu sa vzťahuje iba na zamestnanca.
slavky
08.01.08,21:09
Chcel by som sa spytat. Ak si spravime ako spolocnici a zaroven aj konatelia zmluvu o vykone funkcie konatela, treba tuto zmluvu niekde predlozit, alebo ostava len v archive s.r.o.? :confused:
liba2
09.01.08,06:08
Chcel by som sa spytat. Ak si spravime ako spolocnici a zaroven aj konatelia zmluvu o vykone funkcie konatela, treba tuto zmluvu niekde predlozit, alebo ostava len v archive s.r.o.? :confused:Zmluva o výkone funkcie konateľa sa uzatvára s konateľom. Postupujete podľa internej smernice a vzťahuje sa na ňu asi taký istý režim ako na pracovnú zmluvu (t.j. osobný spis, mzdová agenda)
slavky
09.01.08,08:16
Zdravim,

Este by som sa chcel spytat. Nema niekto najnovies info, alebo skusenost, co vsetko je potrebne doniest na OR pri zapise (ake domumenty)? Prave som volal na OR, no bohuzial nie su ochotni tieto info poskytnut. Vraj mam s tym ist za pravnikom. To je pekne,ze clovek si plati dane, potom nieco potrebuje a oni ho poslu ku dalsiemu, aby si zaplatil.

To co ja momentalne viem je, ze treba:
2x spolocensku zmluvu ( podpisanu pred notarom)
2x kopia zivnostenskeho listu ( overena notarom)
2x vyhlasenie spravcu vkladu ( podpisany pred notarom)
LV a suhlas vlastnika o vyuzivani priestorov na ucely podnikania

Je to vsetko alebo treba este nieco?
Cecilia
09.01.08,08:29
Zdravim,

Este by som sa chcel spytat. Nema niekto najnovies info, alebo skusenost, co vsetko je potrebne doniest na OR pri zapise (ake domumenty)? Prave som volal na OR, no bohuzial nie su ochotni tieto info poskytnut. Vraj mam s tym ist za pravnikom. To je pekne,ze clovek si plati dane, potom nieco potrebuje a oni ho poslu ku dalsiemu, aby si zaplatil.

To co ja momentalne viem je, ze treba:
2x spolocensku zmluvu ( podpisanu pred notarom)
2x kopia zivnostenskeho listu ( overena notarom)
2x vyhlasenie spravcu vkladu ( podpisany pred notarom)
LV a suhlas vlastnika o vyuzivani priestorov na ucely podnikania

Je to vsetko alebo treba este nieco?

Ja ešte dávam
2x podpisový vzor konateľov - /niekde sa hovorí, že 1x, dávam overený/

Súhlas so zriadením sídla alebo nájomnú zmluvu som vždy dávala bez LV
slavky
09.01.08,09:07
Niekde som cital tu na porade, ze podpisovy vzor nie je potrebne, kedze je uz overeny a sucastou spolocenskej zmluvy, tu tiez podpisuju konatelia.

Vie to niekto na 100%???

Citam tu este jeden postup pre zalozenie s.r.o. a vraj je potrebne aj Tlačivo s overenými podpismi, je to pravda?
helas
09.01.08,09:48
My sme zakladali s.r.o. minulý rok v júli a nedávali sme podpisový vzor
slavky
09.01.08,11:09
Diky moc, a co s tou formou, ktoru treba vypisat ako ziadost o zapisanie na obchodny register. Treba ju podpisat pred notarom?
nextone
10.01.08,18:51
Ale na tomto linku si ich nájdeš viacej, len si vyber:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=257&page=3&pp=10&highlight=smernica

Je nutné mať vypracovanú internú smernicu v s.r.o.?
beatad
13.01.08,16:42
Ahoj, poraďáci.
Zakladáme sro-čku s manželom, jej sídlo je v mieste nášho bydliska- rodinný dom v bezpod.spoluvl. Musíme do OR doložiť:
1. list vlastníctva - ako starý môže byť?Musí byť originál alebo overená kópia?
2. súhlas vlastníka o využívaní priestorov na podnikanie? Musí byť overený podpis nás oboch?
Koľko krát majú byť odovzdané?
Ďakujem za pomoc.
beatad
13.01.08,17:48
Ešte vás chcem poprosiť.
Vypĺňam v PC návrh na zápis s.r.o. do OR a potrebujem dvakrát list označný ako P7/3, no nedarí sa mi ho vytvoriť. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
peek
13.01.08,22:02
Som na 100% zamestnancom v školstve a rysuje sa mi možnosť popri zamestnaní príležitostne pracovať pre zahraničné firmy (programovanie, analýzy, prieskum, poradenstvo - všetko cez internet) oni so mnou nechcú žiaden zamestnanecký pomer, za svoje služby im vraj mám posielať faktúry, ktoré mi uhradia bankovým prevodom. Aké mám vôbec legálne možnosti takto fungovať? Je nutné si kvôli tomu založiť živnosť alebo s.r.o? Z mnohých debát sa mi tu javí ako optimálne založiť si s.r.o a byť jej jediným konateľom. Aj naďalej chcem zostať na 100%zamestnancom, toto "podnikanie" by som robil iba vo voľnom čase popri zamestnaní a pravdepodobne iba dočasne. Čo sa napr. deje s s.r.o, ktorá po niekoľko rokov nemá vôbec žiadnu aktivitu? Stojí to nejaké prevádzkové náklady? Vďaka za každú radu.
KEJKA
13.01.08,22:35
Som na 100% zamestnancom v školstve a rysuje sa mi možnosť popri zamestnaní príležitostne pracovať pre zahraničné firmy (programovanie, analýzy, prieskum, poradenstvo - všetko cez internet) oni so mnou nechcú žiaden zamestnanecký pomer, za svoje služby im vraj mám posielať faktúry, ktoré mi uhradia bankovým prevodom. Aké mám vôbec legálne možnosti takto fungovať? Je nutné si kvôli tomu založiť živnosť alebo s.r.o? Z mnohých debát sa mi tu javí ako optimálne založiť si s.r.o a byť jej jediným konateľom. Aj naďalej chcem zostať na 100%zamestnancom, toto "podnikanie" by som robil iba vo voľnom čase popri zamestnaní a pravdepodobne iba dočasne. Čo sa napr. deje s s.r.o, ktorá po niekoľko rokov nemá vôbec žiadnu aktivitu? Stojí to nejaké prevádzkové náklady? Vďaka za každú radu.
minimálne každý rok treba urobiť komplet účtovnú závierku a daňové priznanie. Sro bude mať účet a bankové poplatky nie sú malé.
sro je v tvojom prípade vhodnejšia forma, je to právne čistejšie.
Treba však zvážiť výšku príjmov, lebo ak by šlo o malé sumy 10-40 tis.Sk, tak to by asi nestálo zato.
beatad
14.01.08,11:17
Ešte vás chcem poprosiť.
Vypĺňam v PC návrh na zápis s.r.o. do OR a potrebujem dvakrát list označný ako P7/3, no nedarí sa mi ho vytvoriť. Vie mi niekto poradiť? Ďakujem
Už som na to prišla.:)
tukulino
14.01.08,15:28
Ahojte,

po prestudovani zakonov a porady mam predbezne pripravene vytvorenie s.r.o. V suvislosti s predchadzajucou otazkou by som Vas poziadat o

okomentovanie. Berme to ako modelovu situaciu.


1. Zakladam s.r.o ako jediny spolocnik a konatel.


2. Som okrem toho riadne zamestnany na HPP (pocas celeho tohoto kalendarneho roka), kde odvadzam vsetky odvody a dane. Ako konatel budem

mat mandatnu zmluvu o vykone funkcie bez odplaty. Pripadny zisk spolocnosti mozem dat na konci roka po zdaneni nechat vyplatit ako

podiel na zisku pre spolocnika. Kedze nie je predmetom zdanenie, neuvadzam do DP podavaneho zamestnavatelom.


3. Nehlasim sa kvoli s.r.o do socialnej ani zdravotnej poistovne. Nemam povinnost buduci rok podavat ani RZZP, pokial do konca

kalendarneho roka zostavam zamestnany u aktualneho zamestnavatela.


4. Kedze ide o predaj SW na zaklade zmluvy s autorom, nepotrebujem zatial prevadzku, teda ziadnu nevytvaram, nehlasim na zivnostensky

urad, hygienu, BOZP, ziadna inspekcna kniha.


5. A kedze nemam zamestnanca, vypalne nebude mat zo mna ani Pracovna zdravotna sluzba.

V com som v omyle?
Danila
14.01.08,17:42
Si šikovný a nádejný budúci podnikateľ. A ak si to ešte aj všetko napíšeš, okolkuješ a pošleš tak si práve zarobil nejakú tú tisícku.:)
evina
14.01.08,18:20
K inšpekčnej knihe - viete, že

platnosť živnostenského zákona 455/1991 Z.Z. v znení neskorších predpisov do 1.10.2007
§30 bod
6/ V prevádzkarni a na trhovom mieste musí byť inšpekčná kniha autorizovaná živnostenským úradom, do ktorej kontrolné, inšpekčné a dozorné orgány vykonávajú záznamy a zapisujú prípadné zistenia a prijaté opatrenia. Platí to aj v prípade, ak podnikateľ zriadi združenú prevádzkareň alebo viac prevádzkarní v priestoroch, ktoré majú spoločné súpisné číslo a orientačné číslo. Náležitosti inšpekčnej knihy, spôsob jej autorizácie a podrobnosti o údajoch do nej zapisovaných upraví všeobecne záväzným právnym predpisom Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky.

novela zákonom č. 358/2007 platnosť od 1.10.2007
§30 bod
(6) Zrušený zákonom č. 358/2007 Z.z.
tukulino
15.01.08,09:17
Vdaka za nazor a podporu. Vsetko dobre...
slavky
17.01.08,18:55
Zdravim vsetkych,

Mam taku dilemu potom co som si tu precital z jednej smernice O nároku cestovných výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti nasledovne:

Pracovnou cestou výdavkov osôb, ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov obchodnej spoločnosti (ďalej len „účastník PC“) sa na účely tejto smernice v zmysle § 2 ods.1 zákona o cestovných náhradách č.283/2002 Z.z. rozumie doba pracovnej cesty z miesta ich pobytu, aj v zahraničí do sídla obchodnej spoločnosti (t.j. doba od nástupu uvedených osôb na cestu za účelom plnenia činnosti vyplývajúcich z ich osobitného postavenia – valné zhromaždenie spoločníkov, funkcia konateľa, do miesta sídla obchodnej spoločnosti, vrátane výkonu práce v tomto mieste, do návratu účastníka PC z tejto cesty).

Zákon č.283/2002 Z.z. o cestovných náhradách v § 1 ods.2 písm.b) priznáva nárok na úhradu cestovných výdavkov aj osobe, ktoré bola zvolená alebo vymenovaná do orgánov právnickej osoby a nie je k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu.
Orgánmi spoločnosti s ručením obmedzeným podľa § 125 Obchodného zákonníka sú:
- Valné zhromaždenie je orgánom spoločnosti, na ktorom spoločníci vykonávajú svoje práva týkajúce sa riadenia spoločnosti a kontroly jej činnosti,
- Konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným je osoba, ktorá príslušnú funkciu vykonáva v obchodnom alebo občianskoprávnom vzťahu.

U týchto osôb, ktoré nie sú v pracovnoprávnom vzťahu alebo obdobnom pracovnoprávnom vzťahu k poskytovateľovi cestovných náhrad, nie je dané pravidelné pracovisko v zmysle pracovnoprávnych vzťahov. Preto u nich pracovná cesta trvá už od nástupu na cestu plnenia činností vyplývajúcich z osobitného postavenia vrátane výkonu činnosti, až do skončenia tejto cesty.


Znamena to, ze ja ako spolocnik a konatel v s.r.o. pracujuci na zakladne zmluvy o vykone funkcie konatela mam pravo pri kazdodennom dochadzani do prace z miesta trvaleho bydliska, ktore sa nachadza 7 kilometrov od sidla spolocnosti na nahradu cestovnych nakladov ako aj vsetkych ostatnych nakladov suvisiacich s nakladmi PC.

Účastníkovi PC“, ktorý je vyslaný na PC a ZPC, patrí:
a)náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b)náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c)stravné ,
d)náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov.
e) náhrada za použitie cestných motorových vozidiel pri PC a ZPC


Rozumiem tomu dobre, uznava sa to pre mna ako pracovna cesta? :eek::confused:
Janota
18.01.08,11:00
Som živnostník a chcel by som prejsť na s.r.o .Aké vyhody a nevyhody ma s.r.o .Mán podnikateľsku živnoasť.Keď budem s.r.o budem platiť odvody alebo nie.
liba2
18.01.08,16:26
Som živnostník a chcel by som prejsť na s.r.o .Aké vyhody a nevyhody ma s.r.o .Mán podnikateľsku živnoasť.Keď budem s.r.o budem platiť odvody alebo nie.
Pozri sem:
http://www.porada.sk/t63753-prechod-zivnost-na-s-r-o.html
supky
18.01.08,16:42
Ahojte,
mohol by sa niekto vyjadrit na temu ktoru rozviazal slavky??? Mna by to tiez zaujimalo. Dakujem
jess
20.01.08,17:59
Prosím niekoho, komu prešiel zápis s.r.o. v tomto roku, nech mi napíše, čo všetko treba poslať a overiť a koľkokrát. Prípadne ocením aj priloženú aktuálnu spoloč.zmluvu pre dvoch spoločníkov. Mám len vzor z roku 2006 a neviem, či je platná.Ďakujem.

Ja som zakladala takúto s.r.o. v roku 2004, ale ako čítam, čo-to sa pomenilo.
jess
21.01.08,07:25
Nikto mi neporadí ?

Ani na našej stránke porady nie je aktuálny Obchodný zákonník.....hm
nextone
21.01.08,07:44
Nikto mi neporadí ?

Ani na našej stránke porady nie je aktuálny Obchodný zákonník.....hm
Treba mať
1. zakladateľskú listinu notársky overenú (obaja spoločníci)
2. spoločenskú zmluvu 2x notársky overenú (obaja spoločníci)
3. živnostenské registre, podľa počtu obchodných činnosti po 2x
4. vyhlásenie prácu vkladu 2x notársky overenú (jeden spoločník)
5. originál nájomnej zmluvy, alebo vyhlásenie o využívaní priestorov, ako obchodné sídlo spoločnosti notársky overenú (obaja spoločníci)
slovex
21.01.08,10:52
ešte netreba zabudnúť na nové tlačivo pre zápis spoločnosti do obchodného registra je na stiahnutie na stránke www.orsr.sk (http://www.orsr.sk), ktoré je platné od 1.1.2008