cmd
14.06.16,16:56
Dobrý deň, prosím Vás o posúdenie situácie:

zomrel manžel, zivnostnik a zanechal dlhy, jeho jedinym majetkom bol byt ktory vlastnil s manželkou v BSM, na LV bol uz v case smrti zapísaný zákaz nakladať s nehnuteľnosťou, a exekučné príkazy na vykonanie exekucie predajom nehnutelnosti.

Mám pravdu ak si myslím, že exekutori musia čakať na prejednanie dedičstva v rámci ktorého sa aj vyporiada BSM a teda potom uspokoja pohladavky veritelov len z tej polky bytu ktora bude urcena ako manželova a teda bude predmetom dedistva? Alebo snad mozu aj v tejto faze siahnut aj na manzelkin podiel kedze exekucne prikazy uz boli vydane?

Vychádzam z uvahy, že i keď exekutori už siahli aj na spolocny majetok manzelov vydaním exekucnym prikazov, tak smrtou manžela sa situácia pokial ide o samotne spenazenie zmenila lebo doslo k zaniku BSM, a to treba vyporiadat v ramci dedicskeho aby sa urcilo co je predmetom dedictva. Preto si myslím že k vykonu rozhodnutia by sa nemalo pristupit kym nebude vyporiadane BSM. Je to tak????

Ide totiž o to, aby manželka neprišla o byt, keďže dlhy presahujú hodnotu polky bytu.

nariadit vykon aj v tomto pripade mozno kym nie je BSM vyporiadane?
draik
15.06.16,08:56
Niektoré rozhodnutia nižších slovenských súdov posudzujú stav k začiatku exekučného konania (čo sa týka postihnutia majetku v BSM), do konania však najskôr budú musieť pristúpiť dedičia.

EP
§ 36
(1) Exekučné konanie sa začína na návrh.

§37
(2) Ak sú exekúciou postihnuté veci v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, účastníkom konania, ak ide o tieto veci, je aj manžel povinného, ak do začatia exekučného konania nedošlo k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva dohodou alebo súdnym rozhodnutím.
cmd
15.06.16,09:09
takze si myslite ze moze byt nariadeny vykon rozhodnutia????

poznam to ustanovenie, ale stale neviem si z toho vyskadat odpoved :-).

mozno predpokladat ze dedicia odmietnu dedicstvo, a to vsetci dedicia vratane manzelky.

Chcela by som velmi pocut ze exekutor bude cakat na vyporiadanie BSM v dedickom konani (kde manzelka nebude dajme tomu vystupovat ako dedic ale cisto si bude vyporiadavat BSM, ...s kym to neviem kedze ziadny dedicia nebudu) a ze nie je mozne aby v tejto faze bol nariadeny vykon rozhodnutia.

resp. radu ako postupovat aby manzelka neprisla o byt, resp. o jej polku
draik
15.06.16,15:28
Exekučné konanie už beží, teda nie je potrebné ho nariadiť. Exekú)tor zjavne už má aj poverenie od súdu. Dedičské konanie mení účastníkov konania, nie samotnú exekúciu.
cmd
16.06.16,09:18
asi som to teda zle vyjadrila, lepsi vyraz mal byt ci sa moze pristupit k spenazeniu aj v tejto faze, teda ci sa moze siahnut aj na BSM ktore uz zaniklo a ma byt vyporiadane v ramci dedicskeho, teda ci manzelka moze prist aj o jej "polku" bytu.
cmd
16.06.16,09:23
respektive ma zaujima ako by mal postupovat notar a exekutor