Dema
21.06.06,15:54
Poraďte prosím, od 01.01.2005 do 31.08.2005 registrovaný autor ako SZČO.(zaplatené preddavky na poistné 7280,-) Od 01.09.2005 do 31.12.2005 ako samoplatiteľ (zaplatené 4 x 575,-). základ príjmu cca 120 000,-

na akom tlačive spraviť RZ ZP?
vznikne aj nedoplatok za tie 4 mesiace keď bolo platené iba 575,- ?



Ďakujem.
Muška
21.06.06,16:19
Ak bol iba autor a VZ vyšší ako 78000,- Sk
Vyplníš tlačivo S s prílohami SB, SC.

SB príloha - z vymer.základu najmenej však 910 x 8
a
SC príloha - 4 x 575
_______________________________________________
Ak VZ nižší ako 78000 - tlačivo X
peeel
21.06.06,20:54
Ak bol iba autor
Vyplníš tlačivo S s prílohami SB, SC.

SB príloha - zo sumy 120000,- najmenej 910 x 8
SC príloha - 4 x 575

Ja som v Apolle počul, že tlačivo D je pre honorárových - par 43. Je v tom hokej :-)
Muška
21.06.06,21:10
Ja som v Apolle počul, že tlačivo D je pre honorárových - par 43. Je v tom hokej :-) klikni http://www.porada.sk/t21427-zdravotne-poistenie-vymeriavaci-zaklad-szco.html od príspevku 9 - prečítaj
petkor
22.06.06,06:12
Ja som v Apolle počul, že tlačivo D je pre honorárových - par 43. Je v tom hokej :-)

Dobry den,

nam na skoleni tiez hovorili, ze by to malo byt tlacivo D. Ja mam pripad, mam zamestnanca a zaroven honoraroveho. Mala by som vyplnit SA + SD? Ale potom mi v suctovom tlacive S nerata preddavky, ktorej zaplatil ako umelec od 01 - 08/2005, dokonca ani v predtlaci nie je, ze by sa preddavky mali brat aj z listu SD. Ako to vyriesit?

Dakujem
Muška
22.06.06,10:39
Príoha SD sa vyĺňa ak:

(5) Zamestnanec, ktorý nie je samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 11 ods. 4 a má príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, 39t) má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, 39t) dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.
Muška
22.06.06,10:41
§ 11
4) Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je fyzická osoba, ktorá

a) vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách 31) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu, 27)
b) má oprávnenie prevádzkovať živnosť, 32)
c) má oprávnenie na vykonávanie činnosti podľa osobitného predpisu 33) okrem činnosti fyzickej osoby v pracovnom pomere, na ktorej výkon je povinná mať oprávnenie podľa osobitného predpisu, 33)
d) je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementárom komanditnej spoločnosti, 36)
e) vykonáva činnosti, 36a) ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
f) vykonáva športovú činnosť zárobkovo, ale nie v pracovnom pomere,
g) vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť podľa osobitného predpisu 37) mimo pracovnoprávnych vzťahov a obdobných vzťahov, ak túto činnosť podľa svojho vyhlásenia vykonáva sústavne,
h) vykonáva činnosť obchodného zástupcu. 38)
Jana Motyčková
22.06.06,10:41
Doplním Mušku, to znamená, že ak bol prihlásený ako SZČO tak SA+SB, ak nebol prihlásený a nemusel byť prihlásený ako SZČO tak SA+SD.
katkaj
22.06.06,11:01
Kočky chcem si len utvrdiť typ tlačiva, lebo si nie som na 100% istá. Kamoške idem robiť RZZP. Celý rok bola zamestnanec + sprostredkovateľ poistenia - je prihlásená na DÚ a má licenciu. Okrem toho robila aj nejaké preklady pre telku a bol jej vyplatený autorský honorár. Ako autor nie je prihlásená na poisťovni ako SZČO.

Vychádza mi to na typ S s prílohami SA zamestnanie SB sprostredkovanie poistenia a SD autorský honorár. Je to správne alebo už v tom mám úplný chaos?
Jana Motyčková
22.06.06,11:08
Kočky chcem si len utvrdiť typ tlačiva, lebo si nie som na 100% istá. Kamoške idem robiť RZZP. Celý rok bola zamestnanec + sprostredkovateľ poistenia - je prihlásená na DÚ a má licenciu. Okrem toho robila aj nejaké preklady pre telku a bol jej vyplatený autorský honorár. Ako autor nie je prihlásená na poisťovni ako SZČO.

Vychádza mi to na typ S s prílohami SA zamestnanie SB sprostredkovanie poistenia a SD autorský honorár. Je to správne alebo už v tom mám úplný chaos?
Ak niekto robí SB, tak už nerobí SD. V SB uvedie celý základ dane podľa §6 vrátane autorských.
Muška
22.06.06,11:12
Aký to bol autorský honorár????
Od 1. septembra 2005 sa do vymeriavacieho základu na účely zákona o zdravotnom poistení nezapočítava príjem zdanený zrážkovou daňou, teda ani príjem autora za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie, ak nejde o umelecký výkon.
katkaj
22.06.06,11:15
Ak niekto robí SB, tak už nerobí SD. V SB uvedie celý základ dane podľa §6 vrátane autorských.

No presne tá kombinácia SB a SD sa mi moc nepozdávala. Len teraz mi povedala,že ako sprostredkovateľ sa nahlásila na DÚ ako szčo ale na poisťovňu nič neplatila ani neoznamovala. Tak to bude asi problém :confused:
katkaj
22.06.06,11:18
Aký to bol autorský honorár????
Od 1. septembra 2005 sa do vymeriavacieho základu na účely zákona o zdravotnom poistení nezapočítava príjem zdanený zrážkovou daňou, teda ani príjem autora za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu a televízie, ak nejde o umelecký výkon.

To viem len oni jej ten honorár nedanili. Vyplatili jej ho celý a zrazili len 2% LITA. Takže aj do daňového priznania si uplatňovala 25% paušálne výdavky a zdaňovala ho sama
Muška
22.06.06,11:23
Katka, tam potom presne ako píše Janka v prísp. 10
katkaj
22.06.06,11:28
Katka, tam potom presne ako píše Janka v prísp. 10

Čiže tváriť sa že bola szčo a dať to všetko na list SB aj keď nebola v poisťovni nahlásená ako szčo? Lebo ona tvrdí,že im v tej maklérskej firme pre ktorú robí tie poistky povedali,že na ZP a SP sa hlásiť nemusí, že len na DÚ.
Tak asi jej vypíšem spätne aj prihlášku do ZP ako živnostníkovi:confused: od 1.1.2005
Muška
22.06.06,11:33
Mala sa prihlásiť, len nemusela platiť preddavky, nakoľko je poistená ako zamestnanec.
Až teraz v RZZP jej to "spočítajú" :D
katkaj
22.06.06,11:38
Mala sa prihlásiť, len nemusela platiť preddavky, nakoľko je poistená ako zamestnanec.
Až teraz v RZZP jej to "spočítajú" :D

Veď to sú tie "zaručené informácie" ktoré jej poskytli. Tak jej vypíšem prihlášku do ZP ako živnostníkovi spätne a vypíšeme tlačivo S+SA+SB.
Ešte že DÚ prihlásenie má v poriadku:)
Ďakujem za pomoc,mám pocit že už niekedy neviem rozmýšlať:D
petkor
22.06.06,14:51
Príoha SD sa vyĺňa ak:

(5) Zamestnanec, ktorý nie je samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 11 ods. 4 a má príjmy podliehajúce dani z príjmov podľa osobitného predpisu46) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, 39t) má povinnosť platiť poistné aj z týchto príjmov. Vymeriavací základ pre odvod poistného z týchto príjmov je vo výške podielu základu dane z príjmu fyzických osôb podľa osobitného predpisu46) okrem príjmov z prenájmov a príjmov, z ktorých sa vyberá daň zrážkou, 39t) dosiahnutý v rozhodujúcom období, ktorý nie je znížený o poistné na verejné zdravotné poistenie a 2, 14.

Tak teraz v tom mam uplne hokej. Tak aby som bola konkretna: Mam zamestnanca, ktory zaroven pobera autorske honorare. Bol prihlaseny z titulu umelca v ZP od 1.1. do 31.8.2006 (podla vtedy platneho zakona) a platil si aj preddavky z autorskych honorarov. Vypisujem S+SA+SD? Alebo ked bol prihlaseny, tak namiesto SD mam vypisovat SB? Autorske honorare nepriznal ako sustavny prijem.
Prosim, poradte.
Muška
22.06.06,14:57
Vypisuješ S+SA,SB
Muška
22.06.06,14:59
Píšeš, že máš zamestnanca......
Ale RZZP si musí robiť sám....dúfam, že mu ho nerobíš ako zamestnávateľ.
Muška
22.06.06,15:03
Tak teraz v tom mam uplne hokej. Tak aby som bola konkretna: Mam zamestnanca, ktory zaroven pobera autorske honorare. Bol prihlaseny z titulu umelca v ZP od 1.1. do 31.8.2006 (podla vtedy platneho zakona) a platil si aj preddavky z autorskych honorarov. Vypisujem S+SA+SD? Alebo ked bol prihlaseny, tak namiesto SD mam vypisovat SB? Autorske honorare nepriznal ako sustavny prijem.
Prosim, poradte.

Píšeš, že bol prihlásený, tak preto SB
petkor
22.06.06,18:09
Dakujem velmi pekne, tak uz tomu konecne rozumiem.
RZ ZP mu robim ja ako sukromna osoba, aj ked je zamestnany v nasej firme, ale mam ho tak akosi "pod palcom".
Este raz dakujem, moc ste mi pomohli.
petkor
22.06.06,20:07
Píšeš, že bol prihlásený, tak preto SB
Prepacte, ale predsa este dalsia otazka:
Co mam dat do vypoctu preddavkov na ZP? Kolko mesiacov? Totizto za rok 2006 bude mat tento umelec (zaroven zamestnanec) vyplacane autorske honorare zdanene podla §43 zrazkovou danou. Tieto by nemali ist do RZ ZP, vsak? Teraz uz ani nie je prihlaseny ako SZCO v zdrav.poistovni. Podla mna, by nemal platit preddavky, tak by som to ani ohladom preddavkov nevypisovala.
Prosim, budem postupovat spravne?
Dakujem
Muška
22.06.06,20:13
Podľa mňa mu nevypisuješ. Pretože je odhllásený ako SZČO.
Muška
22.06.06,20:25
Prepacte, ale predsa este dalsia otazka:
Co mam dat do vypoctu preddavkov na ZP? Kolko mesiacov? Totizto za rok 2006 bude mat tento umelec (zaroven zamestnanec) vyplacane autorske honorare zdanene podla §43 zrazkovou danou. Tieto by nemali ist do RZ ZP, vsak? Teraz uz ani nie je prihlaseny ako SZCO v zdrav.poistovni. Podla mna, by nemal platit preddavky, tak by som to ani ohladom preddavkov nevypisovala.
Prosim, budem postupovat spravne?
Dakujem
Teraz som si všimla, že tam máš aj honoráre so zrážkovou daňou. Tie nedáva do ZP, ale nesmie si ich dať ani do DP.
Melnick
22.06.06,20:25
Prepacte, ale predsa este dalsia otazka:
Co mam dat do vypoctu preddavkov na ZP? Kolko mesiacov? Totizto za rok 2006 bude mat tento umelec (zaroven zamestnanec) vyplacane autorske honorare zdanene podla §43 zrazkovou danou. Tieto by nemali ist do RZ ZP, vsak? Teraz uz ani nie je prihlaseny ako SZCO v zdrav.poistovni. Podla mna, by nemal platit preddavky, tak by som to ani ohladom preddavkov nevypisovala.
Prosim, budem postupovat spravne?
Dakujem
http://www.porada.sk/t14064-odvody-dane-umelcov-autorov.html

Prečítaj si toto. Fakt dobré.
petkor
22.06.06,21:03
Teraz som si všimla, že tam máš aj honoráre so zrážkovou daňou. Tie nedáva do ZP, ale nesmie si ich dať ani do DP.

Ja som - Bohužial - dala do DP aj tieto honoráre, vznikol totiž preplatok na dani. Ale vzhladom na RZ ZP sa to vôbec nevyplatilo. Co už, chybami sa človek učí...:mee:
Inak ten Melnickov odkaz je super, musim si to podrobne prestudovat.
Dakujem
petkor
23.06.06,05:22
http://www.porada.sk/t14064-odvody-dane-umelcov-autorov.html

Prečítaj si toto. Fakt dobré.

Dakujem velmi pekne, musim si to podrobne prestudovat.
Ale mam dalsiu otazku: Mam dalsi pripad - zamestnanec a zaroven umelec. V zamestnani dosahuje maximalny vymeriavaci zaklad a preto si ako umelec platil preddavky len vo vyske 100,- Sk/mesiac. Teraz, ked som si nahodila do tlaciva jeho prijmy, ma jeho zamestnavatel preplatok a on nedoplatok. PC mi vypocital pomer medzi jeho prijmom v zamestnani a jeho prijmom ako umelca (autorsky honorar) a tak mi PC vypocital aj platby do ZP (vznikol koeficient 0,6542). Predpokladam, ze tak je to spravne, len by som sa chcela uistit.:confused:
Dakujem
Jana Motyčková
23.06.06,06:57
Malo by to byť v poriadku.
petkor
23.06.06,08:44
Malo by to byť v poriadku.

Este som sa zabudla spytat, budem v tomto pripade vypisovat cast o preddavkoch? Nebolo by pre neho vyhodnejsie sa prihlasit opat ako SZCO a platit si preddavky? Alebo to nie je jeho povinnost? (Tieto honorare nebude mat zdanovane zrazkovou danou.) Aby mu opat buduci rok nevysiel velky nedoplatok.
Dakujem
Jana Motyčková
23.06.06,09:01
Este som sa zabudla spytat, budem v tomto pripade vypisovat cast o preddavkoch? Nebolo by pre neho vyhodnejsie sa prihlasit opat ako SZCO a platit si preddavky? Alebo to nie je jeho povinnost? (Tieto honorare nebude mat zdanovane zrazkovou danou.) Aby mu opat buduci rok nevysiel velky nedoplatok.
Dakujem
Prihlásiť ako SZČO sa môže, či je to výhodnejšie závisí aj od toho, či RZZP ostane za rok 2006 alebo sa zruší.
sasika
23.06.06,10:53
Dobry den, mozte mi prosim poradit
student cely rok 2005 +
prijmy za umelecku cinnost cely rok 2005
v DP boli uplatnene pausalne vydavky vo vyske 25 %
Prijmy za obd.IX.-XII /2005 150 000,-
RZZP urobim na tlacivo C a do r.26 dam sumu 150 000,-?/co su prijmy za obd. IX.-XII neznizene o vydavky/
preddavky som neplatila

vysiel mi nedoplatok 21 000,-
Je to spravne?
Dakujem
Jana Motyčková
23.06.06,11:53
Ak vykonával činnosť podľa autorského zákona, mal byť prihlásený ako SZČO povinne od 1.1. do 31.8.2005, po 1.9. nepovinne.
dlhá
24.06.06,16:02
Prosím Vás, chcem sa len uistiť - scénograf - prihlásený do ZP ako SZČO celý rok 2005. Počas celého roka 2005 bol zamestnaný.
Príjem vyplatený Národným divadlom (projekt scény), mimo zamestnania, mal len v mesiaci december 2005. Do RZZP dať dátum SZČO od 01.01.2005 do 31.12.2005?
Oplatí sa aby bol prihlásený v ZP ako SZČO?

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Jana Motyčková
24.06.06,20:11
Keďže bol celý rok prihlásený ako SZČO, tak dať SZČO od 1.1. do 31.12.
Kým je zamestnaný, tak je to v konečnom dôsledku jedno - výsledná suma poistného je rovnaká, či je prihlásený ako SZČO alebo nie je. Ak nie je prihlásený ako SZČO, neplatí preddavky.
Rozdiel by bol, iba keby zamestnaný nebol.
petkor
25.06.06,08:54
Prosim Vas, mam dalsiu otazku. Vypisujem RZ ZP - zamestnanec (dvaja zamestnavatelia po sebe) a umelec. V oboch zamestnaniach dosahoval maximalny vymeriavaci zaklad. Z autorskych honorarov a z prijmov zo zamestnania mi PC (v programe zo stranky Ministerstva zdravotnictva) vypocital koeficient 0,4836 - to je v poriadku. Ale v prvom zamestnani bol od 1.1. do 28.2.2005 (platili z max. VZ) a vysiel im nedoplatok 3.774,- Sk. Ako je to mozne, ked uz platili z maxima? V tom dalsom zamestnani platili z maxima od 1.3. do 31.12.2005 tiez a im vysiel preplatok. Ved je to nespravodlive pre toho prveho zamestnavatela. Alebo som to zle vypocitala?
Prosim, poradte mi.
Jana Motyčková
25.06.06,11:06
Teoreticky je možný aj taký prípad, ale to z toho prvého zamestnania musel mať dosť vyšší príjem ako maximum (za 2 mesiace).
Spravodlivosť je otázna - poistné, ak v súčte presiahol maximum sa prerátava v pomere podľa príjmu na jednotlivých platiteľov, mne sa to zdá "pomerne" spravodlivé.
petkor
25.06.06,17:37
Dakujem za rychlu odpoved.
Tak by som to mala mat spravne, pretoze v januari zarobil cca 50 tisic, a vo februari cca 200 tisic. Dalsie mesiace (novy zamestnavatel) zarabal pravidelny prijem cca 66 tisic.
Este raz dakujem.
Jozef Mihál
25.06.06,20:55
Poraďte prosím, od 01.01.2005 do 31.08.2005 registrovaný autor ako SZČO.(zaplatené preddavky na poistné 7280,-) Od 01.09.2005 do 31.12.2005 ako samoplatiteľ (zaplatené 4 x 575,-). základ príjmu cca 120 000,-

na akom tlačive spraviť RZ ZP?
vznikne aj nedoplatok za tie 4 mesiace keď bolo platené iba 575,- ?
Bol SZČO, preto RZZP sa podať musí.

1-8 bol SZČO, 9-12 bol samoplatiteľ, preto tlačivo buď S alebo X.
Listy SB (XB) a SC (XC).

Tlačivo S ak úhrn jeho VZ bol najmenej 78000 Sk, inak tlačivo X.

V liste SB (XB) jeho VZ bude vypočítaný z celého základu dane za rok 2005.

V liste SC (XC) bude mať úhrn príjmov nula, povinný VZ však 16420 Sk.

Detaily v prípade záujmu osobne.
Jozef Mihál
25.06.06,21:08
Ja som - Bohužial - dala do DP aj tieto honoráre, vznikol totiž preplatok na dani. Ale vzhladom na RZ ZP sa to vôbec nevyplatilo. Co už, chybami sa človek učí...:mee:
Inak ten Melnickov odkaz je super, musim si to podrobne prestudovat.
Dakujem
...čo tak podať dodatočné daňové priznanie, ešte je týždeň čas "opraviť" to.
petkor
25.06.06,21:30
...čo tak podať dodatočné daňové priznanie, ešte je týždeň čas "opraviť" to.
Dakujem velmi pekne za radu, vidite, to ma vobec nenapadlo...
A co s tym preplatkom na dani, ktory mu vratili? Nebralo by sa to ako zneuzitie danoveho rozpoctu, alebo tak dajako? Ake by to mohlo mat dosledky - sankcie? Okrem toho, velmi nerada davam opravne danove priznanie...
Jozef Mihál
25.06.06,22:05
petkor, mňa by to podanie dodatočného DP napadlo.

...a brať ohľad na dopady na štátny rozpočet, to je ako ten film, keď nejaký africký miništátik uvažoval o vyhlásení vojny Amerike... Aby tých 5 Sk p.Šulajovi nechýbalo...
petkor
26.06.06,05:37
Tak idem teda vypisovat dodatocne danove priznanie...
Dakujem a zelam pekny den
dlhá
26.06.06,07:36
Keďže bol celý rok prihlásený ako SZČO, tak dať SZČO od 1.1. do 31.12.
Kým je zamestnaný, tak je to v konečnom dôsledku jedno - výsledná suma poistného je rovnaká, či je prihlásený ako SZČO alebo nie je. Ak nie je prihlásený ako SZČO, neplatí preddavky.
Rozdiel by bol, iba keby zamestnaný nebol.

Prosím Vás ešte o radu:
VZ zo zamestnania - 180 000,-
VZ "SZČO" vyplatený honorár (25% paušál) - 363 736,-

nedoplatok v RZZP mu vyšiel - 15 144,- ????
môže to tak byť?

ďakujem