TomasBugiy
15.06.16,12:02
Zamestnankyňa pracovala pre zamestnávateľa ako zamestnanec na pracovnú zmluvu do 31.05.2016. Nakoľko zamestnávateľ nemal pre ňu dostatok práce, dohodli sa na ukončení pracovnej zmluvy a s tým, že sa prihlási na úrad práce a zamestná sa u tohto istého zamestnávateľa na dohodu o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom a príde vypomôcť v časoch zvýšeného návalu. Dohoda platí od 01.06.2016. Zamestnankyňa je od dnešného dňa PN. Je mi jasné, že to mám nahlásiť na ZP a má nárok aj na náhradu mzdy za prvých 10 dní, avšak ako a z čoho mám vypočítať vymeriavací základ, keď neviem predpokladať, ktoré dní by do práce prišla a ktoré nie a koľko hodín by vlastne odrobila?
Katy a R
15.06.16,10:23
za prvých 10 dní má nárok na náhradu mzdy a až potom, ak teda bude aj dlhšie DPN, má nárok na nemocenskú dávku, ktorú platí SP.
pre NM - kuk http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-462
TomasBugiy
15.06.16,11:01
Opravil som v texte nemocenskú dávku na náhradu mzdy. Ide my o tú náhradu mzdy - ako ju vypočítať. Ďakujem.
Katy a R
15.06.16,11:10
však to máš v § 8
veronikasad
15.06.16,11:27
(4) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca podľa § 2 ods. 1 písm. a), ktorého obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo najmenej 90 dní, je rozhodujúce obdobie podľa osobitného predpisu.15) Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca podľa § 2 ods. 1 písm. a), ktorého obdobie nemocenského poistenia, za ktoré sa platí poistné na nemocenské poistenie, pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia, okrem vzniku nemocenského poistenia z dôvodu zániku prerušenia nemocenského poistenia, do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.
TomasBugiy
16.06.16,06:58
Rozumiem tomu správne, že ak dohodár odpracoval do dňa, kedy ide na PN 3 hodiny za 3 eura brutto, jeho DVZ je 9 eur a budem mu vyplácať náhradu príjmu desať dní z tohto jednodňového zárobku?
veronikasad
16.06.16,08:17
Vypočítaj mu mzdu dohodára do nástupu na PN a vymer.základ vydel počtom kal.dní trvania dohody.
TomasBugiy
16.06.16,08:45
Ďakujem. Táto odpoveď mi to všetko vyjasnila :)