staffloverka
15.06.16,18:36
Ahojte,prosim o odobrenie uctovneho predpisu. Od firmy A sme prenajali auto, ktore je v procese splacania leasingu. Najom bol dohodnuty na sumu splatky, ktoru budeme platit my priamo na ucet leasingovky. Doklad mam najomnu zmluvu s kopiou splatkoveho kalendara. Je mozne zauctovat tento pripad Internym dokladom na ucty 518/325? Firma A od ktorej prenajimame auto je platcom DPH, takisto aj my. Kedze sa splaca najom na ucet leasingovky, predpokladam, ze nebudu vystavene faktury. Co s DPH v tomto pripad? Neriesit?
Consultix
15.06.16,16:47
Vazeni, a to DPH vobec neriesime!?
Firma A Vam poskytuje sluzbu prenajmu vozidla. Takato sluzba (kedze dochadza k plneniu v tuzemsku - predpokladam) podlieha dani z pridanej hodnoty. Prenajimatel (firma A) Vam kazdy mesiac vystavi fakturu (alebo splatkovy kalendar na prislusne obdobie), kde vycisli najomne v zmysle zmluvy a predmetne DPH.
Vy mozete podla tejto zmluvy uhradzat platbu priamo leasingovke, ale na DPH nemozete zabudnut, lebo ak len platite sumu ich leasingu a cele si to uctujete ako naklad, tak kratite DPH...
Consultix
15.06.16,16:49
A mimochodom, ma firma A suhlas leasingovej spolocnosti, ze moze vozidlo dalej prenajimat tretej osobe?
rexogazda
15.06.16,17:00
Pripájam sa ku Consultixovi

Predsa firma A dodáva službu v tuzemsku a podlieha to DPH. Príjemca služby (nájomca auta) má nárok na odpočet, takže nejde tu o žiadnu finančnú tragédiu.

Len sa to musí spraviť poriadne.
staffloverka
15.06.16,17:32
Dakujem za odpoved. Takto nejako som si predstavovala ze to tak bude, no bolo mi povedane ze faktury nebudu, kedze prilohou zmluvy je splatkovy kalendar od leasingovky pre firmu A. Takze budem trvat na fakture. Ci ma firma A suhlas od leasingovky netusim.ale predpokladam ze to uz mna nemusi zaujimat.
Consultix
15.06.16,18:47
Suhlas od leasingovky Ta bude zaujimat v momente, ak dojde ku skodovej udalosti a poistovna nebude plnit z dovodu, ze vodizlo pouzivala neopravnena osoba. Asi Ta potom nepotesi, ked firma A si bude od Teba pozadovat nahradu skody...
staffloverka
16.06.16,10:00
Neviem si celkom v reale predstavit, ked ma firma A vystavit fakturu s DPH a splatka sa ma zaplatit priamo leasingovke, myslim ze to nie je asi uskutocnitelne, kedze leasingovka by mala splatku vyssiu o dph a firma A by vystavila fakturu a dph by sa k nej nikdy nedostalo. Takze by dph odvadzala zo svojho. Je vobec mozne postavit takto zmluvu?
Consultix
16.06.16,11:09
Miesame jablka s hruskami. Sucastou leasingovej splatky su plnenia tak podliehajuce, ako aj oslobodene od DPH. Su dve moznosti:
1. Vasa platba do leasingovky len vo vyske splaky: Firma A vystavi fakturu za najom, ktorej vysledna suma (zaklad+DPH) sa rovna vyske leasingovej splatky. Financen vyrovnanie OK, z najmu firma A odvedie DPH, na prenajme bude asi mierne stratovy.
2. Faktura za najom z firmy a bude vo vyske zakladu vo vyske suctu zakladov dane z leasingovej splatky. Toto navysi o DPH. Sumu vo vyske splatky zaplatite leasingovke, rozdiel firme A. Ta odvedie DPH, ich vynosy=naklady.
Postavit je mozne v podstate akukolvek zmluvu. Len ci bude v sulade s VOP leasingovky, ZoDP, ZoDPH - tak to je uz ina otazka...