Bambi23
16.06.16,07:32
Firma prevádzkuje stravovacie zariadenie, chce tam začať predávať aj alkohol, aké má povinnosti čo sa týka nahlasovania na colný úrad, resp. na daňový úrad?
Oliwa
16.06.16,08:05
Ako prvé potrebuje povolenie na predaj liehu v spotrebiteľskom balení - colný úrad mu pridelí registračné číslo, pod ktorým ho bude evidovať a prijímať všetky elektronické hlásenia týkajúce sa alkoholu.
Študovať treba začať tu:
www.financnasprava.sk
Bambi23
16.06.16,08:29
ďakujem ... tú registráciu na predaj alkoholu som našla, ale neviem nájsť čo všetko ostatné potrebujeme. Prešla som si stránku finančnej správy, pri cle však neviem či zle pozerám, alebo neviem hľadať, ale našla som tam všetko pre výrobcov a distribútorov liehu, nie však pre klasických predajcov, napr. pohostinstvá. Preto som chcela radu, kde presne to môžem nájsť, tie ich stránky mi pripadajú tak nezrozumiteľné, hlavne keď ste začiatočník :)
Consultix
16.06.16,09:10
Vsetky informacie najdes na samostatnej stranke FS, ktora riesi tuto problematiku:
https://liehweb.financnasprava.sk
Oliwa
16.06.16,10:13
To je o dve kliknutia viac na stránke, ktorú som dala ja.
Dúfala som, že toľkú námahu si niekto dá aj sám a nájde hneď vľavo LIEH - oznamovacia povinnosť.
Hlavne, ak sa pýta aj na daňový úrad, ktorý tiež spadá pod finančnú správu, má to tam kompletné.
Stačí len preklikávať sa a čítať... A ak nepomôže ani sekcia "časté otázky a odpovede", po naštudovaní zavolať na miestne príslušný colný úrad a informovať sa z prvej ruky, čo nie je jasné. Nuž, asi to nestačí...
Consultix
16.06.16,11:05
Prepac za doplnenie, nemam celu strukturu webu FS v hlave :) Ale mas pravdu na liehweb je preklik priamo z hlavnej stranky PFS.
Ale predpokladam, ze cielom nas oboch bolo pomoct zadavatelovi otazky a nie sutazit v tom, kto da sofistikovanejsiu radu...
Oliwa
16.06.16,11:43
Myslím, že my dvaja si nemáme čo prepačovať... :D To bola reakcia na zadávateľku, nie na Tvoju ústretovosť, len som to dala pod Tvoj koment, lebo kde inde...
Som za to, že lepšie je dať do ruky udicu, ako rybu... len čím ďalej tým viac mám pocit, že mnohí čo sem zavítajú, ju už chcú rovno upečenú na tanieri...
A ak sa jedná o podnikanie v gastronómii spojené s alkoholom, colníkmi, starými a novými kolkami - to sa nedá odbaviiť jednou vetou...
Consultix
16.06.16,12:42
Daj rybu a bude chciet recept :)
Oliwa
16.06.16,12:57
To by bol ešte ten lepší prípad...:D
Bambi23
17.06.16,07:03
ďakujem za radu... mrzí ma, že to vyzerá ako keby som nechcela hľadať.. len viete, externé účtovníčky to asi poznajú, konateľ firmy príde, tvári sa, že do 5 minút mu musíte všetko vybaviť a on už aj predáva a vy hľadáte, na rýchlo a doťahujete mu papiere kde treba, jeho to väčšinou nezaujíma, veď si platí účtovníčku, ako keby sme boli dievča pre všetko :) Tieto povolenia som doteraz neriešila a na colnom úrade ma zaevidovali na elektronickú komunikáciu ale keď som sa pýtala čo všetko treba, tak mi povedali, všetko elektronicky, nájdete to na www stránke... myslím, že účtovníčke 24 hodín denne nestačí, hlavne ak pracuje sama na seba :)
Oliwa
17.06.16,08:00
Tipovala som dve možnosti:
a/ pýta sa človek, čo chce predávať alkohol a nemá o tom ani páru
b/ pýta sa účtovníčka, ktorú tým poveril majiteľ a chce to ihneď

b/ je správne
To ale nemení nič na veci, že si to musíš naozaj prelúskať, ak chceš byť v obraze a v prípade, že k Vám zavíta na kontrolu colný orgán, vyhnúť sa mastnej pokute.
Alebo aj nemusíš...