bredikova
21.06.06,17:42
FO chce kúpiť nákladné auto v CZ, ale vie , že by mala pri prihlasovaní u nás problémy kôli veku auta. Čo má urobiť? Môže mať auto prihlásené v Čechách na seba aj keď nemá tam trvalý ani prechodný pobyt?Potom by zaplatil cestnú daň v SR a auto by používal na podnikanie - mohol by si dať do nákladov PHM a výdaje na opravy?
bredikova
21.06.06,16:34
Prosíím !!!!!!
bredikova
21.06.06,18:18
Ojojoj. Nikto nie je v tejto problematike doma?:mee: :mee: :mee:
monici
26.06.06,12:55
FO chce kúpiť nákladné auto v CZ, ale vie , že by mala pri prihlasovaní u nás problémy kôli veku auta. Čo má urobiť? Môže mať auto prihlásené v Čechách na seba aj keď nemá tam trvalý ani prechodný pobyt?Potom by zaplatil cestnú daň v SR a auto by používal na podnikanie - mohol by si dať do nákladov PHM a výdaje na opravy?

preco by mal mat problemy? ked je auto reg. v CZ, predavajuci ho ma odhlasit, dostanete prechodne spz a k prihlaseniu tu potrebujete COC certifikat, platnu STK, 4tis poplatok okresnemu uradu (2tis prihlasenie + 2tis recyklacny poplatok), 1tis STK, 2tis SPZ a auto je prihlasene nezavisle od veku.
bredikova
27.06.06,06:05
Dik,za odpoveď. Ale ja som tu na porade kdesi čítala, že dovezené auto nemôže byť staršie ako rok 1996. Neviem ani v akom akom zákone by som si to pozrela.
monici
27.06.06,18:03
ups, to ti presne neviem povedat. volala som ale na policiu (prave kupujem auticko v cr:-)) a pytala som sa na vsetky nalezitosti a vobec mi nespomenuli, ze by bolo nejake obmedzenie tykajuce sa veku auta....ja som "nase" definovala len ako starsie, takze myslim, ze by to bol spomenul...
bepo
28.06.06,06:02
To chce ako dokázať napísať na seba auto v CR bez trvalého alebo prechodného pobytu v CR?
DušanČ
28.06.06,07:42
Dik,za odpoveď. Ale ja som tu na porade kdesi čítala, že dovezené auto nemôže byť staršie ako rok 1996. Neviem ani v akom akom zákone by som si to pozrela.

Ja mám tiež takú informáciu, ale tiež neviem podľa akého predpisu. Robím však jednu firmu, ktorú založili v SR občania ČR a prenajímajú z ich materskej spoločnosti v ČR osobné MV tejto slovenskej s.r.o. Musel som potom zisťovať, za akých podmienok je to možné. Podľa zákona o pozemných komunikáciách platí, že na podnikanie v SR môže pôsobiť MV s cudzou ŠPZ len jeden rok. Potom musí byť 2 mesiace pauza a znovu 1 rok atď. Daň z MV sa platí v SR. Teda ak by bol problém s dovezením staršieho MV do SR, treba si nájsť známosť v ČR, na ktorého by bolo MV evidované a s ním uzatvoriť zmluvu o prenájme. Ak by to bol plátca DPH, faktúry za prenájom by boli s českou DPH. Možno ti moja skúsenosť pomôže.
bredikova
29.06.06,08:32
Veľmi pekne ďakujem. Podnikateľ si to chvála bohu rozmyslel a zobral staršie (2000) auto na leazing tu v SR.
Ale presne tento problé s prenájmom budem mať u inej firmy. Prenajímateľ ale bude neplátca DPH. Takže ak som pochopila , musíme spraviť zmluvu o nájme len na 12 mesiacov a potom až o dva mesiace znova. Tie dva mesiace si nebudem nič môcť dať do nákladov. Ešte k dani z MV. To musím vždy po 12 mesiacoch odhlásiť auto a potom znova prihlásiť, že ?
DušanČ
30.06.06,05:43
Veľmi pekne ďakujem. Podnikateľ si to chvála bohu rozmyslel a zobral staršie (2000) auto na leazing tu v SR.
Ale presne tento problé s prenájmom budem mať u inej firmy. Prenajímateľ ale bude neplátca DPH. Takže ak som pochopila , musíme spraviť zmluvu o nájme len na 12 mesiacov a potom až o dva mesiace znova. Tie dva mesiace si nebudem nič môcť dať do nákladov. Ešte k dani z MV. To musím vždy po 12 mesiacoch odhlásiť auto a potom znova prihlásiť, že ?

Bohužiaľ je to tak, tam ti nepomôže to, že ak sa nemení vozový park, musíš v nasledujúcom období len zaplatiť daň z MV bez DP. Zvlášť na to odhlasovanie si daj pozor, lebo ja som to po prvom roku zanedbal a DÚ sa mi vyhrážal sankciou. Napísal som im list, že vzhľadom na okolnosti považujem za samozrejmé, že daňová povinnosť sa vzťahovala automaticky len na jeden rok, tak som nepovažoval za potrebné robiť odhlášku. Zatiaľ je ticho, no či sa po čase nezobudia neviem.