maped
16.06.16,17:53
Poprosím o poradenie. Okrem mesačných poplatkov má klient vo fa Telekom aj zaúčtované iné poplatky a služby obmedzenie služieb-neplatenie bez dph 16,50€.
Suma je spolu aj za mes. poplatky aj iné poplatky bez dph a vypočítané dph.
Môžem dať celú čiastku ako uznateľný náklad služby telekom na 518-tku? Resp. obmedzenie nie?

Upomienku z oneskorenej platby má zvlášť 4.99€ to účtujem ako nedaňový náklad.

Ďakujem pekne za poradenie.
karakul
16.06.16,18:16
Aj obmedzenie niektorých služieb (napr. volanie na audiotextové čísla,....) je služba, ktorú poskytuje Telekom.
Takže pokladám to za uznateľný náklad.
maped
16.06.16,18:19
Ďakujem veľmi pekne :-)
Consultix
16.06.16,19:26
Zastavam nazor, ze takyto poplatok je poplatok sankcy a je to forma zmluvnej pokuty, ktora sa hradi v pripade obmedzenia sluzieb z dovodu nezaplatenia uhrad za sluzby. Je to poplatok, ktory sa nauctuje dnom soft-suspendu, teda dnom obmedzenia. Nie je to poplatok za znovupripojenie.

§ 21 ZoDP
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež
m) paušálne náhrady nákladov spojených s uplatnením pohľadávok, zmluvné pokuty, poplatky z omeškania a úroky z omeškania u dlžníka.

V tomto zmysle nevznika podla mna ani narok na odpocet DPH.
Consultix
16.06.16,19:28
Ale obmedzenie audiotexu je doplnkova sluzba a nie sankcia zo strany operatora za nezaplatenie faktury. Preto som opacneho nazoru - vid moja odpoved.
avalik
16.06.16,20:09
Ine poplatky - musis zistit v rozpise coho sa tykaju, ci ide napr. o parkovne, cestovne listky, platby mobilom, ... k tomu vyda danovy doklad poskytovatel sluzby, doklady sa daju stiahnut z netu - samozrejme to musi urobit pouzivatel tel. cisla

pozri aj cennik sluzieb
maped
16.06.16,20:11
ďakujem, pozerala som a myslím že Consultix má pravdu.
avalik
16.06.16,20:18
urcite ma pravdu, ak v tych inych poplatkoch je len sankcny poplatok za obmedzenie sluzieb
karakul
17.06.16,07:08
... ovšem v zadaní sa nič o sankčných poplatkoch nepíše... naopak sa píše o vylúčení poplatku za oneskorenú platbu z daňovo uznateľných - z čoho sa možno domnievať, že prvá časť zadania nie je takejto povahy... bez znalosti, o čo ide, vyhlásiť, že je to nedaňové si nedovolím - ja som napísal príklad, aké sú daňovo uznateľné...
karakul
15.07.16,11:35
citujem: "V tomto zmysle nevznika podla mna ani narok na odpocet DPH. "

odkedy sú sankcie dodaním služby a predmetom dane z pridanej hodnoty ???

... ak je obmedzenie služby podľa teba sankčný poplatok, prečo ho operátori podrobojú DPH ???