Wotan
17.06.16,07:59
Lastovicky si zacinaju stavat hniezdo v rohu nasho okna. Nechat ci nie?
Soňa K
17.06.16,06:04
Rozhodnúť by mal ten/tá, čo bude po nich to okno umývať.
arizona
17.06.16,06:10
Ak ho tam nechces, je lepsie im ho zrusit,ked este len zacinaju stavat. Najdu si ine miesto.
Ale neburat,ak uz je postavene.

Ja by som osobne nechala a pod hniezdo pripevnila nejaku dosku,aby nespinili moc na okno. Radsej by som tolerovala lastovicie hniezdo,ako plno much,komarov a inej havede, ktoru ti lastovicky stihnu cez sezonu zlikvidovat.
taiko
17.06.16,06:41
a este by mohol/mohla vziat do uvahy, ze sa jedna o zive tvory, ktorych v prirode ubuda ;) a ze sa to da cele vyriesit tak, aby bol aj vlk syty aj baran cely. ( vid arizona)
kopretinka
17.06.16,06:57
to až teraz?Inak lastovičky sú chránené.
to asi budú belorítky.
ale to je jedno.ja som sa nasťahovala a mala som na okne hniezda,je tam taká doska,aby špina nepadala na okno,sem-tam sa netrafia :D
v zime tam bývajú vrabci.
Nemala by som to srdce zhodiť hniezdo,pred pár rokmi boli u nás stavy belorítok zdecimované náhlym ochladením a dlhotvajúcimi dažďami,umierali v hniezdach od hladu a zimy,trčali mŕtve z hniezd,veľa ich bolo na zemi,niekoľko rokov tu ani žiadne neboli.
http://www.naturfoto.cz/lastovicka-domova-obycajna-fotografie_sk-1402.html

http://snaturou2000.sk/zivocichy/beloritka-domova
vicktor
20.04.18,06:53
Ako sa ta folia nalepi na hrubozrnu omietku?
misoft
20.04.18,11:26
Buď sú to lastovičky, alebo skôr belorítky. Pokiaľ začali stavať hniezdo a ešte nie je celkom hotové - môžete sa pokúsiť tomu zabrániť. Ak však stavba je už pokročilejšia - už sa to neodporúča (musia hľadať nové miesto, začínať od začiatku, znáška vajec - násada sa oneskorí, vyliahnutie, dospievanie mláďat sa tiež oneskorí, nebudú schopné migrácie).
Nedávno v telke bolo, ako COOP Jednota v "akcii" obnovy zlikvidovala cca 20 hniezd. Ornitológ tiež upozornil, že sú chránené (a tiež vyčíslil spoločenskú hodnotu). COOP ten pichľavý pás musia odstrániť a namontovať umelé hniezda. Pod tým sa to vyriešilo "záchytnou doskou na trus".
A ako arizona naznačila - stačí pod hniezdo upevniť kus dosky, plechu a nebude to padať až dole.
A len poznámka na okraj - tie lietavce za deň dokážu zlikvidiovať cca 3000 ks lietavého hmyzu (ktorý by tak rád ťa otravoval :D)
willma
20.04.18,12:22
Duško nachytal si sa - téma stará 2 roky :P Ale asi stále aktuálna :D
misoft
20.04.18,17:36
Sorry.... momentálne bežím cez iný prehliadač, na inej sieti.
Ale s týmito vtáčikmi to bolo v telke len nedávno -2-3 dni.
I u nás si v rohoch okien stavajú hniezda a nezhadzujú ich - skôr tam dajú kus plechu. A navyše majú "Animal Planet" v priamom prenose :D - ja zase mám potešenie sledovať netopýrkov-akrobatov, ako lovia.
Terezia13
20.04.18,18:17
téma veľmi aktuálna a dobré je si to pripomenúť