Dasat
21.06.06,19:21
Poprosím Vás o radu. Evidujeme voči odberateľom pohľadávky. Poslali sme im upomienky, kde sme uviedli že sú povinný uhradiť 0,5% z dlžnej sumy. Odberatelia si výpočet úrokov z omeškania urobili. Nám však vypočítaný úrok z omeškania vyšiel iný ako ten, ktorý uhradili odberatelia. Rozdiel je rádovo do 20,-, t.j. aj nižšie. Sme oprávnený si túto sumu ponechať alebo sme povinný sumu odberataľovi vrátiť.
Na základe čoho by sme si sumu mohli ponechať?
DušanČ
22.06.06,05:00
V žiadnom prípade sumu nevracať. Pokiaľ z korešpondencie vyplýva, že od dlžníka požaduješ konkrétnu čiastku a on zaplatil nižšiu, treba si skonfrontovať vzájomný nápočet a na základe výsledku rokovania buď čiastku akceptovať alebo požadovať doplatok.
Peterka
22.06.06,07:41
Pohľadávka je uhradená keď je dlžná suma zaplatená na účet,.t.j. dlžník aj keď zaplatí nevie kedy bude dlžná suma pripísaná , preto vznikajú rozdiely.Preto správny postup je ten, že dlžník zaplatí a potom mu veriteľ vystaví doklady na úrok z omeškania.Dlžník zaplatí úrok z omeškania na základe dokladu vystaveného veriteľom."Samopokutovanie"môže naraziť na problém pri daňovej kontrole dlžníka-výška úroku z omneškania .
Dasat
22.06.06,17:22
Ďakujem za radu. Popísala by som to bližšie:
a/ je skupina, ktorá uhradila úrok nižší napr. o 10,- Sk
požadovať úhradu )náklady na korešpondeciu sú podstatne vyššie ako samotný nedoplatok)
b/ je skupina, ktorá uhradila úrok vyšší napr.o 10-30 Sk
v prípade vyššej úhrady je potrebné túto sumu vrátiť. Zdá sa mi to zvláštne. Chcela by som to vedieť, aby nám niekto neobvinil z nezákonného obohacovania.
Poprosím o radu, lebo nie celkom so pochopila ako v danej veci postupovať.