alenka57
19.06.16,18:45
S.r.o. , platca dph, chce prenajat nehnutelnost FO - rodinnemu prislusnikovi za symbolicke 1 euro. Moze si potom uplatnovat naklady spojene s prenajmom v plnej vyske? / energie, odpisy, opravy, ostatne prev. naklady/ ? je zrejme ze bude vykazovat stratu, kedze vynosy budu len 1 euro mesacne. je to mozne z hladiska danoveho?Kedze je to prenajom fyzickej osobe, faktura bude bez DPH ?,
jakubzemko
19.06.16,19:06
V prvom rade, nemôže prenajať za 1 euro. Dajte do Googlu transferove oceňovanie.
avalik
19.06.16,19:15
Napriek tomu, ze sro nemoze mat rodinneho prislusnika, vidim v tom zavisle osoby za ucelom znizenia dane alebo zvysenia straty, t. j. transferova dokumentacia, zvysenie zakladu dane podla § 17 ods. 5 ZoDP.
Ak by najomca bol zaroven zamestnancom, tak by takto dosahoval nepenazny prijem.
rexogazda
19.06.16,20:52
niekoľko poznámok

1. s.r.o. nemôže mať rodinného príslušníka. predpokladám že ide o spoločník/konateľ a jeho rodinný príslušník. Zákon o dani z príjmov toto považuje za závislé osoby

2. bude to bez DPH. ale nie preto že ide o prenájom fyzickej osobe ale preto že podľa §38 je to oslobodené od dane.

3. nájom môže byť 1 EUR. z hľadiska záväzkového práva a úhrady pohľadávok je to lepšie riešenie. Je nutné ale vypracovať transferovú dokumentáciu a rozdiel ceny bude podľa §17,5 pripočítateľnou položkou k základu dane PO.

4. pozor na vzťah rodinného príslušníka k s.r.o. aby tam nebol nejaký pracovno-právny vzťah. išlo by o nepeňažný príjem a pekná kôpka daní a odvodov