ebeš
22.06.06,07:20
Mám pred sebou niečo také ako daňové priznanie alebo ročné zúčtovanie dane z USA ( Income tax return for single and Joint Filers With No Dependents) a chýbajú mi v ňom odvedené príspevky na sociálne poistenie( ktoré sa u nás odrátavajú od hrubej mzdy pri výpočte základu dane - ale tam je to možno iné). Nemá s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem
M3G
22.06.06,05:46
Mám pred sebou niečo také ako daňové priznanie alebo ročné zúčtovanie dane z USA ( Income tax return for single and Joint Filers With No Dependents) a chýbajú mi v ňom odvedené príspevky na sociálne poistenie( ktoré sa u nás odrátavajú od hrubej mzdy pri výpočte základu dane - ale tam je to možno iné). Nemá s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem

Ak to je študentove(výmenný pobyt) daňové priznanie, ten si nemusí platiť poistenie v USA, čiastočné poistenie má uzatvorené v EU. Čiastočné preto, lebo aj tak si musí takmer všetko platiť(možno nie prevoz v prípade úmrtia)
Čiže na zúčtovaní ani príspevky nebudú.
ebeš
22.06.06,07:04
Nie je to študent, a na tom zúčtovaní dane( alebo čo to je ) má aj napísané číslo soc.poistenia.
BTV. V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR je písané, že študenti na výmennom pobyte sú oslobodení od platenia dane v USA na 5 rokov.
ebeš
22.06.06,08:02
Ak to je študentove(výmenný pobyt) daňové priznanie, ten si nemusí platiť poistenie v USA, čiastočné poistenie má uzatvorené v EU. Čiastočné preto, lebo aj tak si musí takmer všetko platiť(možno nie prevoz v prípade úmrtia)
Čiže na zúčtovaní ani príspevky nebudú.
Síce to nie je študent, ale zistila som, že si ozaj žiadne poistné v USA neplatil, ale zaplatil nejaké ( zisťujeme aké ) poistenie agentúre, ktorá mu prácu sprostredkovala. Bez zaplatenia tohto poistného by vraj nedostal Vízum.
Moja otázka znie: Môžem takéto poistné považovať za povinné ( riadok 33 daňového priznania) ?
a znížiť tým teda úhrn príjmov.
M3G
22.06.06,14:11
Síce to nie je študent, ale zistila som, že si ozaj žiadne poistné v USA neplatil, ale zaplatil nejaké ( zisťujeme aké ) poistenie agentúre, ktorá mu prácu sprostredkovala. Bez zaplatenia tohto poistného by vraj nedostal Vízum.
Moja otázka znie: Môžem takéto poistné považovať za povinné ( riadok 33 daňového priznania) ?
a znížiť tým teda úhrn príjmov.

Určite nie.
ebeš
22.06.06,15:58
Mohli by ste mi prosím viac k tomu napísať prečo?Nemám v tejto oblasti veľa skúseností a chcela by som vedieť, kde som urobila chybu, keď som to považovala za možné.
Johanka
22.06.06,16:25
Od zdaniteľných príjmov môžeš v zmysle § 5 ods.8 odpočítať príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
Musí ísť o povinné poistenie, teda podľa nášho zákona to, čo sa zamestnancovi zráža zo mzdy na sociálne a zdravotné poistenie. Pre poistné pri príjmoch zo zahraničia sa musí vyjadriť konkrétny daňovník. Pri prípadnej kontrole bude na ňom, aby vedel zdokladovať a obhájiť sumy, o ktoré boli zdaniteľné príjmy znížené. Najhoršie je, že daňovníci väčšinou sami nevedia, čo vlastne platia .
ebeš
22.06.06,16:39
Takže povinné poistné v zmysle našich zákonov je len to, čo sa mu zráža zo mzdy? Nemôže to byť nejaké dopredu zaplatené fakult.poistné( zdr.+soc)?
Mám v tom chaos. Jemu sa zo mzdy v USA nezrážalo žiadne poistné ( zistené z výplatných pások). Je to možné, že by tam mohol fungovať celý rok bez toho, aby mal zaplatené nejaké povinné poistné ? To sa mi nejak nezdá.
BTW:vychádza mu veľký nedoplatok, tak sa snažím nejak znížiť úhrn príjmov.
Johanka
22.06.06,16:54
O poistnom systéme v USA neviem nič ani len teoreticky. Netvrdím , že to musí byť zrážané zo mzdy. U nás to funguje takto, niekde inde sú možno ľudia takí uvedomelí, že dostanú celé hrubú mzdu a platia si povinné poistné sami. Preto si myslím, že by sa mal vyjadriť hlavne ten človek, ktorému robíš DP. Hádam aspoň tuší ....:)
ebeš
23.06.06,04:17
M3G a Muška, Sony, Zuzka, ktoré ste súhlasili s príspevkom č.5 v tejto téme, máte prosím nejaké skúsenosti s platením povinného poistného ( soc+zdrav) v USA ?
Alebo neviete, aké je to poistné, ktoré si musím zaplatiť, aby som dostala pracovné vízum do USA ?
Dass
23.06.06,06:27
Ja som sa tiez stretol s poziadavkou urobit danove priznanie z USA pre studenta a nenasiel som zatial ziadneho napovedu. Budem vdacny za akukolvek informaciu . Nebolo dostatok casu sa tomu venovat . A dokedy sa to ma urobit ? ake su terminy ? a a Dakujem vopred za potlacenie dopredu.
M3G
23.06.06,06:57
M3G a Muška, Sony, Zuzka, ktoré ste súhlasili s príspevkom č.5 v tejto téme, máte prosím nejaké skúsenosti s platením povinného poistného ( soc+zdrav) v USA ?
Alebo neviete, aké je to poistné, ktoré si musím zaplatiť, aby som dostala pracovné vízum do USA ?

Príliš málo informácií...
Zhruba mám také skúsenosti, že nemusím zaplatiť žiadne poistenie, aby som dostal víza do USA.
Je dobré informovať sa na ambasáde v Bratislave http://bratislava.usembassy.gov/consular/index.php?start=docs&i=02&si=05&sm=1
, za akých podmienok vydajú víza. Pokiaľ ide o pracovné víza, sú na to trošku hákliví, väčšinou študentovi tie víza vydajú, ostatní však musia splniť viac podmienok ako študenti.

Keď sa už dostaneš do USA s pracovnými vízami, je potrebné vybaviť SSN(social security number), bez ktorého nie možné uzavrieť pracovný pomer.

Čo sa týka sociálneho poistenia a zdravotného poistenia, je to podobné ako u nás. Keď štát za študenta platí zdravotné poistenie, môže sa zamestnať na dohodu a neplatí žiadne poistenie. Pokiaľ však nie si študent(a podarí sa ti vybaviť pracovné víza) a nie si nikde zamestnaná, neplatíš si poistenie, je vysoká pravdepodobnosť, že to poistenie(aspoň zdravotné) bude treba v USA platiť.

Pokiaľ tam chceš zostať krátkodobo - treba sa poistiť u nás a tam zarábať čisté peniaze, keď dlhodobo - treba si vybaviť v USA aspoň základné poistenie, pre každý prípad(pokiaľ to už agentúra nevybavila)

A to poistenie, čo zabezpečuje agentúra, je niečo podobné ako doplnkové pripoistenie pri vycestovaní - nie je povinné.
ebeš
26.06.06,04:13
Ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme za podnetné príspevky.

Add Dass:Pri podaní DP daňovníka, ktorý vykonával zárobkovú činnosť v USA nie je nič špeciálne.( Ja som si len nevedela predstaviť systém socialn.poistenia) Platí v podstate to isté ako pri ostatných zahraničných príjmoch
- zistiť zdaňovacie obdobie
- prečítať zmluvu o zamedzení dvojit.zdanenie( ak existuje)
- vybrať správny kurz na prepočet
Všetko sa to tu na Porade už preberalo .