Martina mata
21.06.16,07:45
Dobrý deň, neviem či to patrí do tejto rubriky, ak nie ospravedlňujem sa, v každom prípade potrebujem radu. Mám prenajatý obchod v priestoroch budovy, v ktorej sú okrem mojej prevádzky ešte ďalšie 3 prevádzky: reštaurácia - má vlastný vodomer, vínotéka( 44 m2), hodinár(13 m2) a moja prevádzka(33 m2), ktorá tiež nemá charakter podnikania s potravinami. V mojej prevádzke ani u hodinára nie je prívod vody a vodu čerpáme na záchodoch, ktoré sú pre všetky prevádzky spoločné. Vínotéka má prívod vody v prevádzke, ale nemá namontovaný vodomer. Denne umývajú sudy. Voda na záchodoch ako aj voda u nich v prevádzke má jeden vodomer. Za vodu platíme podľa metrov štvorcových( napísané pri jednotlivých prevádzkach), v nájomnej zmluve je zakotvené, že ak je namontovaný len jeden vodomer, tak sa voda rozpočítava rovnako medzi všetkých nájomcov, to znamená, že my traja by sme mali platiť rovnako. Moja otázka znie, je zo zákona povinnosť dať namontovať vodomer do prevádzky, v ktorej je jednoznačne vyššia spotreba vody, alebo nie? Ak áno, kto sa má o to postarať? Ako sa brániť proti tomu, aby som neplatila za vodu príliš veľa, nakoľko spotreba vody za rok na nás troch vyšla cca 100 metrov kubických, pričom je jasné, že ja a ani hodinár nemôžeme minúť ročne tretinu tejto vody, keďže ju nemáme kde minúť. Za rady ďakujem.
avalik
21.06.16,06:08
kedze si v prenajme, plati tak ako ste sa dohodli v zmluve ... ak s tym nesuhlasis dohodni zmenu alebo si prenajmi priestor tam, kde budu zmluvne podmienky vyhodne pre teba
buchač
21.06.16,06:51
CITUJEM :
"...kde budu zmluvne podmienky vyhodne pre teba"...

PÝTAM SA :

Nebola by správna, správnejšia formulácia..."kde budú zmluvné podmienky spravodlivé ?"
-----------------------------------
Ak má reštika svoj vlastný vodomer, tak by som rozhodne šiel do vlastného vodomeru....teda ak sa dá.

Samotný vodomer sa pohybuje v cifrách okolo 50€. Samotné namontovanie je jeden deň práce (ak je potrebné ťahať nejaké potrubie)...
Ale vždy sa to oplatí.
Veď aj v panelákoch má každý svoj vodomer...predsa je nenormálne, aby jeden financoval náklady druhého...či ?
avalik
21.06.16,07:21
"Ak má reštika svoj vlastný vodomer, tak by som rozhodne šiel do vlastného vodomeru....teda ak sa dá."

..."V mojej prevádzke ani u hodinára nie je prívod vody a vodu čerpáme na záchodoch, ktoré sú pre všetky prevádzky spoločné."

takze spravodlivost tazko
buchač
21.06.16,07:56
avalik (Dnes 10:21)
takze spravodlivost tazko
=====================
Neviem, o akú prevádzku sa jedná.
No v podstate sa dá (malo by sa dať) urobiť tak, aby to bolo spravodlivé.
Ono sa predsa všetko dá, len treba vedieť a hlavne aj chcieť. No vinotéke to takto vyhovuje a majiteľovi objektu asi tiež.

No veľmi sa čudujem hodinárovi, že platí za tú vínotéku....vééééľmi sa čudujem.
Martina mata
21.06.16,08:01
tu ide o to, že ja nemám vodu, takže ja si nemám kde vodomer namontovať, vinotéka nebude súhlasiť s montážou vodomeru pravdepodobne, ale prečo by nemal prenajímateľ trvať na namontovaní? Pýtala som sa, či je to taký problém namontovať tam vodomer, odpoveď bola: áno je, ale nekonkretizovali prečo je to taký problém.