sybila3
22.06.06,08:50
Ahojte potrebovala by som dosť súrne poradiť ako sa v JU v Money S3 účtujú kurzové rozdiely. Mám prijatú fa na sumu 5226 Sk. Dobierkou sme zaplatili 5552,- Sk- v tej sume sú aj pošt. poplatky. Dala som si úhradu 5552,- ale vznikol mi tam rozdiel a neviem, či mám sama vytvoriť ID alebo čo s tým?
V JU som nemala ešte kurz.roz. V PU tom mám nadstavené, automaticky mi vytvorí doklad na kurz.roz. Ale v JU neviem, poradí mi niekto súrne?
Atreides
22.06.06,07:29
Pri uhrade dokladu je potrebne zaskrtnut policko "konecna uhrada". Tym sa zabezpeci to, ze sa dokladu bude tvarit ako plne uhradeny. Do penazneho dennika je to potom mozne dostat cez prijem alebo vydaj na fiktivnu pokladnicu.
Ľuba
22.06.06,07:34
Ahojte potrebovala by som dosť súrne poradiť ako sa v JU v Money S3 účtujú kurzové rozdiely. Mám prijatú fa na sumu 5226 Sk. Dobierkou sme zaplatili 5552,- Sk- v tej sume sú aj pošt. poplatky. Dala som si úhradu 5552,- ale vznikol mi tam rozdiel a neviem, či mám sama vytvoriť ID alebo čo s tým?
V JU som nemala ešte kurz.roz. V PU tom mám nadstavené, automaticky mi vytvorí doklad na kurz.roz. Ale v JU neviem, poradí mi niekto súrne?

Ja by som tú sumu asi rozdelila na 2 doklady a síce jeden by bol poštovné, ku ktorému by si mala mať doklad od pošty, a druhý (suma, ktorá ostala) ako úhrada faktúry.
sybila3
22.06.06,07:42
Mám to rozdelené na dva doklady, ale z pošty mám len potvrdenie o zaplatení, taký malý blok na 5552,- k tomu mám nejaký farebný papier, kde sú vyčíslené poplatky, ja som to rozdelila poplatky neviem presne sumu napr. 300,- na jednom dokl. na druhom zvyšná suma a všetky mám pripnuté spolu, ale aj tak mi tam vznikol rozdiel, lebo kurz úhrady bol iný, čo s tým zvyškom?
Ďakujem
Ľuba
22.06.06,08:18
Neviem, čo to spraví v JÚ ale myslím, že by to mohlo fungovať takto: ak si mala pôvodnú sumu na zaplatenie napr. 5000,- a z banky máš výpis na 5100 tak vyber cez VS tú faktúru k úhrade - objaví sa Ti suma na bankovom doklade 5000,- túto prepíš na 5100 a daj uložiť. V zaúčtovaní by si potom mala mať 2 riadky, jeden na 5000 a druhý na 100.
mercy
22.06.06,08:40
inak ma pravdu Luba. tym padom mas jeden doklad, ktory mozes rozuctovat - sumu faktury a rozdiel ako postovne - rezia...
mimochodom, nepisala si, ci ide o zahranicnu platbu v cudzej mene (podla toho by mal hodit kurzove rozdiely) akurat ze ani moje MONEY S3 nedava moznost pri platbe bankou/pokladnou vybrat cudziu menu a natipovat tam udaje v cudzej mene. vsetko funguje v korunach. v tom pripade je jedine riesenie to, co uviedla LUBA, rozuctovat to na uhradu FA a zvysok ako postovne a bude ti stacit ten doklad z posty - dobierkovy listok...
sybila3
22.06.06,11:54
Aby som to napísala od začiatku. Faktúra bola na sumu 4.005 Kč.
Tak som ju prerátala kurzom v deň vystavenia 1,305. Vyšlo mi 5226,52. Nato som urobila samozdanenie dph 993. Lenže to je asi zle urobené, ten chalan čo mi chodí kvôli progrmu mi to samozdanenie nahodl cez počiatočné stavy dph a to asi nie je dobre. Môžte mi poradiť ako to mám nahodiť? Aby mi to bralo aj do výkazu. Potom mi prišla dobierka, kde mi na pošte vystavili lístok-potvrdenie, že prebrali 5552,- Sk. takže ja som si v deň prijatia dobierky-úhrada prerátala 4005 x kurz 1,307 = 5234,54. Proste potom som od sumy, ktorá sa platila za dobierku 5552 odrátala sumu fa 5234,54-úhrada fa a zvyšok som dala na druhý doklad ako poštovné. Teraz som to išla opraviť na jeden doklad s dvomi položkami aby mi tam vyšla suma 5552, ale už ma do dokladu nepustí-môžem opraviť len sumu priamo na doklade, ale nemám sprístupnenú korekciu a ani dole ked chcem zadať položku-sa mi nedá.
Dievčatá poraďte mi, je to dosť súrne. Ďakujem
aladin
22.06.06,12:21
Poukazal by som na dve veci . V JU sa neuctuje o kurzovych rozdieloch . Jedinou vynimkou je precenovanie na konci roka ak mas neuhradenu fa v zahr.mene alebo bankový ucet vedeny v zahranicnej mene.
k samozdaneniu existuje taka moznost ze zauctujes kurzom uct.pripadu a hned v ten den das aj samozdanenie , vtedy nebudes mat kurzovy rozdiel.
k fakture . fakturu zaevidujes v knihe zavazkov v cudzej mene podla nejakeho kurzu je to xy v skk . ked to zaplatis uhradis xy+1 skk ale v knihe zavazkov sa ti objavi len v tej vyske je zaevidovany zavazok. a na bankovom ucte sa ti ma objavit skutocna zaplatena suma xy+1 sk (inak by ti ani koncomesacny stav na bank. ucte nesedel.) Inak uvedenu problematiku velmi dobre rozoberal v roku 2005 JUPP resp poradca... nepamatam si celkom presne v ktorom cisle ale obsah jednotlivych cisel najdes na www.i-poradca.sk , sorry toto nemala by reklama
aladin
22.06.06,12:23
este ma napadlo ze ja neuctujem v money a mozno tak na tuto problematiku existuje nejaky specificky postup , ale hlavna zasada je taka ako bolo vyssie uvedene.
sybila3
22.06.06,13:55
No veď práve ja to potrebujem nadstaviť v Money S3. Budem vďačná za každú radu, súrne. ďakujem
sybila3
22.06.06,14:05
No opravila som si výdaj na celú sumu 5552,- - úhrada fa. Lenže teraz mi v záväzkoch vychádza -326,-. Ako to mám urobiť v MS3, poraďte mi.
ďakujem
Ľuba
23.06.06,11:56
Zopakujem, čo som Ti písala v príspevku č.5 len s inými sumami: ak si mala pôvodnú sumu na zaplatenie napr. 5226,- a z banky máš výpis na 5552 tak vyber cez VS tú faktúru k úhrade - dáš z nej uhradiť 5226,- objaví sa Ti suma na bankovom doklade 5226,- túto prepíš na 5552 a daj uložiť. V zaúčtovaní budeš mať 2 riadky, jeden na 5226 a druhý na 326,- Sk a faktúra nebude prehradená !!!