jakubzemko
21.06.16,20:10
Ahojte, v jednej knihe o jednoduchom účtovníctve som sa dočítal, že v sústave jednoduchého účtovníctva sa kurzové rozdiely neúčtujú počas účtovného obdobia v peňažnom denníku (neviem ale konkrétne z čoho táto informácia vyplýva). To mi nejako ale nejde do hlavy. Zoberme si situáciu, že podnikateľ kúpi z bežného bankového účtu 2000 USD. Príjme valuty do pokladnice, pričom podľa zákona o účtovníctve a postupov účtovania môže použiť buď referenčný výmenný kurz vyhlásený v deň uzavretia obchodu alebo komerčný kurz banky za ktorý bola cudzia mena nakúpená (ak sa rozhodne pre komerčný kurz je to OK, zoberme si ale, že sa rozhodne pre referenčný výmenný kurz ktorý nech je napr. 1,1242. Komerčný kurz nech je 1,1198. Tak teda účtujem:
1. príjem valút do pokladnice v kurze 1,1242 - v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov ako príjem v sume 1779,04 EUR a súčasne priebežná položka výdavok v sume 1779,04 EUR.
2. úbytok peňažných prostriedkov na bankovom účte - v peňažnom denníku v prehľade peňažných prostriedkov výdavok v sume 1786,03 z účtu a súčasne priebežná položka príjem. No a tým sa dostanem v priebežnej položke do mínusu. Ako ďalej budem účtovať kurzový rozdiel, ktorý mi vznikne v priebežnej položke - kurzová strata v sume 6,99 eur? Ďakujem za každý názor.