Reekon
22.06.16,08:49
Dobry den,
pracujem na pozicii kde je nutne pouzivat telefon, (niesom manager)
ked som vo firme povedal ze firemny telefon nechcem, aby som nenosil dva sukromny aj firemny po vreckach a ze budem pouzivat svoj sukromny, chceli ma odbit, ze faktury si budem platit sam.

Ked som povedal ze nevidim v tom problem, aj napriek tomu ma tlacia do toho, aby som si firemny telefon vyzdvyhol..
Je mozne ho odmietnut ? co ma pravo zamestnavatel, v zmluve nemam nic ze musim mat tel ? ak ho dostanem a ak ho po konci prac. doby zamknem do stolika a necham v praci mozem mat nieco z toho, ze som ho nedvihal mimo prace?

ako ja sa nebranim pouzivanim telefonu ako takeho .. ale chcem pouzivat sukromny a nevadi mi ze ho budem pouzivat na firemen ucely .. nechapem preco musim mat firemny ..

Ake mam prava? .. prosim poradte.
Dakujem.
Tweety
22.06.16,06:56
Zrejme telefón nedáva len tak. Skús sa dohodnúť. Inak to môže brať ako porušenie pracovnej disciplíny.
ivka70
22.06.16,07:01
Toto ziadny zakon neriesi, ide o firemnu kulturu a zaobchadxzanie s firemnymi mobilmi. To si musis dohodnut vo firme.
Reekon
22.06.16,07:03
ako ja sa nebranim pouzivanim telefonu ako takeho .. ale chcem pouzivat sukromny a nevadi mi ze ho budem pouzivat na firemen ucely .. nechapem preco musim mat firemny ..
Tweety
22.06.16,07:04
Lebo firemný dajú do nákladov , horšie by to už bolo s preplácaním súkromného..
Reekon
22.06.16,07:09
nerozumieme sa .. ja nechcem aby mi ho preplacali ... ja si ho budem platit sam.. nevadi mi to .. len jednoducho nechem dalsi telefon a dalsie cislo .. chcem mat jeden telefon a jedno cislo a svoje sukromne pouzivat .. cize pouzivat moj tel a moje cislo aj na firemen aj na sukromne ucely. .. nechecm chodit vsade s dvoma telefonmi ako truhlik .. a nie nechcem ani dualsim.
JankaO
22.06.16,07:17
Ja v tom problém nevidím, aby sa používali dva, ale nosil len jeden. Presmerovanie sa to volá... Na čo má zamestnanec a zamestnávateľ právo neriešim, lebo ak zamestnávateľ rozhodne, že pracovnou pomôckou bude tel., je to jeho právo.
buchač
22.06.16,07:29
Hm...ono je jedno, či firemný, alebo súkromný....teda podľa mňa.
Čert ber samotný prístroj, tu ide o SIM kartu.

Takže ak máš morálnu dilemu nad nejakou firemnou šunkou oproti súkromnému Apple 6, tak si kúp mobil s dvoma slotmi na SIM kartu...a budeš IN...2 in 1. ;)
Firemný mobil šmaríš do zásuvky a si pohode.

Ak si ale myslíš, že sa vyhneš tomu sledovaniu, tak si na omyle.
avalik
22.06.16,07:53
Zamestnavatel ti pridelil pracovnu pomocku, tu si povinny pouzivat ... ak si v pozicii, ze je nevyhnutne aby si bol dostupny telefonicky aj po pracovnej dobe, ci uz koli firme alebo klientom, tak mobil budes mat zapnuty aj vtedy ... to, ze ty mas sukromny mobil, zamestnavatela nemusi zaujimat, v pracovnej dobe si nemas co vybavovat sukromne zalezitosti ... su pracoviska, kde je vnasanie sukromnych mobilnych telefonov vyslovene zakazane.
ivka70
22.06.16,07:56
Kupo si telefon dvojkartovy a daj do neho aj firemnu kartu ...a mas.
Ing. Ľubomír Janoška
22.06.16,08:17
Firemný telefón sa nedá odmietnuť. Dá sa argumentovať, že v pracovnej dobe si na pracovisku a dá sa spýtať, či zamestnávateľ plánuje pohotovosť a aké budú podmienky. Ak máš múdreho šéfa, tak stačí naznačiť, ak nie, tak je jedno, či máš firemný telefón.
misoft
22.06.16,08:36
Pokiaľ zamestnávateľ požaduje, aby sa používal firemný telefón, má na to určité dôvody:
A) používa sa pre služobné/pracovné účely a zároveň môže kontrolovať odchádzajúce hovory, teda kontrolovať, či zamestnanec si nevybavuje svoje súkromné veci v pracovnej dobe;
B) je to pracovný nástroj, ktorý je prideľovaný a zamestnanec musí sa podriadiť pracovným podmienkam (oprávneným) zamestnávateľa - je to podoné, ako keby na stavbe niekto povedal, že nebude používať ochrannú prilbu od firmy, ale svoju do betónu namočenú čiapku.
C) používaní súkromného telefónu nemá zamestnávateľ kontrolu, komu a kedy zamestnanec volá (viď bod A) a zároveň nemá kontrolu nad tým, že ak je potrebné niekoho kontaktovať a nebolo to vykonané - zamestnanec môže tvrdiť, že kontaktoval a pritom zabudol.

Takže: pokiaľ ti ponúka firemný telefón, nemusíš z neho volať, ale musíš sa podriadiť požiadavkam zamestnávateľa. Pokiaľ zamestnávateľ vyžaduje používanie firemného telefónu - nemáš právo ho odmietnuť. Zamestnávateľ by to mohol vyhodnotiť aj ako porušovanie pracovnej disciplíny - čo by sa mohlo rovnať "padáku" zo zamestnania.
jslancik
22.06.16,08:54
a ešte jedna vec. zamestnanec by po nedobrom rozchode so zamestnávateľom mohol firmu zažalovať napr. za to, že musel používať svoj súkromný telefón (a nič za to nedostal). čo na tom, že to bolo inak. firmy (hlavne väčšie zahraničné) sa systémovo bránia žalobám. napr. presne kvôli tomuto som dostal výpoveď ja do svojho bývalého zamestnávateľa. aj keď si to ani jedna strana nepriala... báli sa žaloby od kolegu, ktorý mal dostať výpoveď namiesto mňa (aj keď ten by ju nepodal)
misoft
22.06.16,08:56
No vidíš... na toto som zabudol :D
majkii
22.06.16,16:11
citát reakcie zadávateľa : "Reekon (Dnes 10:09) nerozumieme sa .. ja nechcem aby mi ho preplacali ... ja si ho budem platit sam.. nevadi mi to .. len jednoducho nechem dalsi telefon a dalsie cislo .. chcem mat jeden telefon a jedno cislo a svoje sukromne pouzivat .. cize pouzivat moj tel a moje cislo aj na firemen aj na sukromne ucely. .. nechecm chodit vsade s dvoma telefonmi ako truhlik .. a nie nechcem ani dualsim. "

Neexistuje racionálny dôvod odmietať používať firemný telefón a už vôbec nie firemné číslo. Domnievam sa, že ide skôr o čistú špekuláciu. Podľa vyššie uvedenej reakcie chce zadávateľ svoje súkromné číslo využívať v pracovnom prípadne obchodnom styku. Nechcem špekulovať či sa chce vyhnúť kontrole alebo získať kontakty v obchodnom styku, v každom prípade pre zamestnávateľa vzniká riziko straty klientov, ak zamestnanec odíde ku konkurencii alebo začne makať "na seba" a odnesie si klientov, kt. majú jeho "súkromný" telefonický kontakt.
bubkoch
22.06.16,16:28
vsak strc firemny v kanelarii alebo doma nonstop do nabijacky, nastav v nom presmerovanie prichadzajucich hovorov na sukromny a mas vybavene ...

my sme vo firme tiez dostali KAZDY zamestnanec sluzobny telefon aj ked ho niekto vobec nepotrebuje, ale firma sa tak rozhodla, kazdemu dala mobil, mesacny kredit a jeho sluzobne cislo je vo firemnej databaze, takze ked nie je v kancli, kazdy vie kam mu ma na mobil volat
tie konspiracne reci tu v prispevkoch su uplne mimo, zamestnavatel nic nekontroluje a je uplne jedno kedy a kam z toho firemneho volas, mas ho skratka na sluzobne aj sukromne ucely bez rozdielu (zamestnanec plati za hovory po vycerpani toho firemneho "kreditu")

takze to sprav ako pisem v prvom odseku a mas vybavene, nikam ho nosit nemusis a si zastihnutelny na sluzobnom cisle (cez presmerovanie)
jslancik
22.06.16,17:51
žiadne konšpiračné reči... zamestnávateľ, ktorý chce, vie sledovať pohyb mobilného telefónu. Bývalý zamestnávateľ to robil. a kolegovia, ktorí tomu neverili, boli prekvapení...